Šį Padėkos dienos receptą verta išbandyti ir jos nešvenčiantiems: nebrangi, soti vakarienė – vos per valandą ir naudojant tik vieną skardą

Padėkos diena JAV yra tikriausiai antra pagal svarbumą šventė po Kalėdų. Lietuvoje ji dar nesulaukia visuotinio populiarumo, tačiau dalis lietuvių savo rutiną pagyvina surengdami tokią vakarienę šeimai ar draugams. Net ir jos nešvenčiantiems verta pasidairyti į tradicinį Padėkos dienos meniu, kuriame netrūksta sezoninių gėrybių. O svarbiausias vaidmuo tenka kalakutui, kurio mėsą, pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, vis labiau pamėgsta ir lietuviai.

„Statistika rodo, kad lietuviai yra klasikos mėgėjai – mėsos pardavimuose vis dar karaliauja kiauliena. Visgi, dėmesys sveikesnei mitybai pirkėjus paskatina dažniau rinktis ir baltą mėsą. Matome, kad vištienos pardavimai kasmet nuosekliai auga, taip pat vis dažniau į krepšelius patenka ir kalakutiena, o švenčių laikotarpiu – ir antiena“, – sako V. Budrienė.

Padėkos dienos kilmė

Ši nacionalinė ketvirtą lapkričio ketvirtadienį švenčiama šventė turi senas tradicijas: pirmoji „oficiali“ Padėkos diena įvyko dar XVI amžiuje. Į Masačusetsą atplaukę piligrimai susidūrė su sunkumais, kaip išsimaitinti nepažįstamose žemėse. Jiems į pagalbą atėjo vampanagų gentis, kuri pamokė, kaip prižiūrėti ir ruošti Amerikoje augančias gėrybes, tokias kaip kukurūzai. Norėdami genčiai padėkoti, 1621 m. piligrimai vietinius gyventojus sukvietė į vakarienę, kurią jie suruošė iš pirmojo derliaus.

Ši tradicija JAV oficialia tapo 1863 m., kai prezidentas Abraomas Lincolnas ją paskelbė nacionaline švente. Padėkos diena ir šiandien paprastai švenčiama dideliame būryje artimųjų, susirinkus visai šeimai, giminei, dažnai kviečiami ir draugai. Tai būna dienos, kai apgulami tiek oro uostai, tiek keliai – skaičiuojama, kad artimųjų aplankyti keliauja kone kas šeštas amerikietis.

Kas dedama ant Padėkos dienos stalo

Per Padėkos dieną vakarienė yra svarbiausia šventės dalis, kuriuo mėgaujamasi visą popietę, o tuomet dar kurį laiką valgomi likučiai. Ant tipiško Padėkos dienos stalo tikrai rasite keptą kalakutą. Tradiciškai jis kepamas visas, įdarytas, tačiau pastaraisiais metais populiarėja ir tik dalies jo kepimas. Taip taupomas ir laikas, ir pinigai, taip pat mažiau švaistoma maisto.

Prie paukštienos patiekiami tradiciniai garnyrai: spanguolių padažas, košė ar apkepas iš saldžiųjų arba tradicinių bulvių, kukurūzų duona, tokios daržovės kaip šparaginės pupelės ir Briuselio kopūstai. Desertui kone visuose namuose būtinai rasite moliūgų ar obuolių pyrago. Kaip matyti, per Padėkos dieną naudojamos tradicinės, nebrangios ir sezoninės gėrybės.

Kitos Padėkos dienos tradicijos

Be gausių vaišių, kurias galima rasti ant amerikiečių stalų, yra ir kitų tradicijų. Artėjant šiai dienai į Baltuosius rūmus, prezidento rezidenciją, paprastai atvežami keli kalakutai, kurių vienam ar dviem Amerikos prezidentas suteikia malonę – jie nebus ruošiami Padėkos dienos valgiui.

Per pačią šventę Niujorko gyventojai mėgsta susirinkti Manhatano gatvėse, kur kasmet nuo 1924 m. vyksta tradicinis parduotuvės „Macy‘s“ paradas. Niujorko gatvės prisipildo aukštai skraidančių įvairius personažus vaizduojančių milžiniškų balionų, spalvingais apdarais pasidabinusių ansamblių ir įspūdingų pasirodymų. Tai tampa ir viena žiūrimiausių programų per televiziją.

Po Padėkos dienos JAV tradiciškai minimas Juodasis penktadienis – didžioji nuolaidų ir geriausių pasiūlymų diena, kurios tradicija prigijusi ir Lietuvoje.

Greičiau, pigiau ir sveikiau – vienos skardos vakarienė

Nors Padėkos diena siejama su itin gausiu vaišių stalu, ant kurių netrūksta riebaus ir padažais gardinto maisto, pastaraisiais metais net ir JAV stebima tendencija ruošti mažesnes porcijas. Tai būna palankiau tiek piniginei, tiek aplinkai, o ruoša būna gerokai paprastesnė. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo ir kalakutą, ir daržoves ruošti toje pačioje skardoje. Taip bus ne tik žymiai lengviau, bet ir po vaišių lauks mažiau indų plovimo.

„Jeigu norisi išmėginti amerikietiškas tradicijas, verta įsigyti ir tipiškų daržovių, kurios būdingos šiai šventei už Atlanto – Briuselio kopūstų, saldžiųjų bulvių. Nors jos lietuviams mažiau įprastos, tačiau visų jų rasite didesnėse parduotuvėse, jos nėra brangios. Skaniausios, žinoma, šviežios gėrybės, tačiau pavyzdžiui, vietoj šviežių Briuselio kopūstų puikiai tiks ir šaldyti“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Prieš imantis gamybos, nuspręskite, kokią kalakuto dalį norėsite kepti – šviesios ar tamsios mėsos. „Tai turėtų priklausyti nuo asmeninio skonio ir norimų savybių. Balta mėsa, esanti krūtinėlėje, yra liesesnė ir sausesnė, tačiau švelnesnio skonio. Tamsioji mėsa, esanti šlaunelėse ir blauzdelėse, yra sultingesnė, aromatingesnė ir turi šiek tiek daugiau riebalų. Jeigu abejojate, verta tiesiog pasirinkti abiejų rūšių mėsos, kad patiekalas būtų subalansuoto skonio ir aromato“, – sako „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas.

Kepta kalakutienos krūtinėlė su daržovėmis

Reikės: 2 šviežių kalakutienos krūtinėlių be kaulo ir odos, 4 šaukštų sviesto (kambario temperatūros), 5 skiltelių česnako, 2 šaukštelių čiobrelių, 1 šaukštelio rozmarino, druskos, pipirų, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 šaukštelio citrinpipirių, 1 šaukštelio itališkų prieskonių, 1-2 saldžiųjų bulvių, kelių mažų bulvyčių, 100 g Briuselio kopūstų, pusės brokolio, 1-2 morkų, 100 g šparaginių pupelių, 100 g šviežių spanguolių, pekaninių karijų riešutų.

Gaminame:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Kalakutą įtrinkite mišiniu iš sviesto, trinto česnako, druskos, pipirų, čiobrelių ir rozmarino. Dėkite į orkaitę ir kepkite 15 minučių.
  2. Tuo tarpu paruoškite daržoves – nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite. Sudėkite jas į didelį dubenį ir apšlakstykite dviem šaukštais alyvuogių aliejaus, pagardinkite druska, citrinpipiriais ir itališkais prieskoniais.
  3. Išimkite skardą iš orkaitės ir ant jos tolygiai aplink kalakutieną išdėliokite saldžiąsias bulves, mažąsias bulvytes ir Briuselio kopūstus. Galite pridėti kelias šviežio rozmarino šakeles. Grąžinkite skardą į orkaitę ir toliau kepkite.
  4. Po 15 minučių išimkite skardą ir apverskite daržoves. Sudėkite morkas, šparagines pupeles, brokolius, šviežias spanguoles, pekano riešutus. Vėl pašaukite į orkaitę ir kepkite dar 15 minučių arba kol kalakutas visiškai iškeps, o daržovės suminkštės.
  5. Išimkite skardą iš orkaitės. Laisvai uždenkite folija ir leiskite 10 minučių pailsėti. Supjaustykite ir patiekite.
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder