Miegas

Kurioje pozicijoje geriausia miegoti?

(1)

Ar pamenate šiltas vasaros naktis, kai jas praleidote vartydamiesi ir sukiodamiesi, išbandydami skirtingas miegojimo pozicijas, kad jaustumėtės bent kažkiek komfortiškiau? ačiau ką sako įrodymai apie tai, kurios miego pozos iš tikrųjų yra geriausios?

Tyrimai su visais – nuo jūrininkų konteinerių laivuose iki suvirintojų Nigerijoje galėtų mums padėti, nors, atsižvelgiant į tai, koks svarbus mums miegas, stebina, kad buvo atlikta nedaug didelio masto tyrimų.

Pirmiausia jums reikia išsiaiškinti, kurioje pozicijoje žmonės miega. Žinoma, galite jų paklausti, bet mes tikrai prisimename tik tai, kaip gulėjome, kai bandėme užmigti, ir padėtį, kurioje atsibundame. daugiau, mokslininkai išbandė įvairius metodus, įskaitant žmonių filmavimą jiems miegant arba priversti juos naudoti nešiojamą technologiją, kuri stebi jų judesius.

Honkonge mokslininkai kuria tai, ką jie vadina „anklodės prisitaikančios miego pozos klasifikavimo sistema“, kuri naudoja infraraudonųjų spindulių gylio kameras, galinčias aptikti žmogaus miego padėtį net per storą antklodę.

Danijos mokslininkai naudojo mažus judesio jutiklius, pritvirtintus prie savanorių šlaunų, viršutinės nugaros ir žastų prieš miegą, kad nustatytų jiems pageidaujamą miego padėtį. Jie išsiaiškino, kad gulėdami lovoje žmonės šiek tiek daugiau nei pusę laiko praleido ant šono, apie 38 % – ant nugaros ir 7 % – ant pilvo. Kuo vyresni buvo žmonės, tuo daugiau laiko praleido vienoje pozoje.

Šį polinkį miegoti ant šono išvystome tik suaugę, nes vyresni nei trejų metų vaikai vidutiniškai tiek pat laiko praleidžia miegodami ant šono, nugaros ir priekio.

Tuo tarpu kūdikiai daugiausia miega ant nugaros, nes saugumo sumetimais jie taip paguldomi į lovelę.

Taigi miegojimas ant šono yra labiausiai paplitusi pozicija, todėl galime pasitikėti minios išmintimi, kad pasirinktume pozą, kurioje jie miega geriausiai, bet kaip dėl mokslinių duomenų? Labai nedidelis tyrimas, kurio metu žmonės galėjo miegoti taip, kaip jiems labiau patiko, parodė, kad tie, kurie miegojo ant dešinės pusės, miegojo šiek tiek geriau nei tie, kurie miegojo ant kairės, o po to miegojo ant nugaros.

Kitame nedideliame tyrime buvo tiriami jūrininkai, dirbantys prekybiniuose konteinerių laivuose, ir nustatyta, kad kvėpavimo sutrikimai, tokie kaip knarkimas, buvo dažnesni, kai jūrininkai miega ant nugaros.

Dalį knarkimo sukelia sunki obstrukcinė miego apnėja, kai kvėpavimas sustoja trumpam žmogui miegant. Nustatyta, kad tai dažniau pasitaiko žmonėms, kurie nuolat miega ant nugaros.

Priešingai, gulėjimas ant šono padeda išvalyti viršutinius kvėpavimo takus ir neleidžia uvulai (mėsingai dalelei, kuri kabo gerklės gale) ir liežuviui užkimšti gerklę, todėl sumažėja knarkimas. Iš tiesų, kai kuriais atvejais buvo įrodyta, kad perėjimas nuo miego daugiausia ant nugaros prie miego ant šono visiškai išsprendžia miego apnėjos problemą.

Miegojimas ant šono gali turėti ir kitų privalumų. Pavyzdžiui, Nigerijos konteinerinių laivų suvirintojų miego modelių tyrimai parodė, kad tie, kurie miegojo ant nugaros, dažniau kentė nugaros skausmus, palyginti su tais, kurie miegojo ant šono.

Žmonės, kurie miegojo tiesesne, labiau atremta šono padėtimi, pranešė, kad jiems mažiau skaudėjo kaklą.

Tačiau tai nereiškia, kad miegas ant šono tinka visiems arba yra panacėja nuo visų skausmų. Tai priklauso nuo jūsų negalavimų ir tikslios padėties miego metu. Tyrėjai iš Vakarų Australijos 12 valandų per naktį stebėjo savanorių miegamuosius automatinėmis kameromis ir nustatė, kad tie, kurie teigė reguliariai pabusdami sustingusiu kaklu, daugiau laiko praleisdavo miegodami, ką mokslininkai vadina „provokuojančiomis miegojimo pozomis ant šono“.

O kaip būtų, jei paskatintumėte žmones išbandyti naują miegojimo padėtį ir paskui juos sektumėte, kad pamatytumėte, ar tai turi įtakos jų patirtiems skausmams?

Atliekant tyrimą, kuriame dalyvavo vyresnio amžiaus žmonės, dalyvaujantys kūno rengybos programoje Portugalijoje, nugaros skausmus patiriantiems žmonėms buvo liepta miegoti ant šonų, o tiems, kuriems skauda kaklą – bandyti miegoti ant nugaros. Po keturių savaičių 90% dalyvių teigė, kad jų atitinkami skausmai sumažėjo.

Tai atrodo įspūdingas rezultatas, tačiau yra vienas ,,bet". Tyrime dalyvavo tik 20 žmonių – nedidelė imtis – todėl negalima daryti išvados, kad toks paprastas miego padėties pakeitimas turėtų tokį teigiamą poveikį visiems, kenčiantiems nuo nugaros ar kaklo skausmų. Kaip ir visada atliekant mokslinius tyrimus, reikia daugiau tyrimų.

Jei jus kankina rėmuo, ateityje gali būti verta pabandyti daugiau miegoti ant kairiojo šono.

Kalbant apie vieną medicininę problemą, tai ne tik klausimas, ar gulėti ant nugaros ar ant šono, bet ir ant kurios pusės gulėti. Sergant rūgšties refliuksu, iš skrandžio išsiskiria skrandžio sultys, sukeldamos stiprų deginimą krūtinėje. Kartais gydytojai pataria žmonėms pabandyti miegoti ant atremtų pagalvių, siekiant sumažinti šį labai nemalonų skausmą.

Jei diskomfortas kartojasi pakartotinai, tai vadinama gastroezofaginio refliukso liga, kuri gali turėti rimtų pasekmių. Kodėl taip turėjo nutikti, nėra visiškai aišku, tačiau vienas iš galimų paaiškinimų yra tas, kad miegant ant kairės pusės skrandžio ir stemplės jungtis išlaikoma virš skrandžio rūgšties lygio. Miegant ant dešinės, atpalaiduojamas apatinis stemplės sfinkteris, todėl rūgštis gali kilti į viršų.

Kad ir koks būtų atsakymas, jei jus kankina rėmuo, ateityje gali būti verta pabandyti daugiau miegoti ant kairiojo šono.

Iki šiol daugiausia dėmesio skyrėme miegojimui ant šono arba ant nugaros, nes tai daro dauguma žmonių. Bet kaip su tais žmonėmis – maža mažuma – kurie miega ant pilvo?

Pirma, vienas tyrimas rodo, kad tai nėra gera idėja, jei kenčiate nuo žandikaulio skausmų, o tai tikriausiai nėra labai stebėtina.

O kaip dėl raukšlių? Ar tikrai gulint suspaudus veidą į pagalvę, raukšlės pablogėja?

Rašydami leidinyje Aesthetic Surgery Journal, grupė plastikos chirurgų gana poetiškai teigia, kad jūsų veido oda geriausiai išsaugoma, jei ji traktuojama kaip „jūros dumbliai, kurie siūbuoja pririšti prie kotelio“.

Taigi idėja yra kuo mažiau apkrauti veidą miegant ir tai neleidžia miegoti ant pilvo. Ir jei jums svarbiausia saugoti odą nei geriau išsimiegoti ar susidoroti su skausmais ar refliuksu, miegoti ant šono taip pat nėra idealu.

Ką tada galime iš viso to daryti? Pirma, jei visi kiti dalykai yra vienodi, atrodo, kad miegas ant šono turi keletą privalumų, tačiau tiksli laikysena gali turėti įtakos kaklo ir nugaros skausmams, o pusė, ant kurios miegate, gali padidinti arba sumažinti rūgšties refliuksą. Knarkimas sustiprėja, jei miegate ant nugaros, bet mes visi esame skirtingi, todėl tai gali būti jūsų miego būdas.

Verta išbandyti naujas miego padėtis ir vesti dienoraštį, jei dabartinė padėtis neleidžia gerai išsimiegoti. Tačiau nepamirškite per daug neišprotėti dėl skirtingų pozicijų, kitaip galite neužmigti ir nerimauti.

Šaltinis: www.bbc.com

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder