Vaikų smegenų sukrėtimas: ką žinoti ir daryti

Specialistų patarimai, kaip padėti vaikams ir paaugliams atsigauti po smegenų sukrėtimo, pastaraisiais metais pasikeitė.

Smegenų sukrėtimas yra vienas iš labiausiai paplitusių smegenų sužalojimų, kasmet paliečiantis apie du milijonus vaikų ir paauglių. Tai tam tikros rūšies sužalojimas, kuris nutinka, kai smūgis į galvą ar bet kurią kitą kūno vietą priverčia smegenis kaukolėje sujudėti pirmyn ir atgal.

Galimas smegenų sukrėtimas po to, kas gali atrodyti kaip nedidelė trauma, pavyzdžiui, dviejų žaidėjų susidūrimas futbolo rungtynėse.

Kokie yra smegenų sukrėtimo požymiai ir simptomai?

Kadangi sužalojimas iš išorės gali atrodyti ne toks reikšmingas, svarbu žinoti smegenų sukrėtimo simptomus. Yra daug skirtingų galimų simptomų, įskaitant

apalpimas (tai gali būti sunkesnio smegenų pažeidimo požymis)

galvos skausmas

galvos svaigimas

regėjimo pokyčiai

jaučiasi varginantis šviesos ar triukšmo

sumišimas ar dezorientacijos jausmas

atminties sutrikimai (pvz., sunku prisiminti traumos detales) arba sunku susikaupti

pusiausvyros ar koordinacijos problemos

nuotaikos pokyčiai.

Kai kuriuos iš jų mato kiti, o kai kuriuos jaučia smegenų sukrėtimą patyręs asmuo. Štai kodėl svarbu žinoti požymius ir užduoti visus tinkamus klausimus vaikui, patyrusiam traumą.

Kartais simptomai gali pasirodyti ne iš karto, bet pasireiškia per kelias dienas po traumos. CDC „Heads Up“ svetainėje yra daug puikios informacijos apie tai, kaip atpažinti smegenų sukrėtimą.

Kaip galima išvengti tolimesnės žalos smegenims?

Pagrindinė priežastis, dėl kurios svarbu anksti atpažinti galimą smegenų sukrėtimą, yra ta, kad blogiausias dalykas, kurį galite padaryti po smegenų sukrėtimo, yra gauti kitą. Smegenys pažeidžiamos po smegenų sukrėtimo, jei jos vėl sužeistos, simptomai gali būti ilgalaikiai arba net nuolatiniai, pavyzdžiui, sergant lėtine traumine encefalopatija (CTE), liga, kuri buvo pastebėta futbolininkams ir kitiems, pakartotinai patyrusiems galvos traumas.

Jei yra tikimybė, kad vaikas sporto varžybų metu patyrė smegenų sukrėtimą, jis turi nustoti žaisti ir kreiptis į medikus. Svarbu kreiptis medicininės pagalbos bet kuriuo metu, kai kyla susirūpinimas dėl galimo smegenų sukrėtimo, kad įsitikintumėte, jog nėra rimtesnio smegenų sužalojimo, ir gerai įvertinus simptomus, kad laikui bėgant būtų galima juos stebėti. 

Yra keletas atrankinių klausimynų, kuriuos naudoja gydytojai ir kuriuos galima vėl naudoti praėjus kelioms dienoms ir savaitėms po smegenų sukrėtimo, kad pamatytumėte, kaip vaiko savijauta gerėja.

Kas padeda vaikams atsigauti po smegenų sukrėtimo?

Ekspertai stengėsi išsiaiškinti, kaip apsaugoti smegenis po smegenų sukrėtimo. Ilgą laiką buvo rekomenduojama ilsėtis ir nieko neveikti. Tai reiškė nedaryti jokių pratimų, neiti į mokyklą, net neskaityti ar nežiūrėti į televizorių. 

Simptomams pagerėjus, apribojimai buvo palaipsniui panaikinti. Tačiau laikui bėgant tyrimai parodė, kad tiek poilsio ne tik nebūtina, bet ir neigiamai. Paaiškėjo, kad sugrąžinti vaikus į savo kasdienį gyvenimą ir grįžti į aktyvų gyvenimą yra saugu ir jie greičiau pasveiksta. Ekspertai vis dar rekomenduoja pailsėti ir palaipsniui grįžti į veiklą, tačiau gairės nebėra tokios griežtos, kaip anksčiau.

Viena svarbi pastaba: medicinos specialistas turėtų vadovautis sprendimus pereiti nuo poilsio prie lengvos veiklos, o po to palaipsniui pereiti prie vidutinės ir įprastos veiklos, atsižvelgdamas į tai, kaip vaikui sekasi. Šis žingsnis po žingsnio procesas gali trukti kelias dienas, savaites ar ilgiau, priklausomai nuo to, ko vaikui reikia. Tėvai, treneriai ir mokyklos gali padėti vaikui ar paaugliui, kai jie grįžta į mokyklą ir grįžta į veiklą bei sportą.

Kai kurie vaikai galės greitai grįžti į įprastą veiklą. Tačiau kitiems tai gali užtrukti savaites ar net mėnesius. Mokyklos ir sporto treneriai turėtų dirbti su vaikais, kad padėtų jiems atsigauti. Kai kuriems vaikams išsivysto posmegeniniai sindromai su galvos skausmu, nuovargiu ir kitais simptomais. Tai reta, bet gali labai varginti.

Kaip tėvai gali padėti išvengti smegenų sukrėtimų?

Ne visada įmanoma išvengti smegenų sukrėtimo, tačiau yra dalykų, kuriuos gali padaryti tėvai:

Įsitikinkite, kad vaikai automobilyje naudoja saugos diržus ir kitas tinkamas apsaugos priemones.
Turėkite aiškias saugos taisykles ir prižiūrėkite vaikus, kai jie žaidžia, ypač jei jie važiuoja dviračiais, lipa į medžius ar žaidimų statinius.

Kadangi bent pusė smegenų sukrėtimų įvyksta sportuojant, svarbu, kad komandos ir treneriai laikytųsi saugos taisyklių. Treneriai turėtų išmokyti technikos ir įgūdžių, kaip išvengti pavojingų susidūrimų ir kitų traumų. Pasikalbėkite su savo vaiko treneriais apie tai, ką jie daro, kad žaidėjai būtų saugūs. Nors šalmai gali užkirsti kelią daugeliui galvos traumų, jie neapsaugo nuo smegenų sukrėtimų.

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder