Koronaviruso pandemija karūnavo apelsiną

Koronaviruso pandemija karūnavo apelsiną

Pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija paskatino daugiau dėmesio skirti natūraliems imuniteto stiprinimo būdams. Natūralaus vitamino C šaltinio – apelsinų – paklausa pirmosios pandemijos metu pernai pavasarį taip šoktelėjo, kad Viduržemio jūros šalių ūkininkai buvo priversti ieškoti būdų, kaip patenkinti žaibiškai išaugusią paklausą. Augo ne tik šviežių vaisų, bet ir sulčių poreikis. Skaičiuojama, kad apelsinų sulčių gamyba 2020-2021 metų sezoną pasaulyje turėtų išaugti apie 17 procentų. Panašus augimas prognozuojamas ir Lietuvos rinkai.

Didžiausios Lietuvoje sulčių gamintojos „Eckes-Granini Lietuva“ generalinis direktorius Marius Gudauskas sako, kad Covid-19 sukeltą iššūkį globali apelsinų rinka atlaikys, nes šių metų sezono prognozė jai yra palanki.

„Pandemija išaugino vartotojų dėmesį bene universaliausiam citrusiniam vaisiui – apelsinui. Labai svarbu, kad net ir pirmajam šokui smarkiai išauginus jų paklausą, dėl palankiai susiklosčiusių aplinkybių, nepatyrėme apelsinų ir kitų citrusinių vaisių trūkumo ar tiekimo sutrikimų. Nors apelsinų derlius JAV bei Turkijoje šiemet gali būti mažesnis, jįkompensuos didžiausia pasaulyje apelsinų augintoja Meksika irBrazilija, iš kurios mes perkame žaliavą „Elmenhorster“ apelsinų sultims gaminti“, – teigia M. Gudauskas.

2020 metų pavasaris – apelsinų augintojų aukso amžius

Bendrovės „Eckes-Granini Lietuva“ vadovo vertinimu, nusistovėjusią citrusų rinką pandemija supurtė kaip reikiant. Netikėtumo faktorius pirmaisiais praėjusių metų mėnesiaisištiko ir pačius apelsinų augintojus, kai apelsinusir iš jų pagamintas sultis pirkėjai ėmė šluoti iš parduotuvių lentynų.

„Po pirmojo pandemijosšoko citrusinių vaisių rinkadaugmaž sugrįžo į įprastą ritmą, tačiau pavojus sveikatai išlieka aktualus kaip ir imuniteto palaikymo klausimas, todėl citrusiniai vaisiai dar tikrai nedings iš vartotojų akiračio“, – pastebiM. Gudauskas.

JAV Žemės ūkio departamentas prognozuoja, kad 2020-2021 m. apelsinų derlius išaugs beveik 8 proc. – iki 49,4 mln. tonų, o vien didžiausioje apelsinų rinkoje Brazilijoje – 14 proc., t. y. iki 16,9 mln. tonų.

Europa yra laikoma viena didžiausių apelsinų rinkų, kurioje aukštas šių vaisių poreikis turėtų išlikti dar ne vienerius metus. Rinkos tyrimų bendrovė „MordorIntelligence“ skaičiuoja, kad 2020-2025 m. metinis apelsinų paklausos augimo koeficientas Europoje sieks 2,2 procento, tam įtakos turi ir COVID-19 pandemija.

Lietuvoje tarp gėrimų išsiskyrė apelsinų sultys

Nerimo ir nežinomybės apimti vartotojai Lietuvoje 2020 m. pradžioje deficitu pavertė ir kruopas, ir tualetinį popierių. Į būtiniausių jų prekių krepšelį gaivieji gėrimai nepateko, išskyrus vieną išimtį – apelsinų sultis.

„2020 metais stebėjome tikrą apelsinų sulčių fenomeną. Tuo metu, kai daugelio kitų vaisių ir daržovių sulčių pardavimai liko 2019 m. lygyje ar net šiek tiek susitraukė, apelsinų sulčių buvo nupirkta beveik 20 proc. daugiau.

Tai reiškia, kad ir pas mus vyravo pasaulyje dominavusios tendencijos: mūsų šalies pirkėjai taip pat dairėsi į apelsinus, – sako „Elmenhorster“ prekės ženklu pažymėtas sultis ir nektarus gaminančios bendrovės vadovas. – Akivaizdu, kad apelsinų ir jų sulčių pirkimo bumas yra susijęs su vartotojų lūkesčiais dėl sveikatos.Pandemija paskatino į pirkinių krepšelį dėti tas prekes, iš kurių tikimasi palankesnio poveikio organizmui.“

Remiantis JAV Žemės ūkio departamento prognozėmis, būtent apelsinų sultys šiuo metu yra ypač paklausios, o jų globali gamyba 2020-2021 m. gali išaugti 17 proc. – iki 1,8 mln. tonų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder