Protestuotojai prie Seimo klausė, kodėl nebaudžiama už Konstitucijos pažeidimus

Protestuotojai prie Seimo klausė, kodėl nebaudžiama už Konstitucijos pažeidimus

Keli visuomeninių organizacijų, profesinių sąjungų iniciatyvinės grupės nariai ketvirtadienį prie Seimo surengė protesto akciją "Nepritariame antikonstituciniam pažeidžiamiausių grupių skurdinimui". Tautos išrinktiesiems norėta priminti, kad Konstitucinio Teismo (KT) sprendimus reikia įgyvendinti ir neteisėtai atimtos pareigūnų, tarnautojų, senjorų, vaikus auginančių tėvų pajamos turi būti kompensuojamos.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovo Vytauto Bako, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovės Rasos Paulavičienės, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos atstovės Grasildos Makarevičienės teigimu, 2009 metų biudžeto subalansavimo priemonės buvo maksimaliai nukreiptos į atlyginimų ir išmokų mažinimą. Tuo tarpu mokestinės politikos subalansavimas tolygiai apmokestinant visas pajamas ar labai pelningų įmonių apmokestinimas liko visiškai nepersvarstytas.

"Priimti įstatymai galimai prieštarauja Konstitucijoje įteisintiems proporcingumo ir lygiateisiškumo principams bei paneigia Konstitucinio Teismo nurodytas išmokų mažinimo sąlygas: išmokas mažinti proporcingai ir jau įstatyme numatant kompensavimo mechanizmus. Tačiau Seimas vengia kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu pagrįsti ar paneigti tokias galimybes", - teigė akcijos dalyviai.

[BANERIS]Pasak jų, tiek Seimas tiek Vyriausybė vengia taisyti tuos savo sprendimus, kuriuos Konstitucinis Teismas jau paskelbė prieštaraujančiais Konstitucijai. Net keli teisės aktai, susiję su pensijų mažinimu, pareigūnų ir valstybės tarnautojų darbo užmokesčio mažinimu prieštarauja Konstitucijai, tuo tarpu jų pasekmės nėra pašalintos.

Visuomenininkai priminė Seimo nariams, kad būtina taisyti įstatymus, kurie pažeidė daugybės labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių teises.

Plakatais - "Tauta be vaikų - mirusi tauta", "Vaikas - ne biudžeto lopas", "Verkia Konstitucija Seimo niekinama", "Už baudžiamuosius pažeidimus - kalėjimas, už konstitucinius - ?" - norėta pasakyti, kad KT nutarimus gali interpretuoti teisės studentai, o ne politikai - šie juos turi įgyvendinti ir atkurti žmonių pažeistas teises.


Vis dėlto Seimas, pritaręs pagrindinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadai, ketvirtadienį nusprendė nesikreipti į Konstitucinį Teismą dėl socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto nuomone, Seimo nutarimas ištirti, ar aktas sutinka su Konstitucija, sustabdytų šių aktų galiojimą, o 2010 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymas yra priimtas atsižvelgiant į įstatymus, dėl kurių atitikimo Konstitucijai ir siūloma Seimo nutarimu kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Nutarimo projektu buvo siūloma Seimui kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar 2009 m. gruodžio 9 d. Seimo priimto Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo ir 2009 m. gruodžio 2 d. Seimo priimto įstatymo dėl valstybės politikų, teisėjų, valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinio dydžio, taikomo 2010 m., nuostatos neprieštarauja Konstitucijai. Projekto iniciatorių nuomone, priimtais įstatymais sumažinus pensijas ir kitas socialines išmokas ir nenustačius kompensavimo būdų yra pažeisti teisinės valstybės, teisėtų lūkesčių, teisinio tikrumo ir teisinio stabilumo principai.

Už siūlymą atmesti šį nutarimo projektą balsavo 66 Seimo nariai, prieš - 54, susilaikė 5 parlamentarai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder