Nuo sovietmečio laikų neremontuotas pastatas tapo modernesnis, tačiau atliekant jo remontą sunaikintas vertingas monumentaliosios dailės kūrinys - Henriko Kulšio (1944-1991) vitražas.
Penkiolikos dalių didžiulis Henriko Kulšio vitražas puošė Herkaus Manto gatvės 35 numeriu pažymėto pastato salės langus iš Šaulių gatvės pusės.
Prasidėjus pastato remonto darbams grėsmę meno kūriniui įžvelgė Vilniaus dailės akademijos studentė Simona Agota Martinkus, rašanti magistrinį darbą apie vitražą. Studentei pavyko patekti į remontuojamas patalpas ir nufotografuoti H. Kulšio darbą.
Bandė išsaugoti
"Vitražas buvo per visą pastato sieną. Atliktas tapybos ant plonasienio stiklo technika, stiklo detalės sujungtos švino juostelėmis.
Nors vitražas sukurtas sovietmečiu, jame nebuvo to laikmečio idealogijos motyvų, tik įvairių amatų ženklai: siuvėjo žirklės, batsiuvio plaktukai ir pan. Tiesa, kūrinys buvo kiek aptrupėjęs, nebuvo visų jo detalių", - pasakojo S. A. Martinkus.
Vitražai buvo pastato languose iš Šaulių gatvės pusės.
Pašnekovė, susisiekusi su Klaipėdos miesto viešosios Imanuelio Kanto bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birute Skaisgiriene, kuri taip pat renka ir skaitmenina medžiagą apie Klaipėdos monumentaliosios dailės kūrinius, pabandė išsaugoti H. Kulšio darbą.
"Suradome menininką, kuris būtų sugebėjęs gražiai išimti vitražo detales iš langų. Juk galima išsaugoti bent fragmentus ir eksponuoti juos kitoje erdvėje arba perduoti vitražo manufaktūros muziejui, kuris įkurtas Vilniuje", - svarstė pašnekovė.
Su remonto darbų vadovu Simonai pavyko susitarti, tačiau, kai apie tai sužinojo pastato savininkai, meno gerbėjos buvo paprasčiausiai išvarytos.
O paskui prasidėjo karantinas. Dabar pastato dalis, kurioje buvo vitražai, stipriai pakitusi, buvusio kūrinio nė šukių neliko.
Visą straipsnį skaitykite savaitraštyje "Savaitės ekspresas", kurį galite užsiprenumeruoti nuo bet kurios dienos, arba įsigyti prekybos centruose visą savaitę - nuo penktadienio iki ketvirtadienio.
„Savaitės eksprese“ - kurėno sugrįžimas. Lietuvos jūrų muziejaus kurėnas „Sud 1“ po pernai patirtos katastrofos, kurios metu žuvo laivo kapitonas, Lietuvos jūrų muziejaus istorikas Romaldas Adomavičius, restauruotas ir paruoštas tęsti kelionę. Šį savaitgalį jis nuleidžiamas į vandenį. „Savaitės ekspresui“ pavyko restauruojamą laivą užfiksuoti dar krante, laivadirbio Vaidoto Bliūdžiaus dirbtuvėse Švėkšnoje.
Kaip sveikinsimės po karantino? Tokį klausimą šį sykį uždavėme žinomiems klaipėdiečiams. Juk pastaraisiais metais buvo labai paplitusi mada sveikintis apsikabinant, suglaudžiant skruostus. Susitikę žmonės paduodavo vienas kitam ranką, kai kurie ir pasibučiuodavo. Paskelbus karantiną viso to netekome. Teiravomės klaipėdiečių, ką jie apie tai mano - ar pasibaigus karantinui vėl sugrįš tie patys sveikinimosi įpročiai, ar jie bus pasikeitę, o gal visai išnyks?
Karantinas keičia ir mūsų kelionių įpročius. Ne vienas užkietėjęs keliautojas jau susitaikė su mintimi, kad niekur toli šiemet nepavyks nukeliauti, tad daugelis dairosi lietuviškų maršrutų. Štai klaipėdietis Aurimas Mockus nusprendė išbandyti „Camino Lituano“ kelią.
Kaip jam sekėsi, skaitytojams pasakosime ne tik šiame, bet ir kituose savaitraščio numeriuose.
„Sporto įdomybių“ rubrikoje - kineziterapeuto, net 17 metų įvairiuose uostamiesčio sporto klubuose treneriu dirbančio klaipėdiečio Tomo Martinavičiaus patarimai, kaip sportuoti saugiai ir efektyviai.
Ir dar daug įdomių istorijų, pasakojimų rasite naujame „Savaitės ekspreso“ numeryje. O kartu su juo gausite ir specialų priedą „TV publika“ su TV programa visai savaitei.
Naujojo „Savaitės ekspreso“ ieškokite visose spaudos platinimo vietose.
Rašyti komentarą