Seimas svarstys darbo santykių liberalizavimą

Seimas svarstys darbo santykių liberalizavimą

Vyriausybė Seimui pateikė Darbo kodekso pataisas, kurios numato darbo santykių liberalizavimą. Pataisas nenumatytame Seimo posėdyje penktadienį pristatė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

Anot ministro, šiomis Darbo kodekso pataisomis siekiama padidinti darbo santykių lankstumą, skatinti naujų darbo vietų kūrimą, derinti darbo santykių reglamentavimą su darbuotojų saugumo užtikrinimu ir jų teisių sustiprinimu.

Po pateikimo už šias pataisas balsavo 47 Seimo nariai, prieš - 12, susilaikė 15. Pritarus projektui po pateikimo, pradėta jo svarstymo procedūra. Pagrindiniu komitetu projektui svarstyti paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomais - Ekonomikos ir Teisės ir teisėtvarkos komitetai. Seimas taip pat nutarė dėl šio projekto prašyti Trišalės tarybos išvados ir svarstyti jį skubos tvarka. Preliminari svarstymo Seimo posėdyje data - birželio 3 diena.

Vyriausybės teikiamu projektu siūloma atsisakyti draudimo dirbti viršvalandinius darbus, numatyti išimtinius atvejus, kai darbdavys gali skirti dirbti viršvalandinius darbus, o kitais atvejais leisti organizuoti viršvalandinius darbus tik darbuotojui raštiškai sutikus.

Tačiau Darbo kodekse išliktų viršvalandžių apribojimai - ne daugiau kaip 4 valandos per dieną ir ne daugiau kaip 120 valandų per metus, o kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais - 180 valandų per metus.

Taip pat siūloma leisti plačiau taikyti suminę darbo laiko apskaitą - maksimalią 48 valandų darbo savaitę ir 12 valandų darbo dieną (pamainą) per 4 mėnesių apskaitinį laikotarpį, paliekant bendrus paros ir savaitės nepertraukiamojo poilsio reikalavimus.

Darbo kodekso pataisų projekte taip pat siūloma nustatyti naują darbo sutarties nutraukimo pagrindą, t. y. darbo sutarties nutraukimą darbdavio valia. Numatoma, kad ši norma taip pat būtų laikina ir turėtų galioti 2 metus.

Šiuo pagrindu darbdavys galėtų atleisti darbuotoją netaikydamas išankstinio įspėjimo termino, tačiau darbuotojui privalėtų būti išmokama dvigubo dydžio išmoka, nurodyta Darbo kodekso 140 straipsnyje.

Pagal teikiamas pataisas taip pat siūloma darbuotojui suteikti galimybę iki 3 mėnesių sustabdyti darbo sutarties vykdymą, jei darbdavys ilgiau kaip 2 mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų darbuotojui arba nemoka viso priklausančio darbo užmokesčio. Tokiais atvejais darbdavys būtų įpareigojamas mokėti ne mažesnę kaip 1 minimaliosios mėnesinės algos dydžio kompensaciją per mėnesį, o darbuotojas, nepagrįstai sustabdęs darbo sutarties vykdymą, atsakytų už darbdaviui padarytą žalą.

Projektu numatoma įteisinti galimybę, galiosiančią dvejus metus, ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui sudaryti terminuotas darbo sutartis naujai įsteigtose darbo vietose.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder