Kas atsitiks, jei išgersite vaistų pasibaigus jų galiojimo laikui?

Kas atsitiks, jei išgersite vaistų pasibaigus jų galiojimo laikui?

Ar galite vartoti vaistus pasibaigus jų galiojimo laikui?

Prasidėjus rudeniui ir žiemai, laikas nuvalyti dulkes nuo vaistų spintelių ir apžvelgti savo sezonui tinkamų vaistų atsargas ruošiantis peršalimo ir gripo sezonui. Tačiau prieš papildant senų vaistų atsargas, gali tekti išmesti tam tikras tabletes - yra tikimybė, kad kai kurių vaistų galiojimo laikas pasibaigęs.

Be recepto parduodamų vaistų, pavyzdžiui, ibuprofeno ir paracetamolio, galiojimo terminai yra išspausdinti ant pakuočių ir patvirtinti tam tikrų tarnybų.

Tačiau ekspertai teigia, kad, iškilus būtinybei, kas nors gali vartoti neseniai pasibaigusio galiojimo vaistus nuo peršalimo ir gripo, kad palengvintų ligos simptomus.

Kai kurie receptiniai vaistai iš tikrųjų yra kenksmingi ir gali būti toksiški žmogaus organizmui, sako ekspertai.

Tačiau kalbant apie be recepto parduodamus vaistus, apskritai jie tiesiog nebebus tokie veiksmingi, kokie buvo pasibaigus galiojimo laikui.

Yra keletas veiksnių - žmogaus amžius, vaistų rūšis, jų laikymo būdas ir pasibaigęs galiojimo laikas - dėl kurių pasibaigusio galiojimo vaistų vartojimas gali būti rizikingesnis.

Štai ką ekspertai turėjo pasakyti apie nereceptinių vaistų galiojimo terminus, kas nutinka, kai vartojate pasibaigusio galiojimo vaistus ir kaip pasiruošti peršalimo ir gripo sezonui.

Kaip veikia vaistų galiojimo terminai?

Skirtingai nuo daugumos maisto produktų galiojimo terminų, FDA turi įtakos reguliuojant vaistų galiojimo laiką.

Curtis paaiškino, kad bendrovės turi pateikti FDA stabilumo tyrimų duomenis, kurie parodo, kiek laiko galioja be recepto parduodami vaistai.

Šie stabilumo tyrimų duomenys iš esmės sako, jog vaistas yra ištirtas ir štai kiek laiko vaistas yra stabilus, kol jis pradės prarasti savo veiksmingumą arba taps potencialiai kenksmingas.

Pasibaigus galiojimo laikui, vaistų kompanija negali garantuoti, kad nereceptinis vaistas bus visiškai veiksmingas ir saugus. FDA ragina žmones nevartoti jokių vaistų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs.

Tačiau šios galiojimo datos ne visada yra tokios juodos ir baltos.

Pasak Curtiso, kai kuriuos vaistus žmonės tikriausiai gali vartoti dar kelis mėnesius po to, kai pasibaigs jų galiojimo laikas, tik tikėtina, kad vaistai paprasčiausiai nebeveiks taip gerai.

Tai tikriausiai saugiausia kalbant apie "tabletes ir kapsules, viską, kas turi suspaustų sausų miltelių", - "Health" sakė Teksaso universiteto Ostino farmacijos koledžo klinikinė docentė Ashley Garling-Nañez, PharmD.

Tačiau kai žmonės per ilgai vartoja nereceptinius vaistus pasibaigus galiojimo laikui, tai gali tapti rizikinga. Vaistai, kurių galiojimo laikas pasibaigęs daugelį mėnesių, geriausiu atveju gali nieko nedaryti, o blogiausiu - sukelti neigiamų reakcijų, sakė Curtis.

Deja, nėra gero būdo nustatyti, kada tiksliai vaistas nustos būti veiksmingas ar saugus. Tačiau Curtis įspėjo, kad net trys ar keturi mėnesiai po galiojimo termino pabaigos gali būti ,,persistengimas".

Kai kurių be recepto parduodamų vaistų nuo peršalimo ir gripo tinkamumo vartoti termino pabaigos reikėtų laikytis, kaip nurodyta, sakė Garling-Nañez.

Viskas, kas bus skysto pavidalo, įskaitant akių lašus, ausų lašus, nosies purškalus ir skystus vaistus nuo kosulio ir peršalimo, kuriuos nuryjate, nebus saugu, visų pirma dėl to, kad jie linkę auginti bakterijas.

Ji taip pat pridūrė, kad pasibaigus galiojimo laikui produktai, kurių sudėtyje yra aspirino, gali būti nesaugūs, nes šis vaistas linkęs suirti.

Sprendžiant, ar vartoti vaistus nuo peršalimo ir gripo, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, taip pat gali būti atsižvelgiama į tai, kam jų reikia, sakė Garling-Nañez. Vaikai, vyresnio amžiaus žmonės ir asmenys, turintys kitų sveikatos sutrikimų, gali norėti vengti visų pasibaigusio galiojimo nereceptinių vaistų, kad būtų atsargesni.

Dar vienas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti nustatant, ar vaistą saugu vartoti, yra jo laikymo vieta. Jei vaistai laikomi netinkamai, jie gali tapti neveiksmingi dar nepasibaigus galiojimo laikui, sakė ekspertai.

Kažkas, kas stovi ant palangės arba gauna daug saulės šviesos, arba jei laikėte automobilyje, arba net kuprinėje ar rankinėje, kurią palikote bagažinėje, iš tikrųjų baigsis greičiau. Dėl karščio vaistai suyra daug greičiau.

Tas pats pasakytina ir apie vaistus, laikomus vonios kambaryje.

Dušas sukuria labai šiltą, drėgną aplinką, kuri gali paveikti vonios kambaryje esančius vaistus.

Nors nėra tikslios taisyklės, kaip nustatyti, ar galima vartoti vaistus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, tačiau jei vaistas atrodo sutrupėjęs, keistos spalvos ar apskritai atrodo ne taip, jį reikėtų išmesti, patarė Garling-Nañez.

Vaistų nuo peršalimo ir gripo atsargų valymas

Jei vaistų galiojimo laikas baigėsi visai neseniai (per pastaruosius porą mėnesių) yra didelė tikimybė, kad jie vis dar veiks, sakė Curtis. Šių vaistų vartojimas tiesiog susijęs su tam tikra rizika.

Kad nereikėtų rinktis, ar vartoti vaistą, kurio galiojimo laikas pasibaigęs, svarbiausia yra prevencija. Garling-Nañez sakė, kad dabar yra geras laikas skirti 20 minučių, peržiūrėti visus savo vaistus, pažiūrėti į visas tas galiojimo datas.

Šaltinis: www.health.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder