Brangias dujas keičia šiaudų granulėmis

Brangias dujas keičia šiaudų granulėmis

Ūkininkai nebesuka galvos, ką daryti su šiaudais. Juos parduoda perdirbėjams, gaminantiems granules kurui. Šalia Josvainių įsikūrusi įmonė šiaudų granules gamina jau antrą sezoną.

Praėjusį sezoną bendrovė „Kuparas" perdirbo apie 3 800 tonų šiaudų, šįmet žada gamybos apimtis padidinti iki 5 000 tonų.

„Nors žalioji energetika Lietuvoje ir labai populiarinama, kol kas mūsų šalyje namai šiaudų granulėmis šildomi retai. Didžiąją dalį produkcijos mes eksportuojame - daugiausia į Vokietiją ir Daniją", - sako įmonės „Kuparas" komercijos direktorius Tomas Šamrovas.

Netinka miežiai ir grikiai

„Mūsų darbo ir produkcijos kokybę lemia šiaudų kokybė. Perdirbimui tinka visų grūdinių augalų, išskyrus miežius ir grikius, šiaudai. Miežių šiaudai tiesiog nepasiduoda perdirbimui, o grikių šiaudai yra per daug drėgni. Vadinamasis nubyrėjimas mūsų gamyboje yra nedidelis - iš 14 tonų šiaudų mes pagaminame 13 tonų granulių", - sako T. Šamrovas.

Per vieną valandą pagaminama viena tona granulių. Gamyba nenutrūkstamai vyksta visus metus kiaurą parą. Įmonėje dirba 8 darbuotojai.

„Labai džiaugiamės, kad mums pavyko rasti partnerių ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių, kurie mums parduoda šiaudus. Šiaudus presuojame patys ir atsivežame į gamybines patalpas. Žaliavą vežame iš laukų maždaug 30 kilometrų spinduliu. Kadangi turime visą reikalingą techniką, tai šiaudus paimame įkandin kombainų. Per parą surenkame šiaudus maždaug nuo 110 hektarų", - pasakoja bendrovės T. Šamrovas.

Šiaudais šildytis pigiau

Jis ir pats savo namuose turi šiaudų granulių katilą ir juo yra patenkintas. Pernai per metus šildymui ir karšto vandens gamybai 220 kvadratinių metrų namui sunaudojo apie 8 tonas granulių. „Galiu pasakyti, jog gyvenome tikrai labai šiltai. Be to, labai saugiai ir patogiai", - patikina T. Šamrovas.

Bendrovės „Kuparas" pagamintos šiaudų granulės pakuojamos į didelius nuo 500 iki 1 100 kilogramų didmaišius ir maišelius po 20 kilogramų. Viena tona granulių kainuoja apie 350 litų.

„Konkurencijos nejaučiame, ši veikla labai perspektyvi. Juk Lietuvoje užauginama iki 2 mln. tonų šiaudų, tad žaliavos užteks visiems, kad tik būtų norinčių ją perdirbti", - sako T. Šamrovas. Jo teigimu, didžiausi kliuviniai darbe - kartais gendanti įranga bei prasti orai.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder