Azotinių trąšų gamintoja "Achema" prognozuoja, kad jos produkcijos kainos dar kils, o žemdirbiai įspėja, kad tokia trąšų kainų dinamika mažins trąšų paklausą ir derlius. "Dabar sunku tiksliai pasakyti, kiek kainuos trąšos po kelių mėnesių, bet jos turėtų gerokai brangti",
- "Verslo žinioms" sakė "Achemos" komercijos direktorius Tautvydas Misiūnas.
Anot jo, azotinių trąšų kainų dinamikai didžiulę įtaką turi gamtinių dujų kaina, o Lietuvos įmonė dabar jau moka daugiau nei Vakarų Europoje. Metų pradžioje 1 tūkst. kubinių metrų dujų kaina, kurią mokėjo "Achema", siekė 240 JAV dolerių, dabar - jau 470 dolerių. Vokietijoje, Olandijoje, JAV dujos kainuoja pigiau. Bendrovė prognozuoja, kad metų pabaigoje už minėtą dujų kiekį mokės 550-600 dolerių.
Brangsta ne tik azotinės, bet ir kalio bei fosforo trąšos, nors jų kaina nesusijusi su dujų kaina. T. Misiūno teigimu, per pusantrų metų kalio chlorido kaina išaugo nuo 150 iki 900 dolerių už toną, diamonio fosfato - nuo 200 iki 1,2 tūkst. dolerių.
Tokią trąšų kainos dinamiką lemia pasaulinės tendencijos energetikos bei maisto produktų rinkose, taip pat kai kurių žaliavų deficitas. Smarkiai pabrango fosforo trąšų gamybai būtina siera, be to, jos dėl įvairių priežasčių trūksta. Trąšų kainos auga ir dėl didėjančio grūdų naudojimo biokurui, ir dėl mažėjančių grūdų atsargų.
Paprastai azotinių trąšų brangimas maždaug ketvirčiu atsilieka nuo naftos brangimo ciklo. Tuo tarpu Lietuvos grūdų augintojų asociacijos tarybos pirmininkas Aušrys Macijauskas teigia, kad trąšų kainos dabar auga gerokai greičiau nei jų savikaina "Trąšų pardavimo vadybininkai jau senokai kainą nustato iš lubų", - piktinasi jis.
Eltos inf.
Rašyti komentarą