Inkubatoriuose jau kuria Anykščių, Klaipėdos, Raudondvario, Vilniaus, Utenos, Alytaus, Šiaulių ir Telšių menininkai. Iš viso pagal šią priemonę paskirstyta virš 77 mln. litų.
Į miestelius sugrįžta kultūra
Inkubatoriaus atsiradimu itin džiaugiasi Telšių miesto bendruomenė. Čia įsikūrusiose menininkų dirbtuvėse reziduoja jau 15 kūrybinių verslų atstovų, kurie dirba naujoje dizaino studijoje, trijose privačiose šokių mokyklėlėse bei pirmojoje Telšiuose meno galerijoje.
Kaip pasakoja Telšių inkubatoriaus, kurio įkūrimui iš ES lėšų buvo skirti beveik 5 mln. litų, direktorė Palma Urbanavičienė: "Mažuose miesteliuose yra daug mažiau vietų parodoms rengti, trūksta menininkams pritaikytų erdvių".
Tai paliudyti gali ne tik Telšiuose veikiančių dviejų meno disciplinų švietimo įstaigų, Vilniaus dailės akademijos ir Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto dėstytojai, bet ir jų absolventai. Norėdami kurti ir savo darbus parodyti jaunieji menininkai yra priversti ne tik keltis į didmiesčius, bet ir visiškame kultūriniame štilyje palikti mažuosius rajonų miestelius. Menų inkubatoriaus tikslas - taisyti šį paradoksą ir išlaikyti menininkus ten, kur ne tik jiems kurti mieliausia, bet kur jų kūryba gali džiaugtis vietiniai.
Pasak Anykščių menų inkubatoriaus, įkurto senojoje dvarvietės teritorijoje, direktorės Daivos Perevičienės, inkubatorius išties prikelia rajoną naujam gyvenimui: prisideda ir prie kultūrinio turizmo plėtojimo, ir naujų darbo vietų kūrimo bei gabiausių menininkų išsaugojimo.
Ir vieta, ir priemonės
Kad gražūs žodžiai apie inkubatorius - ne tik tuščios kalbos, gali patvirtinti patys menų inkubatorių rezidentai. Štai dar neseniai sostinėje kūrusi, o dabar jau Anykščiuose apsistojusi dailininkė Justė Kamarauskaitė džiaugiasi menininkų mekos teikiama dvasine atgaiva. "Juk dažnai tokie tikri, subtilesni ir gilesni dalykai, kurie nematuojami vien pinigine išraiška, sulaukia mažiau dėmesio", - svarsto ji. Dailininkė jau mato ir menų inkubatoriaus ateities viziją: "Manau, visko čia bus, ir mokymų, kūrybinių dirbtuvių, užsiėmimų, koncertų. Ir tikiu, kad jis augs, dalinsis ir džiugins tuos, kurie mokės ir norės tai priimti".
Užupio menų inkubatoriuje, įsikūrusiame ant Vilnios kranto, kurianti džiazo dainininkė Milda Arčikauskaitė antrina J. Kamarauskaitei: "Užupio meno inkubatorius yra unikali kūrybinė erdvė, kurioje aš galiu kurti muziką, repetuoti muzikinius projektus su kolegomis muzikantais".
Menininkės vardija ir dar daugiau menų inkubatoriaus joms suteiktų galimybių. J. Kamarauskaitė gražioje vietoje gali ne tik nuomotis jos kūrybai būtiną erdvę, bet ir visą kūrybai reikalingą įrangą. Užupio inkubatoriaus skliautus virpinanti dainininkė M. Arčikauskaitė džiaugiasi sutvirtinusi ryšį su pačiu miestu, kuriame kuria: "Man gera turėti savo studiją Vilniaus širdyje, jausti visą miestą", - sako vokalistė.
Centras - ir visuomenei
Erdvės, kuriose vis dažniau yra rengiamos parodos, nekasdieniško formato koncertai bei filmų peržiūros šiuo metu pritraukia ne tik verslius menininkus. Menų inkubatoriai sulaukia ir vis didesnio visuomenės susidomėjimo. Lankytojai "susivilioja" užsukti į rengiamas amatų pamokėles ar susitikimus su menininkais, nusipirkti inkubatoriuose pagamintų rankų darbo kosmetikos bei papuošalų. Tokios erdvės tampa savotiškais kultūros centrais, suburiančiais bendruomenes įdomiems projektams.
ES fondų lėšomis finansavus buvusio tabako fabriko Klaipėdoje, apleisto "Elnio" fabriko Šiauliuose bei XVII amžiuje statyto Raudondvario dvaro arklidžių virtimą menų inkubatoriais buvo prisidėta prie vertingų ir įdomių pastatų išsaugojimo bei kultūrinio jų atkūrimo, menininkams atsirado naujų kūrybinių erdvių, tuo tarpu gyventojams - įdomių vietų, kur galima praleisti laisvalaikį.
Reklama
Rašyti komentarą