Pervertintos proginės monetos - neįdomios

Pervertintos proginės monetos - neįdomios

Principas "nusipirk ir iškart brangiau parduok" šiuolaikinėms lietuviškoms monetoms jau nebegalioja. Kasmet kelių ar net keliasdešimties tūkstančių vienetų tiražu išleidžiamos proginės ir jubiliejinės lietuviškos monetos jau nebesulaukia didelio susidomėjimo. Kolekcininkų manymu, numizmatams jos bus įdomios po pusšimčio metų.

Atgaivinti susidomėjimą lietuviškomis monetomis pamėgino privati suomiško kapitalo bendrovė "Monetų namai", kuri atsitiktinai pasirinktiems adresatams išsiuntinėjo elektroninį pasiūlymą įsigyti 50 proginių monetų. "Pirmą kartą Lietuvoje neįtikėtinas pasiūlymas - sidabro moneta dailioje dėžutėje už nominalo vertę - 50 litų už 50 Lt! Tai proginė, iš 925/1000 prabos sidabro moneta, skirta Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai. Moneta nukaldinta Lietuvos monetų kalykloje. Paskubėkite ir užsisakykite dabar proginę sidabro monetą dailioje dėžutėje tik už 50 Lt! Užsisakykite nedelsdami, šis išskirtinis pasiūlymas tik pirmiesiems 50 laimingųjų!" O kad apsispręsti būtų dar lengviau, priduriama, esą rinkoje tokia moneta kainuoja 180 litų.

Aritmetika paprasta - perki už 50 litų, o pardavęs už 180 gali uždirbti 130 litų. Todėl ne vienas nustebo, kad beveik visi užsisakiusieji šią monetą pateko "tarp 50 laimingųjų". Išsyk kilo klausimas, o gal ta moneta pervertinta? O gal ji išvis neturi paklausos tarp kolekcininkų?

"Monetų namų" atstovas Audrius Kasparavičius paaiškino, kad šios monetos vertę nustatė Lietuvos bankas (LB), taip pat prisipažino, kad tai vienkartinė akcija. "Juk kartais ir lėktuvo bilietus kai kurios kompanijos siūlo įsigyti už vieną eurą. Tokia praktika taikoma visame pasaulyje. Tai buvo vienkartinė mūsų akcija, kuri pasiteisino. Visos siūlytos 50 monetų jau parduotos", - "Vakarų ekspresui" gyrėsi A. Kasparavičius.

Skirta mokėjimui

Aprašomąją sidabrinę monetą dar birželio mėnesį 4000 egz. tiražu LB užsakymu nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. Jos svoris - 28 gramai. Tuo metu ši moneta su dėžute kainavo 165 litus, be dėžutės - 150 litų.

Kodėl privati bendrovė ją pardavinėja triskart pigiau, LB nesiryžo komentuoti. Esą tai "Monetų namų" rinkodaros akcija. "Taip, ši moneta LB užsakymu yra nukalta Lietuvos monetų kalykloje ir yra mokėjimo priemonė. Kodėl bendrovė "Monetų namai" ją pardavinėja už 50 litų, situacijos nesiimu komentuoti", - "Vakarų ekspresui" sakė Mindaugas Milieška, LB atstovas.

Jau įsigijusieji griebiasi paskutinio šiaudo - o gal pavyks ją "prastumti" nors už 100 litų?

Skirta kolekcionuoti

"Jeigu ji išties būtų verta 180 litų, ar kas nors siuntinėtų pasiūlymus tūkstančiams adresatų monetą įsigyti už 50 litų?" - svarstė vienas uostamiesčio kolekcininkų Rytas Kaminskas.

Jis prisipažino ir pats gavęs tokį pranešimą, tačiau tas jo nesudominęs. "Manau, kad tai labiau skirta pradedantiesiems, kad žmogų įveltų į tą kolekcionavimą. Be to, tokias monetas rinkti patarčiau jaunimui. Mat jų vertė po keliasdešimties metų tikrai bus didesnė. Tai, kad ji sidabrinė, didelės vertės nepriduoda. Kiek dabar kainuoja sidabras? Nuo 1,5 lito iki 2 litų už gramą. Tad pačiu geriausiu atveju už 28 metalo gramus, kiek sveria ši moneta, galėtum gauti 56 litus", - skaičiavo kolekcininkas.

PASIRINKIMAS. "Jei man leistų rinktis tarp 1936 m. išleistos sidabrinės 5 litų monetos su Vytautu Didžiuoju (viršuje) ir tarp sidabrinės šiuolaikinės monetos, rinkčiausi pirmąją", - teigė kolekcininkas Rytas Kaminskas. Eimanto CHACHLOVO nuotr. ELTOS nuotr.

Jis prisipažino, jei jam kas nors pasiūlytų rinktis tarp tarpukario Lietuvos ar šiuolaikinių monetų, rinktųsi pirmąjį variantą. "Penkių litų nominalo 1936 m. išleista sidabrinė moneta su Vytautu šiuo metu rinkoje taip pat kainuoja apie 50 litų. O nuo jos išleidimo praėjo 80 metų. Jūs tik pagalvokite, kiek metų turės praeiti, kad ir siūlomoji moneta kainuotų tuos 150-180 litų? Neabejoju, kad po 30-50 metų jų vertė tikrai šiek tiek padidės. Juk dabar nevertinamas sovietinis elektrinis samovaras arba koks nors traktorius po keliasdešimt metų bus antikvarinė vertybė. Todėl ir sakau, kad šiuolaikines monetas rinkti naudinga jauniems žmonėms", - savo požiūrį į LB leidžiamas monetas dėstė kolekcininkas.

Jo manymu, tie žmonės, kurie LB išleidžiamas monetas perka savo kolekcijoms papildyti, tikrai niekuo nerizikuoja. Po keliasdešimt metų jų vertė tikrai ūgtels. Tačiau tie, kurie tikisi greitos grąžos, turės nusivilti.

Menkas uždarbis

Kaunietis numizmatas Viktoras Z. abejoja, ar tokia moneta šiuo metu verta daugiau nei nominali vertė . "Jei tai yra tikras pinigas, kuriuo gali atsiskaityti parduotuvėje, tai žmogus ją įsigijęs už 50 litų nieko nepralošia. Blogiausiu atveju ja galės atsiskaityti už pirkinius. Tačiau šiuo metu iš tokio sandorio uždirbti tikrai nepavyks", - abejojo numizmatas.

Jo žodžius patvirtina ir viename internetiniame aukcione parduodamos 25 litų nominalo monetos, skirtos Sąjūdžio įkūrimo 25-mečiui, fiasko. Perpardavinėtojas už ją prašo "tik" 30 litų, tačiau per 10 dienų nesulaukė konkretaus pasiūlymo. Šią moneta LB išleido 25 tūkst. vnt. tiražu.

Prekyba merdi

Būtent milžiniški tiražai ir yra viena lietuviškų monetų "nuvertėjimo" priežasčių, įsitikinęs klaipėdietis kolekcininkas Gediminas Žulys. "Pirmaisiais nepriklausomybės metais proginės ir jubiliejinės monetos buvo kaldinamos po 1000-1500 vienetų. Todėl ir jų vertė šiuo metu yra 4 kartus didesnė. Joms neturėjo jokios įtakos brangiųjų metalų, aukso ir sidabro, kainų korekcijos pasaulinėje rinkoje. O kai ėmė kalti po 4000 ir net po 25 tūkst. monetų, jų vertė krito. Aišku, tokioms šalims, kaip Rusija, Ukraina, Vokietija 4 tūkst., nėra daug, tačiau Lietuva per maža šalis, kad toks kiekis proginių monetų keltų susidomėjimą", - dėstė G. Žulys.

LB nuo 1993-iųjų jau yra išleidęs per 60 temų kolekcinių proginių monetų.

Šiuo metu internetiniuose aukcionuose siūlomos beveik visos LB išleistos jubiliejinės ar proginės monetos. Jei LB jas pardavė po 160 litų, paprastai perpardavinėtojai už jas tikisi gauti dukart daugiau. Deja, tokie "kolekcininkai" ištisas savaites nesulaukia nė vieno pasiūlymo.

Tiesa, yra ir vienas kitas "kuklesnis" prekybininkas. Štai, prieš kelis mėnesius išplatinta 50 litų nominalo moneta, skirta Žemaitijos krikšto 600 metų sukakčiai be dėžutės buvo parduodama po 130 litų. Tame pačiame aukcione perpardavinėtojas už ją prašo "vos" 165 litus. Deja, niekam ir šis pasiūlymas neįdomus.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder