Galingi magnetinio rezonanso tomografijos skaitytuvai panaudoti tiriant pacientus, kurie buvo paguldyti į ligoninę dėl Covid-19, kurie parodė „ilgalaikius smegenų pokyčius“.
Tai „greičiausiai sukėlė imuninis atsakas į virusą“, sakė mokslininkai.
Covid-19 užsikrėtę žmonės paprastai pasijaučia geriau per kelias dienas ar savaites, nors kai kuriems žmonėms simptomai gali trukti ilgiau.
Būklė, dar vadinama ilguoju Covid, gali sukelti didelį nuovargį, dusulį, smegenų miglą, galvos svaigimą, stipresnį širdies plakimą ir raumenų skausmus.
Cambridge universiteto mokslininkai naudojo itin didelės skiriamosios gebos skaitytuvus, kurie puikiai parodo gyvas smegenis.
Dr. Catarina Rua iš universiteto Klinikinių neurologijos katedros sakė: „Smegenų kamiene ir aplink jį vykstantys procesai yra gyvybiškai svarbūs gyvenimo kokybei, tačiau nebuvo įmanoma nuskaityti žmonių smegenų kamieno branduolių uždegimo dėl jų mažo dydžio ir sunkaus prieinamumo. Paprastai mokslininkai gerai apžiūri smegenų kamieną tik atlikdami pomirtinę apžiūrą“.
Komanda nuskenavo 30 pacientų, sergančių Covid-19, kurie pandemijos metu buvo paguldyti į ligoninę, smegenis. Rezultatai buvo lyginami su 51 žmogaus, kuris anksčiau nebuvo užsikrėtęs, skenavimu.
Rezultatai parodė, kad kelios smegenų kamieno vietos, jungiančios galvos smegenis ir nugaros smegenis ir reguliuojantys daugelį kūno funkcijų, turėjo anomalijų, susijusių su neurouždegiminiu atsaku.
Anomalijos atsirado praėjus kelioms savaitėms po to, kai pacientai buvo paguldyti į ligoninę dėl Covid-19, smegenų dalyse, atsakingose už kvėpavimo kontrolę.
Tyrėjai teigė, kad „ilgalaikiai simptomai gali būti netiesioginis smegenų kamieno uždegiminio pažeidimo po Covid-19 poveikis“.
Pokyčiai taip pat buvo „aiškesni pacientams, kurie ilgiau gulėjo ligoninėje, sirgo sunkiau Covid-19, ryškesniais uždegiminiais atsakais ir blogesniais funkciniais rezultatais“, pridūrė tyrėjai.
Rašyti komentarą