Penktadienį spaudos konferencijoje Uosto direkcijos generalinis direktorius Eugenijus Gentvilas pareiškė, kad Uosto direkcija negali normaliai dirbti bijodama toliau žengti neteisėtą žingsnį žinodama, kad prieš tai padaryta nusikalstama veika.
"Kai kurios sutartys nebaigtos įvykdyti, reikia jas tęsti, apmokėti už darbus, o jeigu bus pripažinta, kad sutartis iš principo yra nusikalstama. Mes neturime jokių garantijų, kad nekišame rankų į mėšlo krūvą“, - sako uosto vadovas.
Uosto direkcijos vadovo iniciatyva kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), į Klaipėdos apygardos prokuratūrą dėl galimai neteisėtų veiksmų sudarant palankias sąlygas rangovei UAB "Klaipėdos hidrotechnika“. Galimai nusikalstama veika įtariami ne tik tie buvę Uosto direkcijos darbuotojai, kurie šioje įstaigoje jau nebedirba, bet ir dar tebedirbantys joje. Vienas jų pasiėmęs tėvystės atostogas, kita serga.
Dėl keturių epizodų jau pradėtas ikiteisminis tyrimas, todėl E. Gentvilas mano, kad jo nuogąstavimai pagrįsti. Štai vienas epizodas: pasirašoma sutartis, kurioje nenumatyta mokėti avanso už darbus, tačiau tą pačią dieną sutartis pakeičiama ir išmokamas, tarkime, 1 mln. Lt vertės avansas. Užuot pinigus laikiusi banke ir gavausi palūkanas, (pernai Uosto direkcija vien iš palūkanų uždirbo apie 1 mln. Lt) ankstesnė direkcijos vadovybė per kelerius metus "Klaipėdos hidrotechnikai“ išmokėjo per 9 mln. Lt avanso.
Viešųjų pirkimų tarnyba uždraudė mokėti pinigus, nepaisydama to direkcija sumokėjo minėtai rangovei 2 mln. Lt. Pavyzdys: geležinkelis jau nutiestas, ir tik tada pasirašoma sutartis dėl jo tiesimo žinant, kad jį teks išmontuoti ir t. t. Sąrašas veiksmų, kuriuose gali būti galimai nusikalstamos veikos yra perduotas teisėsaugos institucijoms.
Kaip įtartiną faktą uosto vadovas nurodė ir tai, kad "Klaipėdos hidrotechnikai“ už 1 kub. metrą iškasto grunto buvo mokama 73 Lt, kai iki tol buvo mokama tik 17 Lt, o dabar vėl mokama 17 Lt. Įtarimų kelia ir tokie dalykai, kad kanalo gilinimo darbų konkursas paskelbtas neturint techninio projekto. Devynios užsienio kompanijos, kurios buvo įsigijusios konkurso dokumentus, nepateikė savo pasiūlymų, nes, pasak E. Gentvilo, normali kompanija negali pateikti pasiūlymo, kai nėra techninio projekto. Užtat pasiūlymą pateikė tik viena „Klaipėdos hidrotechnika“. Ir tik tada, kai buvo atplėštas vienintelis vokas su siūlymu atlikti darbus už 54 mln. Lt, atsirado techninis projektas, sutartis buvo pasirašyta, pinigai sumokėti, du trečdaliai darbų iki šiol nepriduoti.
Dabartinio uosto vadovo manymu, turint omenyje vien tik su "Klaipėdos hidrotechnika“ susijusius santykius, galimai nusikalstamos veikos epizodų yra dar apie dešimt ir jis tikisi, kad teisėsaugininkai atliks savo darbą.
"Kai kurių veiksmų aš negaliu daryti, juos privalo atlikti kontroliuojančios ir teisėsaugos institucijos“, - sako E. Gentvilas.
Direkcijoje buvo sudaryta darbo grupė, atliktas vidinis auditas, auditą atliko ir nepriklausomi ekspertai, kurių išvados panašios. Visa surinkta medžiaga dėl galimai nusikalstamos veikos perduota prokuratūrai.
"Galiu tiesiai šviesiai pasakyti - pinigai buvo vagiami O kas prisidėjo prie tų vagysčių, tegu nustato teisėsauga“, - teigia E. Gentvilas.
Rašyti komentarą