Sveikas skrandis - laimingas žmogus

(1)

Greitėjant gyvenimo tempui žmonės nuolat patiria stresą, įtampą, nerimą. Dėl laiko stokos dažnai yra atsisakoma šilto, sotaus maisto ir vietoj to žmonės pasitenkina šaltu ir greitu užkandžiu. Tokiu būdu dažnai išsibalansuoja žmonių mityba ir prasideda įvairios skrandžio problemos.

Yra išskiriamos trys dažniausiai pasitaikančios skrandžio ligos: gastritas, skrandžio opaligė ir skrandžio vėžys.

„Ūminis ar lėtinis gastritas yra tikrai dažna skrandžio liga. Gastritas - tai įvairių priežasčių sukeltas skrandžio gleivinės uždegimas. Ūminis gastritas nuo lėtinio skiriasi tuo, kad gali pasireikšti staiga. Lėtinis gastritas vystosi iš lėto ir tęsiasi ilgai“, - pasakojo Klaipėdos Respublikinės ligoninės gydytoja gastroenterologė Edita Šunokienė.

Dažniausi gastrito simptomai yra diskomfortas ar skausmas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje, pykinimas ir vėmimas, bendras silpnumas, apetito stoka.

Kita dažnai žmones kankinanti liga - skrandžio opa. Tai yra skrandžio gleivinės žaizda, kuri atsiranda, kai sumažėja skrandžio gleivinės apsauginis barjeras ir skrandžio rūgštis pažeidžia skrandžio gleivinę.

„Opalige serga apie 10 proc. pasaulio gyventojų. Ši liga pasireiškia viršutinės pilvo dalies skausmu ar diskomfortu. Sergančių skrandžio opa skausmas dažniausiai būna graužiantis ar maudžiantis, sustiprėjantis dažniausiai po valgio, nes maistas provokuoja simptomus. Šis skausmas palengvėja nuo rūgštingumą mažinančių vaistų. Jeigu opaligę sukėlė nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas, pacientas gali ir nejausti skausmo, nes vaistai tą skausmą numalšina“, - teigė gydytoja.

Skrandžio opos gali būti labai pavojingos. Jos gali komplikuotis kraujavimu, o ši būklė yra grėsminga gyvybei.

Laiku nesuteikus pagalbos, žmogus gali nukraujuoti ir mirti. Taip pat opa gali perforuoti (prakiurti) ir sukelti pilvo uždegimą (peritonitą), ši būklė taip pat yra grėsminga gyvybei.

Pati pavojingiausia skrandžio liga - skrandžio vėžys.

"Skrandžio vėžys atsiranda ir vystosi lėtai. Daugeliu atvejų procesas prasideda vidiniame skrandžio gleivinės sluoksnyje kaip erozija, opa ar polipas.

Negydomas skrandžio vėžys perauga skrandžio sienelę ir išplinta į gretimus organus.

Skrandžio vėžys ankstyvųjų simptomų nesukelia. Vėlesnėse ligos stadijose liga dažniausiai pasireiškia skausmu epigastriume, o šio skausmo pobūdis gali būti įvairus, dažniausiai skauda po valgio, nepadeda skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai", - tikino E. Šunokienė.

Įtarti skrandžio vėžį reikėtų, jei skausmas yra nuolatinis ir pastovioje vietoje. Taip pat jeigu yra apetito stoka, krenta svoris, atsiranda pykinimas ir vėmimas arba yra ankstyvas sotumo jausmas.

„Kadangi esant pradinėms ligos stadijoms daugeliu atvejų pacientai nejaučia jokių klinikinių simptomų, skrandžio vėžys dažnai aptinkamas ir diagnozuojamas jau pažengęs. Tokiu būdu gydymo rezultatai nėra geri. Tačiau jeigu liga diagnozuojama anksti, gali pakakti tik operacijos, ir žmogus pasveiksta“, - aiškino gastroenterologė.

Gydymo metodai

Skrandžio ligų gydymas dažniausiai yra kompleksinis. Kaip ir visoms ligoms įveikti labai svarbu yra sveikas gyvenimo būdas, reguliarus fizinis aktyvumas, sveika, subalansuota mityba, žalingų įpročių atsisakymas, svarbi gera žmogaus psichologinė būsena. Priklausomai nuo patologijos, gali būti skiriamas medikamentinis gydymas.

„Jeigu skrandyje randama H. pylori bakterija, reikalingas jos gydymas skiriant vaistus pagal sudarytas specialias gydymo schemas su antibiotikais ir skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais“, - pasakojo gydytoja.

H. pylori bakterija yra skrandžio uždegimo, opaligės ir skrandžio vėžio rizikos veiksnys. Todėl svarbu, jog pacientai, turintys virškinamojo trakto negalavimų, laiku išsitirtų ir išsigydytų šią bakteriją. Ypač svarbu, kad vyresniems pacientams, kuriems reikalingas ilgalaikis nesteroidinių priešuždegiminių vaistų, aspirino, antikoaguliantų vartojimas, taip pat būtų ištirta ir išgydyta H. pylori bakterija.

Jeigu diagnozuojamas skrandžio motorikos sutrikimas, skiriami prokinetikai, vaistai, kurie pagerina skrandžio motoriką ir padeda efektyviai sumažinti dispepsijos simptomus tais atvejais, kai pacientą labiausiai vargina pilvo pūtimas, išsitempimas, pilnumo, nevirškinimo pojūtis po valgio, pykinimas.

„Kai kurios skrandžio ligos ar šių ligų komplikacijos gydomos chirurgiškai. Pavyzdžiui, perforavusios skrandžio opos gydomos chirurgiškai susiuvus skrandžio gleivinės defektą. Ankstyvas skrandžio vėžys gydomas chirurgiškai. Gastroezofaginio refliukso liga taip pat gali būti gydoma chirurgiškai“, - aiškino gastroenterologė.

Taip pat gydytoja patarė, kad reikėtų vengti ilgalaikio vaistų nuo skausmo ir uždegimo vartojimo, nes tai didina gastrito, opaligės, kraujavimo iš opų riziką.

Svarbu atsisakyti žalingų įpročių, nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu.

„Rūkymas skatina skrandžio rūgščių sekreciją, ypač kai rūkoma nevalgius, o alkoholis tiesiogiai dirgina skrandžio gleivinę bei tokiu būdu didina skrandžio rūgšties išsiskyrimą“, - tikino E. Šunokienė.

Stresas taip pat skatina įvairių skrandžio ligų atsiradimą ir progresavimą, tad labai svarbu išmokti jį valdyti.

„Netinkama mityba, kuomet valgoma daug druskos, daug nitratų ir nitritų maiste, daug perdirbto nesveiko, aštraus ir riebaus maisto, per mažai vartojama vaisių ir daržovių, skatina skrandžio ligas. Svarbiausia valgyti reguliariai, dažnai ir po nedaug, sveiką, visavertį, subalansuotą maistą, vartoti pakankamai vandens, atsižvelgti į individualų maisto netoleravimą bei vengti bet kokių maisto produktų, kurie sukelia dispepsinius simptomus“, - patarė gydytoja.

Į gydytojus kreiptis kuo greičiau

Jeigu jums pasireiškia vadinamieji aliarmo simptomai, kurie gali signalizuoti apie rimtą ligą, tada reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus.

„Aliarmo simptomais yra vadinami - vėmimas, svorio kritimas, tuštinimasis juodomis skystomis išmatomis (melena) ar su krauju, rijimo sutrikimai, kraujo tyrimuose stebima mažakraujystė. Ypač sunerimti reikėtų, jei negalavimai vargina vyresnius nei 50 metų žmones“, - tikino E. Šunokienė.

Į gydytoją gastroenterologą ar šeimos gydytoją kreiptis reikėtų, jeigu simptomai ir skausmas progresuoja, trukdo kasdienei veiklai, nepadeda vaistai arba jie simptomus numalšina tik laikinai ir praėjus vaistų poveikiui simptomai vėl atsinaujina.

Taip pat skrandžio ligoms yra svarbūs ir genetiniai faktoriai, paveldimumas.

„Jeigu artimi kraujo giminaičiai sirgo skrandžio vėžiu, svarbu laiku kreiptis į gydytojus ir pasitikrinti, išsiaiškinti dėl galimos rizikos ir laiku užkirsti kelią šiai ligai išsivystyti“, - patarė gastroenterologė.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder