Kokios pasekmės galimos socialiniuose tinkluose pasidalinus kompromituojančia draugo nuotrauka? Kokias ribas įstatymai nubrėžia „romantiškiems“ santykiams? Kodėl „kanapių“ bylos turi tokias skaudžias pabaigas? Diskutuoti šiais ir kitais rūpimais jaunimui klausimais moksleivius penktadienį pakvietė projekto „Gatvės teisė“ dalyviai - Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Klaipėdos apygardos teismo atstovai. Pirmasis toks renginys uostamiestyje įvyko Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijoje.
„Kiekvienas iš jūsų turite galimybę rinktis. Mes nesiekiame moralizuoti, koks elgesys yra tinkamas. Mūsų tikslas – paskatinti susimąstyti apie galimas teisines pasekmes dar prieš priimant sprendimus, o ne atvirkščiai. Neverta formuoti teismų praktikos savo pavyzdžiu“, – susitikimo metu akcentavo VDU Teisės fakulteto lektorius Nerijus Strikulys. Lektoriaus kitaip nei įprasta – atvirai, provokuojamai prisistatytos paskaitos temos gimnazistus įtraukė į aktyvią diskusiją.
Simona Venskutė, teisėjo padėjėja Klaipėdos apygardos teisme, moksleiviams paaiškino įvairių situacijų teisinius aspektus, papasakojo apie teismų praktiką, aptarė pavyzdžius iš teismuose nagrinėtų bylų. Daugiausiai dėmesio skirta toms galimoms grėsmėms apžvelgti, su kuriomis jaunimas susiduria jų artimoje aplinkoje kone kasdien. Tai asmeninės informacijos viešinimas, autorinių teisių pažeidimai, plagijavimas, narkotinių, psichotropinių medžiagų vartojimas ir platinimas, ankstyvi lytiniai santykiai ir pan.
„Mus fotografuoja mokykloje, o ar šias nuotraukas galima viešinti? Ar be mano sutikimo mane gali fotografuoti gatvėje, klube? Ar pažeisiu įstatymus, jei pasidalinsiu juokinga draugo nuotrauka, kurią jis man atsiuntė? Penkiolikmetė turi daug vyresnį vaikiną – kaip tokius santykius vertina teisininkai?“,– tokie ir panašūs klausimai aptarti šio susitikimo metu.
S. Venskutės pastebėjimu, be teisinių pasekmių, yra ir kitų svarbių aspektų. Pvz. viešinama asmeninė informacija gali neigiamai atsiliepti siekiant karjeros, nes vis dažniau darbdaviai atidžiai peržvelgia ne tik pretendentų gyvenimo aprašymus ir motyvacinius laiškus, bet ir jų talpinamą informaciją Facebook, kituose socialiniuose tinkluose.
„Esu sužavėta, nesitikėjau tiek daug įdomaus išgirsti, o ėjau vien dėl to, kad mokytoja užrašė. Buvot teisūs sakydami, kad draugai pavydės ir pasigailės, jog negirdėjo“, – projekto dalyviams po pamokos dėkojo „Ąžuolyno“ gimnazistai. Į susitikimą su teisės specialistais jų atėjo apie pusšimtis, dalis net netilpo į klasę. Aktyviausiai dalyvavusieji diskusijoje buvo apdovanoti teismo atminimo dovanėlėmis.
„Gatvės teisė“ pavasarį žada aplankyti ir daugiau Klaipėdos mokyklų. Projekto geografija plati, jis apima visą Lietuvą. Nuo praėjusio rudens lektoriai jau pabuvojo apie 30 šalies mokyklų. Projekto tikslas – kelti Lietuvos moksleivių ir mokyklų vadovų teisinį raštingumą bei parengti gaires tolesniam teisiniam švietimui šalies bendrojo lavinimo mokyklose. Jo iniciatoriai – Vytauto Didžiojo universitetas, Nacionalinė teismų administracija, leidykla „Šviesa“.
Rašyti komentarą