Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, pradėjusi socialinę kampaniją „Kaina neturi lyties“, sukėlė visuotinį pasipiktinimą. Šia kampanija siekiama atkreipti dėmesį, jog paslaugų kainos grožio salonuose, kirpyklose būtų nurodomos ne lyties, o paslaugų trukmės, sunaudotų priemonių, paslaugos sudėtingumo ir panašiais kriterijais. Paprasčiau kalbant, negalima skelbti, kad vyriško kirpimo kaina - nuo 5 eurų, o moteriško - nuo 15 eurų. Ar Lietuvoje jau nebeliko tikrų problemų?
Vyrai ir moterys tikrai skirtingi
„Vakaro žinios“ kalbėjosi su Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro direktore Rita Pečiukaityte, ji tikino centro mokytojų net klaususi, ką jie mano apie siekį paslaugų kainą nurodyti ne pagal lytį. „Klausiau mūsų manikiūro mokytojų, koks gi skirtumas tarp vyrų ir moterų manikiūro? Jos man atsakė, kad atliekant vyrui manikiūrą sunaudojama daugiau laiko, dažnai ir medžiagų, nes vyrai manikiūrą daro retai. Kai manikiūras daromas retai, darbo imlumas yra daug didesnis. Dažnai vyrų nagai yra stipresni, mokytojos man sakė, kad paslaugos kaina, pavyzdžiui, manikiūro, vyro ir moters turėtų skirtis“, - teigė R.Pečiukaitytė. Tiesa, manikūro mokymo programoje lytis neakcentuojama, tik darbo technologija. Tačiau kirpimo programoje vyrai ir moterys išskiriami. R.Pečiukaitytė atkreipė dėmesį, kad vyrų ir moterų kirpimas - technologiškai skirtingi darbai, taigi kirpėjai dažniausiai specializuojasi atskirų lyčių kirpime. Paklausta, kaip mokiniai reaguoja į siekį panaikinti kirpimo paslaugų kainas lyties principu, R.Pečiukaitytė teigė, jog jiems tokios iniciatyvos kelia šypsnį.
Lytis nesvarbi
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos klausėme, kur yra diskriminacijos požymiai, jei paslaugos kaina nurodoma pagal lytį? Anot minėtos tarnybos atstovės Mintautės Jurkutės, Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas numato, jog paslaugų teikėjai privalo visiems vartotojams, nesvarbu, kokia jų lytis, taikyti vienodas apmokėjimo sąlygas už tokias pačias ir vienodos vertės paslaugas. „Šia kampanija siekiame, kad lytis, kaip neobjektyvus kriterijus, nustatant paslaugos kainą, būtų eliminuotas. Paslaugos kaina turi būti nustatoma pagal pamatuojamus ir objektyvius kriterijus, tokius kaip konkretaus kliento (-ės) poreikis, prašomos paslaugos sudėtingumas, kirpėjo (-os) meistriškumo lygis, reikalingas laikas, plauko struktūra, sunaudojamos priemonės ir panašiai. Klientų poreikiai yra labai individualūs, tad ir kaina turi būti nustatoma atsižvelgiant į paslaugos pobūdį, o ne kliento lytį“, - aiškino M.Jurkutė.
Tačiau juk grožio salonai ir nustato kainas pagal šiuos kriterijus. Tiesiog atskiria vyrus ir moteris tam, kad patys klientai galėtų susiorientuoti iš anksto, kiek apytiksliai jiems gali kainuoti paslauga.
Gresia baudos
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba fiksuoja tik grožio salonus, kurių kainos skiriasi pagal lytį. „Šiuo metu esame susisiekę su 104 paslaugų teikėjais, kurie moterims ir vyrams taiko skirtingas kainas, - teigė pašnekovė. - Baudos nebuvo skirtos. Šiuo metu dėl 4 grožio salonų pradėti tyrimai. Ateityje tyrimų gali būti ir daugiau.“
Už lygių galimybių pažeidimą gali būti skiriama bauda nuo 40 iki 560 eurų, už pakartotinį pažeidimą bauda nuo 560 iki 1200 eurų.
Vienoje sostinės kirpyklų dirbanti kirpėja Marika (pavardė redakcijai žinoma, - aut. past.) pasakojo, jog klientai pratę klausti, kiek kainuoja vyrų ar moterų kirpimas ir nė vienas klientas nesiskundė, kad yra diskriminuojamas pagal lytį, kai kaina nurodoma tiek moterims, tiek vyrams atskirai. Kirpėja teigė, jog kainos pagal lytį yra kaip orientyras, nes vyrai dažniausiai nešioja trumpus plaukus ir jiems tenka skirti mažiau laiko ir priemonių, todėl kirpimas paprastai būna pigesnis. Tačiau jei ateina vyras storais ilgais plaukais, ir tenka sugaišti daugiau laiko bei sunaudoti daugiau priemonių, kaina skaičiuojama individualiai, atsižvelgiant į konkretų klientą.
Tad dar kartą klausiame - kur lygių galimybių kontrolieriai pamatė problemą?
Rašyti komentarą