Dar pavasarį "Vakarų ekspreso" žurnalistui pavyko užfiksuoti ant namo Galinio Pylimo g. 16 stilizuotų kolonų raudonuojančias keturias žvaigždes. Paprastai tokios spalvos ir formos simboliai laikomi sovietinės okupacijos paveldu.
Neseniai baigus minėto pastato renovaciją žvaigždės buvo pašalintos. Tai - vienas pirmųjų precedentų mūsų mieste, kai patriotiški nekilnojamojo turto savininkai ištrina sovietinę okupaciją menančią simboliką.
Tiesa, šia tema vis dar verda karštos diskusijos: vieni mano, jog taip elgtis - teisinga, kiti - jog kone vandališka, nes trinama istorija.
Buvo ir neliko
Pastatas šalia Senojo turgaus, Galinio Pylimo g. 16, nėra įtrauktas į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, todėl jo tvarkybos darbams negalioja itin griežti paveldosauginiai reikalavimai. Retas praeivis pastebėjo, jog ant fasado, virš dviejų stilizuotų kolonų, iš šonų augaliniu motyvu apjuostos "puikuojasi" raudonos žvaigždės. Sovietmečio palikimas, kurį galima interpretuoti kaip dekorą.
Tačiau Lietuvoje sovietinių ir nacistinių simbolių draudimas įsigaliojo Seimo dar 2008 m. priimtame Susirinkimų įstatymo 8 straipsnio papildyme. Jis skelbia, jog Lietuvos Respublikoje draudžiami simboliai, kurie "demonstruoja Vokietijos nacionalsocialistų arba SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdus, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius ar uniformas arba nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytas vėliavas ar ženklus". Tad kalbame būtent apie sovietinės raudonos žvaigždės ženklo viešą demonstravimą.
DINGO. Po pastato renovacijos patriotiškai nusiteikę jo savininkai sovietinę simboliką pašalino.
Pradėjus minėto namo renovaciją pastato savininkai pasielgė patriotiškai: pašalino raudonas žvaigždes.
Anot Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiojo specialisto Laisvūno Kavaliausko, toks statybininkų ir pastato savininkų žingsnis sveikintinas.
"Kadangi tas namas nėra pripažintas kultūros vertybe, jo savininkas pats sprendžia, kaip renovuoti objektą. Matyt, žmonės patriotiški. Aš ir pats pasisakau, kad išnyktų tie sovietiniai simboliai. Ir matome, kad daugiau niekas nesuniokota: nesunaikino augalinio ornamento, gražiai sutvarkė fasadą, tik tas žvaigždes nuėmė", - "Vakarų ekspresui" sakė jis.
Kitokia nuomonė
Klaipėdos universiteto profesorius dr. Vygantas Vareikis įsitikinęs, kad tiek nacistinių, tiek sovietinių simbolių naikinimas yra diskutuotinas klausimas, tačiau į šį procesą reikia žvelgti plačiau.
"Istoriją reikia gerbti. Ji buvo ir yra tokia, kokia yra. Istorinių simbolių naikinimui aš asmeniškai nepritariu. Pateiksiu paprastą pavyzdį: kai Adolfas Hitleris Dramos teatro balkone rėžė kalbą, vėliau buvo pritvirtinta informacinė lentelė apie šį įvykį. Ji buvo sunaikinta. Tai negi dabar naikinsime viską, kas susiję kad ir su skaudžia istorija? Manau, jog tie reliktai yra puiki edukacinė priemonė", - "Vakarų ekspresui" sakė istorikas.
Jo manymu, uostamiestyje likę tiek sovietiniai, tiek vokiški simboliai yra priminimas to, kas buvo.
"Tai gal ir vokiškus įrašus pradėsime naikinti, kurie likę ant senųjų pastatų? Ateis kita valdžia ir ims naikinti mūsų kartos paliktus įrašus, lenteles, simbolius? Kam tie reliktai trukdo? Miesto gatvėmis vyksta užsieniečių, ypač studentų, ekskursijos. Ir jiems įdomu pamatyti tuos reliktus. Klaipėdos vokiškieji, tarpukario, sovietiniai ir dabartiniai simboliai sudaro visumą to, kokias peripetijas išgyveno uostamiestis. Tad aš griežtai pasisakau prieš kad ir sovietinių simbolių naikinimą", - teigė jis.
Rašyti komentarą