Videoregistratoriai - ant mados bangos

Videoregistratoriai - ant mados bangos

Visais laikais automobilininkai, kaip ir kitų visuomenės grupių atstovai, yra veikiami įvairiausių madų.

Tarybiniais laikais buvo madinga priekinį panelį apsiklijuoti įvairiais lipdukais (Atgimimo laikais tai buvo Vyčiai, trispalvės ir Gediminaičių stulpai), o ant pavarų svirties galo užsidėti stiklinį bumbulą su rože viduje. Sakydavo, jog jis - kalinių darbo.

Po to buvo labai populiaru važinėti prie galinio stiklo pasidėjus futbolo kamuolį. Vėliau kamuolius pakeitė "paauksuotos" karūnos, tik jos persikėlė ant priekinio panelio.

Paskui madingi (atseit) buvo tie, kurie ant išmetimo vamzdžio galo, po automobiliu ar ant galinių numerių susimontuodavo neonines lemputes.

PATARIMAS. "Gera ar bloga įranga, apsprendžia tai, ar nufilmuotoje medžiagoje matyti užfiksuotų automobilių valstybiniai registracijos numeriai", - sako laidos "Reidas" autorius Gintaras Vaičekauskas. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Ne taip seniai atėjo ksenoninių (dažniausiai - pigių kiniškų pseudoksenoninių) žibintų eilė. Dabar madinga priekyje montuotis dekoratyvinius LED žibintus.

O štai 2012-ieji gali būti drąsiai vadinami videoregistratorių (arba vaizdo registratorių, vaizdo fiksatorių) metais. Tiesą pasakius, šie prietaisai turbūt vieninteliai iš aukščiau išvardintų "pribumbasų" yra realiai naudingi.

Kam? Visiems, tik ne Kelių eismo taisyklių pažeidėjams.

Atbaidė įranga

Priimta manyti, jog videoregistratorių mada į Lietuvą atkeliavo iš Rusijos, kur buvo net susikūrusi daugybė nusikalstamų grupuočių, besispecializuojančių tyčiniu avarijų sukėlimu ir vairuotojų reketu (pavyzdžiui, dar pernai vien Maskvoje kasdien tuo užsiimdavo iki 10 gaujų).

Jų pelnas buvo milžiniškas, tačiau šių nusikaltimų ėmė mažėti ne po to, kai tuometinė milicija ėmėsi veiksmų, o po to, kai tarp vairuotojų ėmė populiarėti vaizdo įrašymo įranga. Taip tokie nusikaltimai neteko prasmės, nes laikmenoje būdavo įamžinamas tikrojo avarijos kaltininko automobilio numeris.

Rusijoje net pasirodė tokios vairuotojų liaudies taisyklės: "Taisyklė Nr. 1 - vaizdo registratorius - ne prabanga, o būtinybė. Taisyklė Nr. 2 - jeigu neturi vaizdo registratoriaus, žiūrėk taisyklę Nr. 1."

Todėl šiais laikais Rusijoje tokiu ginklu pasirūpino daugybė vairuotojų.

"Reidas" nebeapsieina

Vis populiaresni vaizdo registratoriai tampa ir Lietuvoje, ypač - pastaruoju metu.

Akivaizdus to įrodymas - ne tik vaizdo ir buitine technika prekiaujančių parduotuvių lentynos, kasdieniniai pasiūlymai įvairiuose internetinio apsipirkimo nuolaidų portaluose ar skelbimų svetainėse, bet ir... TV eteris.

"Dar visai neseniai pačių vairuotojų filmuotų siužetų gaudavau visai nedaug, tačiau dabar jie ėmė plūsti nesustabdomai. Štai užpraeitą savaitę sulaukiau 35 trumpų filmukų, kuriuose užfiskuoti eismo pažeidimai ar avarinės situacijos", - sako populiariausios "Balticum" TV laidos "Reidas" kūrėjas Gintaras Vaičekauskas.

Ir pabrėžia - siunčiamos ne šiaip smulkmenos, kurios anksčiau atrodė svarbios, pavyzdžiui, posūkių nerodymas, o rimti pažeidimai - važiavimas per ištisinę juostą, per sankryžą ar geležinkelio pervažą degant draudžiamam šviesoforo signalui ir pan.

Nusipirko pats

Šias medžiagas žurnalistui siunčia ne tik Klaipėdos gyventojai - jis filmuotų siužetų yra sulaukęs ir iš Vilniaus, ir net iš Londono, kur gyvena vienas klaipėdietis.

"Turiu nuolatinių siuntėjų - nufilmuotais pažeidimais dažnai pasidalina vienas vilkiko vairuotojas, taip pat Lietuvoje gyvenantis ir daug po mūsų šalį važinėjantis vokietis Klausas", - žiūrovų aktyvumu stebisi laidos autorius.

Galų gale, neatlaikęs tokio sąmoningų vairuotojų "spaudimo", prieš porą savaičių G. Vaičekauskas pats ėmė ir savo darbiniame automobilyje susimontavo videoregistratorių. Kokie pirmieji įspūdžiai?

"Įspūdžiai - super. Įvykus avarijai automagistralėje, kuomet žuvo moteris, pastačiau savo automobilį su veikiančiu vaizdo registratoriumi. Ir staiga išgirstu, kaip į vieną mašiną, pristabdžiusią ties avarijos vieta, trenkiasi kita. Pirmosios vairuotojas teigia specialiai sulėtinęs greitį ir įsijungęs avarinius signalus, kad apie padėtį kelyje perspėtų iš galo atvažiuojančius automobilininkus, tačiau viena mergina laiku nesustabdė ir į jį trenkėsi. Vėliau pasižiūrėjau į savo videoregistratoriaus įamžintus vaizdus - pasirodo, žmogus nemelavo, taip ir buvo", - pasakojo jis.

Kokybė, kokybė, kokybė

Tiek "Reido" autorius, tiek patys policininkai pabrėžia - labai svarbu yra videoregistratoriaus fiksuojamo vaizdo kokybė.

"Sulaukiu net prašymų patarti, kokį vaizdo registratorių įsigyti. Nors nesu tos srities specialistas, galiu pasakyti viena - gera ar bloga įranga, lemia tai, ar nufilmuotoje medžiagoje matyti užfiksuotų automobilių valstybiniai registracijos numeriai", - sako G. Vaičekauskas.

Visų pirma, tai turėtų būti svarbu pačiam vairuotojui, jei, sakykime, jo automobilį apgadinusi kita mašina nuvažiavo iš įvykio vietos. Be to, net ir policija negalės nubausti pažeidėjo, jeigu nematys jo automobilio numerių.

"Vienareikšmiškai - videoregistratoriai automobiliuose yra geras dalykas. Pastebime, kad vis daugiau vairuotojų tiek mums, tiek teritorinėms policijos įstaigoms siunčia vaizdus iš gatvių. Vienintelė problema - vaizdo kokybė: neretai atsiųstoje medžiagoje pažeidimą matome, o pažeidėjo nubausti negalime, nes neįmanoma įžiūrėti jo mašinos numerių", - sako Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas.

Paskelbė konkursą

Pasak pareigūno, vaizdo registratorius ne tik padeda nustatyti pažeidimą ar tiesą ginčytinoje situacijoje, tačiau ir drausmina patį jo savininką.


"Manau, kad tie, kurie važinėja su šia įranga, ir patys labiau laikosi eismo taisyklių. Juk kam nors nusiųsdamas kito vairuotojo pažeidimo įrašą gali būti užfiksavęs ir savo nusižengimus", - teigia D. Šalomskas.

Neseniai, lyg patvirtindama videoregistratorių populiarumo bumą, ši tarnyba kartu su Policijos departamentu ir Vidaus reikalų ministerija paskelbė konkursą "Užfiksuok Kelių eismo taisyklių pažeidėją" ir paragino jai siųsti vaizdo medžiagas.

"Šio konkurso tikslas - ne vienas. Pirma, norime skatinti vairuotojų aktyvumą ir nepakantumą pažeidėjams. Be to, labai svarbus dalykas yra prevencija - jei vairuotojai žinos, kad jie gali būti nufilmuoti, galbūt nerizikuos pažeisti eismo taisyklių. Na, ir aišku, yra siekis nubausti tuos, kurie kelyje elgiasi pavojingai, ypač tuos, kurie vairuoja chuliganiškai", - sakė viršininkas.

Kas svarbu perkant?

Beje, prizai konkurso laimėtojams bus ne kas kita, o... vaizdo registratoriai. Suprantama, laimėtojai dovanotai įrangai į mikroschemas nežiūrės, tačiau į ką reikėtų atkreipti dėmesį tiems, kurie dar tik ruošiasi įsigyti videoregistratorius?

Svarbiausia jau paminėta - kokybiška fiksuojamo vaizdo skiriamoji geba. Videoregistratoriai būna žemos ir vidutinės raiškos (VGA) bei aukštos raiškos (HD). Pastarieji brangesni už pirmuosius, tačiau jų fiksuojamos medžiagos kokybė - daug geresnė, su puikiai įžiūrimomis smulkiomis detalėmis. Dėmesio - šias detales vertinti reikėtų tik "stop kadro" principu, t. y. pauzei sustabdžius įrašą ir esant maksimaliai atkūrimo raiškai.

Apskritai DVR kainos svyruoja nuo maždaug 90 Lt ("eBay" aukcione galima rasti ir pigesnių) iki 1 000 Lt. Kaina priklauso ne tik nuo raiškos, bet ir kitų šios įrangos savybių. Pavyzdžiui, brangiau kainuos su dviem ir daugiau kamerų, tačiau ir nauda bus didesnė.

Daugiau sumokėsite ir už DVR su GPS funkcija. Ar jos jums reikia - asmeninis reikalas, tačiau verta žinoti, kad GPS leis įrodyti, kad vairavote neviršydamas leistino greičio, nurodys tikslią avarijos vietą.

Pagal ką dar galima rinktis videoregistratorių? Vieni jų turi LCD ekranėlius, kiti - ne. Vieni turi naktinį infraraudonųjų spindulių pašvietimo funkciją, kiti - ne. Vieni gali įrašinėti ir automobiliui stovint ilgą laiką ("parking mode" režimas), pavyzdžiui, naktį, kiti - ne, vieni turi judesio detektorių, kiti - ne. Skirtinguose DVR būna skirtingi objektyvo regos ir sukiojimo kampai. Vieni įrašinėja ".avi", kiti - ".mp4", treti - ".mov" formatu. Vieni turi vidinę pakraunamą bateriją, kiti - ne, vieni yra su HDMI jungtimi, kiti - be, tas pats - ir su "Video IN/OUT" jungtimi. Vieni gali ir fotografuoti, kiti - ne.

Skirtingas gali būti ir įrašų išsaugojimo laikas (dažniausiai jį galima pasirinkti pačiam) - kas 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 arba 45 minutes. Be to, vieni jau turi SD atminties kortelę, kitiems ją reikia pirkti atskirai.

Kone visų DVR atminties talpa - 32 Gb.

Apie

Videoregistratorius (DVR, angl. "Digital Video Recorder", liet. skaitmeninis vaizdo įrašymo prietaisas) skirtas įrašyti, saugoti ir atkurti vaizdo bei garso informaciją. Jis gali būti montuojamas lengvuosiuose automobiliuose, krovininiuose, autobusuose bei kitose transporto priemonėse.
Pagrindinis DVR pliusas - galimybė filmuota medžiaga vairuotojui įrodyti savo nekaltumą avarijos ar konfliktinės situacijos atveju. Taip pat apsiginti nuo neteisingų policijos kaltinimų. Be to, įrašais galite padėti ištirti ir svetimas avarijas ar juos nusiųsti policijai, kad ši nubaustų eismo taisyklių pažeidėjus. Taip pat DVR įranga padės sužinoti, kas ir kaip apgadino viešoje vietoje paliktą jūsų automobilį. O naudojant kameras su dviem ar daugiau objektyvų galima fiksuoti ir tai, kas vyksta ir iš automobilio galo ar salone. Naudojantis įranga galima kontroliuoti ir savo šeimos narių (pvz., neseniai vairuotojo pažymėjimą gavusių vaikų) keliones.

Įrašai - verslas

Pietų Korėjoje, kur maždaug 1,5 mln. transporto priemonių turi videoregistratorius, neseniai suklestėjo prekyba DVR įrašais. Anksčiau nukentėjusieji avarijose tiesiog pakelėse kabindavo plakatus su prašymais atsiliepti eismo nelaimės liudininkus, o dabar šiais tampa DVR. Jų įrašais imta prekiauti internete per specialius tarpininkus, įrašo pardavėjo duomenis laikančius paslaptyje. Įrašo kaina priklauso nuo vaizdo kokybės, t. y. nuo to, ar galima identifikuoti kaltininko veidą ar jo automobilio numerį, ar ne.
Teigiama, jog naudodamiesi trūks plyš įrašą gauti norinčių nukentėjusiųjų susidomėjimu tokių įrodymų kainą pardavėjai kelia kiek įmanoma maksimaliai.
Beje, policija teigia, iš principo tokia prekyba įrašais nėra nelegali, tačiau jei jos savininkas piktybiškai atsisako įrašą suteikti, pareigūnai gali jį susekti ir konfiskuoti informaciją.

Filmuok ir laimėk

Lietuvos policija kviečia gyventojus dalyvauti konkurse "Užfiksuok kelių eismo taisyklių pažeidėją". Konkursas vyksta 2012 m. lapkričio - 2013 m. sausio mėnesiais. Informaciją teikti gali ne jaunesni kaip 18 metų asmenys, kurie ne tik deklaruoja, bet ir patys vykdo saugaus elgesio kelyje reikalavimus.

Vaizdo medžiaga, kurioje užfiksuotas Kelių eismo taisyklių pažeidimas, keliantis grėsmę eismo saugumui, chuliganiško vairavimo atvejai, pateikiami per policijos elektroninių paslaugų portalą www.epolicija.lt. Dalyviai, teikdami filmuotą medžiagą, nurodo užfiksuoto pažeidimo datą, laiką, vietą, taip pat privalo įrašyti žodį "konkursui".

Konkursui gali būti pateikta tik vaizdo medžiaga, kuri turi būti kokybiška (rinkmenos dydis ne didesnis kaip 20 Mb), trumpai aprašyta, kad būtų galima konstatuoti eismo taisyklių pažeidimą. Medžiagos siuntėjas turi nurodyti savo vardą, pavardę, amžių, kontaktinius duomenis.

Nebus vertinama vaizdo medžiaga, užfiksuota ne Lietuvoje, persisiųsta iš interneto, varžybų, kitų renginių metu, taip pat uždarose ir privačiose valdose užfiksuoti pažeidimai, specialiųjų transporto priemonių vairuotojų veiksmai, automobilių sustojimo ir stovėjimo tvarkos pažeidimai prie prekybos centrų, parduotuvių, įstaigų, požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse. Nebus vertinama ta informacija, kurių autoriai per konkurso laikotarpį buvo nubausti už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti vaizdo fiksatoriais, dar 5 geriausią medžiagą atsiuntę dalyviai gaus policijos generalinio komisaro diplomus ir policijos suvenyrų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder