Ar portfelio dieta pati geriausia dieta?

Kaip išsirinkti sau tinkamą dietą?

Galvodami apie tai, kokia dieta jums būtų geriausia, paklauskite savęs:

Kokie tikslai yra svarbiausi? Tikslas gali būti svorio metimas, sveikatos gerinimas, ligų išvengimas ar kažkas kita.

Kaip apibrėžiate „geriausią“? Kai kuriems žmonėms „geriausia“ reiškia dietą, teikiančią didžiausią naudą sveikatai. Kitiems jis gali būti sutelktas į vieną konkrečią naudą sveikatai, pavyzdžiui, cholesterolio mažinimą. Dar kiti žmonės gali teikti pirmenybę tokiai dietai, kuri duoda didžiausią naudą už mažiausią kainą. Arba sveika dieta, kurios taip pat lengva laikytis.

Kokių sveikatos problemų turite? Viena dieta gali turėti pranašumą prieš kitą, priklausomai nuo to, ar sergate vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu ar nė viena iš šių.

Kuris maistas tau labiausiai patinka? Jūsų skonis, kultūra ir vieta gali pakeisti jūsų mitybos nuostatas ir stipriai paveikti jūsų tikimybę, kad laikysitės konkrečios dietos.

Kokios dietos yra naudingos sveikatai?

Dvi labai gerai ištirtos dietos rodo aiškią naudą, įskaitant širdies ligų ir insulto rizikos mažinimą ir aukšto kraujospūdžio mažinimą: Viduržemio jūros dieta ir DASH dieta.

Tačiau portfelio dieta gali būti tokia pat gera arba geresnė nei šie planai, bent jau kovojant su širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios prisideda prie kraujagyslių užsikimšimo, širdies priepuolių ir insulto. Ką? Niekada negirdėjote apie portfelio dietą? Tu ne vienas.

Kas yra portfelio dieta?

Kaip finansų patarėjas gali rekomenduoti turėti įvairų investicijų portfelį – ne tik akcijas, ne tik obligacijas – portfelio dieta seka pavyzdžiu. Šioje daugiausia augalinės kilmės dietoje pagrindinis dėmesys skiriamas įvairiems maisto produktams ir maisto grupėms, kurios, kaip įrodyta, mažina kenksmingų lipidų kiekį kraujyje, įskaitant MTL (vadinamąjį blogąjį cholesterolį) ir trigliceridus.

Jei pasirinksite laikytis šio mitybos modelio, jums tiesiog reikia sužinoti, kurie maisto produktai turi sveiką poveikį kraujo lipidams, ir pasirinkti juos vietoje kitų maisto produktų. Kai kuriems žmonėms tam reikia tik nedidelių pakeitimų, kad būtų galima valgyti tam tikrus maisto produktus, o kitus pasirinkimus sumenkinti. Arba gali prireikti didesnio ilgalaikio valgymo įpročių perversmo.

Kokie maisto produktai yra skatinami portfelio dietoje?

Žemiau pateikiami pagrindai. Reguliariai valgydami daugiau šių maisto produktų, galite sumažinti kenksmingų lipidų kiekį kraujyje:

augaliniai baltymai, tokie kaip soja, pupelės, tofu, žirniai, riešutai ir sėklos

daug skaidulų turintis maistas, pavyzdžiui, avižos, miežiai, uogos, obuoliai ir citrusiniai vaisiai; kiti pavyzdžiai yra sėlenos, uogos, okra ir baklažanai

fitosterolių, kurie yra natūralus junginys augaliniuose maisto produktuose, tokiuose kaip sveiki grūdai, vaisiai, daržovės ir riešutai (kiti šaltiniai yra maisto produktai, praturtinti fitosteroliais arba maisto papildais).

augaliniai aliejai, turintys daug mononesočiųjų riebalų, pavyzdžiui, alyvuogių aliejus, avokadų aliejus, dygminų aliejus ir žemės riešutų aliejus.

Kai kurie iš jūsų mėgstamų maisto produktų yra šiame sąraše. Tai yra pagrindinis šio požiūrio privalumas: rekomenduojamų maisto produktų sąrašas yra ilgas. Taigi, tikėtina, kad jau valgote ir mėgaujatės kai kuriais rekomenduojamais maisto produktais.

Kokie maisto produktai nėra portfelio dietos dalis?

Verta išskirti maisto produktus, kurių nėra šiame sąraše, pvz:.

raudona mėsa

labai perdirbti maisto produktai

rafinuotų grūdų ir pridėtinio cukraus produktai, kurie gali prisidėti prie lėtinio uždegimo sviestas, grietinėlė ir kiti pieno produktai, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų ir cholesterolio.

Kuo portfelio dieta gali padėti jums?

Mokslininkai įrodė, kad portfelio dieta gali pagerinti lipidų kiekį kraujyje. Bet ar tai taip pat gali sumažinti širdies priepuolio, insulto ir kitų širdies ir kraujagyslių problemų riziką? Taip, remiantis 2023 m. „Circulation“ paskelbtu tyrimu. Daugiau nei beveik 17 000 žmonių 30 metų rašė maisto dienoraščius. 

Tie, kurie labiausiai laikėsi portfelio dietos, palyginti su tais, kurie jos laikėsi mažiausiai, dažniau turėjo palankių lipidų ir uždegimo. Jiems taip pat buvo 14% mažesnė tikimybė patirti širdies smūgį ir 14% mažesnė tikimybė patirti insultą.

Tai buvo tiesa, net įvertinus veiksnius, galinčius turėti įtakos širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, pvz., cholesterolio kiekį mažinančių vaistų vartojimą, mankštą, rūkymą, diabetą arba širdies ir kraujagyslių ligų šeimos istoriją.

Kadangi tai buvo stebėjimo tyrimas, jis negali įtikinamai įrodyti, kad portfelio dieta, o ne kitas veiksnys, buvo atsakinga už pastebėtą naudą širdies ir kraujagyslių sistemai. Ir mes nežinome, kiek naudos atnešė sumažinus arba pašalinus tam tikrų maisto produktų kiekį, o ne iš konkretaus valgomo maisto.

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder