"Vakarų ekspreso" direktorius ir vyr. redaktorius Gintaras Tomkus pasidžiaugė, kad prieš trylika metų kaip mažas gėlės žiedelis išsiskleidęs konkursas auga ir plečiasi ir šiais metais pirmą kartą organizuojamas Klaipėdos dramos teatre. Linkėdamas sėkmės konkurso dalyviams redaktorius pažymėjo, jog šiame renginyje visi yra laimėtojai.
"Teatrui labai svarbu, kad toks renginys vyksta, nes teatras yra apie laisvą žmogų, kuris gali sakyti tai, ką galvoja. Jūs esate pranašesni ir turite daugiau galimybių gyvenime už savo bendraamžius, nes jūs turite svarbiausią vertybę - drąsą", - pasveikino konkurso dalyvius Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys. O viena iš dviejų komisijų pirmininkių aktorė Nijolė Sabulytė linkėjo, kad teatro erdvės sušildytų širdis ir padėtų jauniesiems skaitovams išsisakyti scenoje.
Konkursas, kuriame vaikai nori dalyvauti
Šiais metais konkurse "Lietuviško žodžio šviesoje" dalyvavo daugiau kaip 100 dalyvių nuo pačių mažiausių pirmokėlių iki 19-mečių abiturientų. Į konkursą atvyko mokiniai ir jų mokytojai iš Klaipėdos, Gargždų, Kretingos, Palangos, Neringos, Priekulės, Plungės ir net Mažeikių.
Teatre renginys vyko vienu metu dviejose erdvėse: teatro Mažojoje salėje ir skaitykloje. Skaitovus vertino dvi komisijos. Vienoje jaunųjų talentų klausėsi Klaipėdos dramos teatro aktorė Regina Šaltenytė, žurnalistas ir autorinių dainų atlikėjas Karolis Rupkus, kultūros vadybininkė Inga Norkūnienė. Kitoje - aktorė Nijolė Sabulytė, aktorius Jonas Viršilas, lietuvių kalbos ir literatūros bei teatro mokytoja metodininkė, Klaipėdos pilies teatro aktorė, autorinių dainų kūrėja ir atlikėja Vilija Šeputienė.
Po konkurso jo dalyviai atviravo, kad pasisekė tiems, kurie literatūros kūrinius skaitė jaukioje skaityklos erdvėje, scena daugeliui tapo itin dideliu iššūkiu.
"Kai išėjau į sceną, man atrodė, kad ji suvalgys mane. Klausantieji tai priartėdavo, tai nutoldavo. Regis, kad kažkas iš manęs atėmė energiją ir balsą praradau ir nepavyko išreikšti to, ką norėjau", - dalijosi įspūdžiais pirmą kartą konkurse dalyvavusi palangiškė, šeštos klasės mokinė Amelija Butenytė.
Mergaitę ruošusi teatro mokytoja Alma Pronckūnienė antrino: "Aš pati esu aktorė ir žinau, kad reikia labai daug fizinės ir dar daugiau psichinės energijos nugalėti scenos baimę. Scena - tai neįkainojama patirtis, kurią skaitovai gavo", - kalbėjo mokytoja.
Pašnekovė pridūrė, kad konkursas "Lietuviško žodžio šviesoje" - pats nuostabiausias, išsiskiriantis šiluma, puikia organizacija, trauka. "Vaikai šiame konkurse nori dalyvauti. Šįsyk ne visi norintieji į jį pateko", - sakė pedagogė, paruošusi konkursui du ugdytinius iš Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos.
"Šis renginys man yra šventė, suteikianti galimybę pasireikšti, dovanojanti susitikimą su būriu jau pažįstamų ir naujų skaitovų. Labai pagyvina renginį dainuojamosios poezijos intarpai. Smagu kiekvienais metais atrasti "perliukus" šiame konkurse, stebėti, kaip skaitovai auga ir bręsta. Man šis konkursas padovanojo gražiausius prisiminimus ir emocijas", - sakė renginio dalyvė Šarlota Galinauskaitė iš Klaipėdos "Ąžuolyno" gimnazijos, kurią konkursui parengė mokytoja Audra Lenkauskienė.
Ne pirmus metus konkurse dalyvaujanti moksleivė prisipažino, kad ji pakeitė požiūrį į kalbą ir literatūrą. "Anksčiau aš nemėgau skaityti knygų, tačiau artimiau susipažinus su kūriniu, autoriumi, norisi gilintis dar labiau ir sykiu išreikšti save. Dalyvavimą skaitovų konkurse vertinu kaip didžiulę viešojo kalbėjimo patirtį, kurios labai greitai prireiks universitete. O gal gyvenimas ir į sceną atves..." - nusijuokė Šarlota.
Linkėjo daugiau laisvės
Konkurso komisijos pirmininkė, aktorė Nijolė Šaltenytė vertindama dalyvių pasirodymus, labiausiai akcentavo vaikų saviraiškos laisvę. "Buvo akimirkų, kai man buvo gaila vaiko, nes aš girdėjau ne jį, o mokytoją. Labai džiaugiuosi, kad vaikai skaito, kad dalyvauja šiame konkurse, kad mokytojai dirba su jais. Norisi palinkėti skaitovams daugiau laisvės, tikrumo, nebijoti atsiverti scenoje, o mokytojams mažiau mokyti, nes noras įdiegti vaikui, kaip turi skambėti kūrinys, neretai įspraudžia skaitovą į rėmus", - akcentavo aktorė.
"Tas, kuris turi instrumentą scenoje, visada turi pranašumą, nes klausytis dainos smagiau nei vien tik ilgo teksto. Iš savo patirties žinau, kad su muzika ir tekstą išmokti lengviau. Smagu stebėti, kai paaugliai atranda dainuojamąją poeziją, kuri nėra labai populiarus žanras mūsų muzikinėje kultūroje. Labai džiugu matyti konkurse tuos pačius skaitovus keletą metų iš eilės. Vadinasi, jie sau kelia iššūkius, jeigu nepasiseka, ir neužmiega ant laurų sėkmės atveju. Didžiausias šio konkurso nuopelnas, manau, kad jame vis daugiau žmonių, kurie geba tekstą perleisti per save emociškai ir savitai interpretuoti", - sakė dainuojančius konkurso dalyvius vertinęs dainuojamosios poezijos kūrėjas, žurnalistas Karolis Rupkus.
Klaipėdos dramos teatro aktorius Jonas Viršilas pats yra buvęs konkurso "Lietuviško žodžio šviesoje" laureatu ne vieną kartą.
"Šiam konkursui esu dėkingas už tai, kad pradėjau skaityti ir suvokti tekstą, suprasti, kas yra geras kūrinys, už tai, kad atradau puikius autorius. Konkurse skaičiau Maironio "Čičinską", Joną Meką. Už tai, kad išmokau skaityti ir plėtoti mintį, kupiūruoti tai, kas nereikalinga, esu dėkingas savo mokytojai Neolei Jucienei. Stebėdamas konkurso dalyvius, noriu pasidžiaugti, kad vis daugiau mokytojų supranta, kaip paruošti vaiką meninio skaitymo konkursui. Vaikai ateina labai energingi, artistiški, tačiau šiame konkurse svarbiausias yra tekstas, o ne vaidyba. Turi atskleisti mintį, o ne parodyti save. Čia žodis yra aukščiau visko", - sakė aktorius.
Konkursui pasibaigus komisija gana greitai ir vieningai išrinko jo laureatus, kurių suskaičiavo net 13. Visi jie bus apdovanoti ir pagerbti šventinėje ceremonijoje gegužės 17 d.
Rašyti komentarą