Trys būdai greitai ir nebrangiai paruošti lietuviška lašiša vadinamą upėtakį: patiks ir vaikams
Norintiems pasigaminti sveikus ir nebrangius patiekalus su vaivorykštiniais upėtakiais lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai siūlo tris skirtingus receptus, kuriuos galėsite paruošti ir kepant orkaitėje, ir verdant, ir gaminant garuose.
Mitybos specialistai vieningai sutaria, kad upėtakis turi daugybę naudingųjų medžiagų ir vitaminų. Pavyzdžiui, 100 gramų upėtakio yra net 20 gramų baltymų ir 25 mg kalcio, taip pat ši žuvis yra vienas geriausių omega-3 riebalų šaltinių.
Mažai ašakų, nebrangu ir ypač paprasta paruošti
Pasak lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorės Indrės Trakimaitės-Šeškuvienės, tautiečiai – tikri žuvies mėgėjai. „Maximos“ duomenys rodo, kad kone populiariausia žuvis pirkėjų krepšeliuose yra lašiša – per metus jos suvalgoma net daugiau nei 1,3 mln. kilogramų, tačiau ne ką mažiau perkami yra ir vaivorykštiniai upėtakiai.
„Vasara – puikus metas eksperimentuoti ir išbandyti receptus ne tik su lašiša, bet ir kitomis žuvimis. Upėtakį daugelis mėgsta ne tik kaip pigesnę lašišos alternatyvą, bet ir dėl to, kad ji yra lengvai ir greitai ruošiama, mažai kaulėta“, – dalinasi įžvalga I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Dėl upėtakyje esančio nedidelio kiekio ašakų, iš šios žuvies gaminti patiekalai, anot prekybos tinklo atstovės, puikiai tinka mėgautis visai šeimai – net ir patiems mažiausiems. „Be to, šią žuvį paprasta paruošti įvairiais būdais, pavyzdžiui, kepti keptuvėje arba orkaitėje, troškinti garuose ar virti – pasirinkimų gaminimui yra tikrai daug.
O visą savaitę tinklo parduotuvėse pasirūpinus kilogramu šviežių vaivorykštinių upėtakių pigiau, galėsite paruošti pietus ar vakarienę ne tik lengvai ir gardžiai, bet dar ir nebrangiai“, – sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė ir dalijasi trimis „Maximos“ kulinarijos meistrų receptais.
Garuose troškintas upėtakis
Švelnaus skonio mėgėjams itin patiks garuose paruoštas upėtakis. Jam pagaminti reikės:
· 200 g upėtakio (išdarinėto ir supjaustyto);
· 100 g bulvių;
· šlakelio citrinos sulčių;
· Provanso žolelių arba kitų žuvies prieskonių (pagal skonį);
· 100 g natūralaus jogurto;
· skiltelės smulkinto česnako;
· krapų, druskos (pagal skonį).
Gaminimas. Upėtakį užmarinuokite su Provanso žolelėmis arba kitais žuvies prieskoniais bei citrinų sultimis ir palaikykite bent 30 minučių (galima ir per naktį). Kol žuvis marinuojasi, nuskuskite bulves. Užmarinuotą upėtakį kartu su bulvėmis troškinkite garuose apie 20 minučių.
Padažui sumaišykite krapus, natūralų jogurtą, česnaką ir žiupsnelį druskos. Į lėkštę sudėkite padažą, bulves ir žuvį patiekite ant viršaus.
Keptas upėtakis su daržovėmis
Skaniai, greitai ir pigiai upėtakį galima paruošti ir orkaitėje. Šiam receptui prireiks:
· 3–4 vaivorykštinių upėtakių;
· 2 citrinų;
· 400 g vyšninių ar slyvinių smulkių pomidorų;
· 1 raudonojo svogūno;
· alyvuogių aliejaus, raudonėlių, druskos, pipirų (pagal skonį).
Gaminimas. Orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių. Supjaustykite vieną citriną ir atidėkite. Kitą citriną padalinkite į 8 dalis. Sudėkite citrinos skilteles, o smulkintus pomidorus ir svogūną ar dalį raudonėlių lapelių – į kepimo skardą. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi, užberkite druskos ir pipirų. Daržoves orkaitėje kepkite 20 min.
Kol daržovės kepa, nuplaukite žuvį, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Į vidų dėkite citrinos skiltelių ir smulkintų raudonėlių lapelių. Pabarstykite druska ir pipirais.
Pakepintas daržoves apverskite skardoje, o ant viršaus uždėkite upėtakius. Patepkite juos alyvuogių aliejumi. Kepkite dar apie 20 min., kad žuvis lengvai nusiimtų nuo kaulų. Sudėkite daržoves į 4 lėkštes, uždėkite po vaivorykštinį upėtakį ir pagardinkite šviežiais raudonėlių lapeliais.
Daržovių ir upėtakio sriuba
Jei po gamintų upėtakio patiekalų liko nesuvalgytos žuvies, iš likučių galite pagaminti nesunkiai paruošiamą sriubą. Jums reikės:
· apie 100–150 g kepto upėtakio;
· 3–4 bulvių;
· 1 svogūno;
· 1–2 morkų;
· 1 nedidelės cukinijos;
· poros skiltelių česnako;
· apie 1–1,5 l sultinio;
· 150–200 ml grietinėlės;
· šlakelio aliejaus (kepimui);
· krapų, druskos, pipirų (pagal skonį).
Gaminimas. Sutarkuokite cukiniją, morkas, smulkiai supjaustykite česnako skilteles ir svogūną bei viską pakepinkite aliejuje. Užvirkite sultinį, dėkite į jį pakepintas daržoves, supjaustytas bulves ir leiskite viskam pavirti apie 15 minučių reguliuojant kaitrą.
Kai sultinys ir daržovės jame užvirs – dėkite žuvį. Tuomet pilkite grietinėlę, o verdančią sriubą pagardinkite prieskoniais. Daržovių ir žuvies sriubą pavirkite dar apie 10–15 minučių. Kai sriuba bus paruošta – patiekite ją lėkštėse ir pabarstykite krapais, o tuomet – mėgaukitės!
Rašyti komentarą