Turint omenyje visą turinį šia tema, gali atrodyti, kad žarnyno sveikata yra naujausia sveikatingumo mada.
Tačiau Klivlando klinikos duomenimis, moksliškai įrodyta, kad žarnyno sveikata turi įtakos virškinimo sistemai, imuninei sistemai, nervų sistemai, endokrininei sistemai ir kt.
Vienas iš būdų padidinti gerųjų bakterijų kiekį žarnyne - vartoti probiotikus, o nauji tyrimai rodo, kad tai gali pagerinti ir jūsų psichinę sveikatą.
Koks ryšys tarp žarnyno ir smegenų?
Prieš pradėdami nagrinėti naujausią tyrimą, pirmiausia trumpai paaiškinkime, kaip žarnyno mikrobiomai veikia smegenis - geriau žinomas kaip žarnyno ir smegenų ryšys.
Žarnyno nervų sistema (ŽNS) išklota visu virškinimo traktu ir ją sudaro daugiau kaip 500 mln. neuronų - daugiausia už smegenų ribų.
„Tam tikros žarnyno bakterijos iš tikrųjų gamina arba skatina neurotransmiterių (pvz., serotonino), kurie siunčia cheminius signalus į smegenis, gamybą“, - aiškina Klivlendo klinika.
Tai ypač svarbu, nes, kaip pastebi Johnso Hopkinso universiteto Medicinos fakultetas, 30-40 proc. gyventojų turi dirgliosios žarnos sindromą (DŽS) arba funkcinių žarnyno sutrikimų, tokių kaip vidurių užkietėjimas, viduriavimas ir pilvo pūtimas, o sergantiesiems šiomis ligomis depresija ir nerimas būdingi dažniau nei vidutiniškai.
Ar probiotikai gali pagerinti psichikos sveikatą?
Žurnale „npj Mental Health Research“ paskelbtame naujame tyrime buvo nagrinėjama, kaip probiotikai - papildai, kuriuose yra „gerųjų“ žarnyno bakterijų - veikia nuotaiką.
Tyrėjai į tyrimą įtraukė 88 sveikus savanorius, iš kurių pusė mėnesį kasdien vartojo probiotikus, o pusė - placebo grupę.
Abi grupės pildė psichologinius klausimynus, kasdienes nuotaikos ataskaitas ir „kompiuterines užduotis, kuriomis buvo tikrinama, kaip žmonės apdoroja emocijas“, praneša Medical Xpress.
Remdamiesi kasdienėmis nuotaikos ataskaitomis, „randame aiškių įrodymų, kad probiotikai mažina neigiamą nuotaiką, pradedant nuo dviejų savaičių“, - tyrime rašė mokslininkai.
„Stebina tai, kad paprasčiausiai paklausę dalyvių, kaip jie jaučiasi kiekvieną dieną, galėjome aptikti teigiamą probiotikų poveikį nuotaikai“, - ‚Medical Xpress‘ sakė tyrimo bendraautorė Laura Steenbergen.
„Priešingai, standartiniai psichologiniai klausimynai, kurie yra įprasti šioje srityje, nebuvo pakankamai jautrūs, kad užfiksuotų šiuos pokyčius.“
Tyrėjai taip pat pažymi, kad tam tikriems asmenims probiotikai gali būti naudingiausi:
„Nustatėme, kad įvairios savybės, ypač polinkis vengti rizikos, buvo susijusios su didesniu probiotikų poveikiu nuotaikai“, - sakė bendraautorė Katerina Johnson.
Tyrimo metu dalyviai vartojo probiotikų papildą, kurio sudėtyje buvo Lactobacillus ir Bifidobacterium bakterijų padermių.
Johnso Hopkinso medicinos institutas pažymi, kad šios dvi padermės „dažniausiai naudojamos virškinimo trakto problemoms gydyti“ JAV.
Žinoma, yra daugybė kitų probiotikų rūšių, tačiau, kaip ir visi papildai, jie nėra reglamentuojami taip pat kaip vaistai.
„Iki to laiko, kai nusiperkate probiotiką iš lentynos, nėra galimybės sužinoti, ar jame esančios bakterijos yra tokios pat aktyvios, kaip ir tuo metu, kai produktas buvo pagamintas, - aiškina Džonas Hopkinsas.
„Be to, kiekvieno žmogaus žarnyne gali būti skirtingos bakterijų rūšys ir skaičius. Tai reiškia, kad probiotikas, kuris tinka vienam žmogui, gali netikti kitam“.
Taip pat verta paminėti, kad daugelyje maisto produktų natūraliai gausu probiotikų. Tai jogurtas ir fermentuoti maisto produktai, pavyzdžiui, kefyras, kimči, rauginti kopūstai ir kombučia.
Tačiau tyrimo autoriai atkreipia dėmesį, kad probiotikai neturėtų būti vartojami kaip antidepresantų pakaitalas ar vietoj profesionalaus psichikos sveikatos specialisto patarimo.
„Galbūt ateityje probiotikai galėtų būti tikslingai naudojami kaip ankstyvoji intervencija, siekiant sumažinti tikimybę, kad neigiami jausmai peraugs į psichikos sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, depresiją, tačiau tam patvirtinti reikėtų daugiau tyrimų“, - sakė Steenbergenas.
Siūlome naujausią informaciją iš geriausių ekspertų, naujų mokslinių tyrimų ir sveikatos agentūrų, tačiau mūsų turinys neturi pakeisti profesionalių rekomendacijų.
Kai kalbama apie vartojamus vaistus ar kitus sveikatos klausimus, visada tiesiogiai kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.
Rašyti komentarą