Miestietės sveikatos problemos prasidėjo maždaug nuo 2009-ųjų metų. Ji, būdama jauna, iškrito pro langą, vėliau didelę dalį laiko dirbo fizinį darbą ir jautėsi gerai, tačiau viskas pasisuko kita kryptimi atėjus senatvei. 65-erių uostamiesčio gyventojos sveikata vis prastėja ir tikėtina, kad jai teks sėdėti neįgaliojo vežimėlyje iki gyvenimo pabaigos.
Nesaugi nuovaža
Nuo 2012-ųjų metų Aldona gyvena Baltijos prospekte, kur gavo socialinį būstą. Ji neslėpė, kad dėl jo teko įdėti daug pastangų, bet esą viską išsprendė nevilties kupinas skambutis merui Vytautui Grubliauskui.
"Norėčiau gyventi Irklų gatvėje, kur buvo statomas socialinis daugiabutis. Bet ilgai stovėjau eilėje, kol gavau dabartinį butą", - svajonėmis ir prisiminimais dalijosi moteris. Ilgą laiką ji gyveno be patogumų - jai iš pirmo aukšto užkilti ir nusileisti laiptais teko pačiai arba artimųjų pagalba.
Prieš keletą metų moters draugė nunešė prašymą į Savivaldybę dėl paramos pritaikyti būstą neįgaliesiems. Po ilgo laukimo daugiabučio laiptinėje, kurioje gyvena klaipėdietė, buvo sumontuota nuovaža. Prieš mėnesį rangovai nuovažą sumontavo ir lauke, tačiau atlikti darbai vertė kraipyti galvas ir neįgaliąją, ir jos kaimynus.
"Užsirašiau į eilę paramai gauti, surinkau kaimynų parašus ir man padarė nuovažą. Bet kaip žmogui galima nuo jos nuvažiuoti? Labai slidu. Visi pamatę juokėsi ir už galvos susiėmė. Jau greitai bus Kalėdos, neabejoju, kad viskas taip ir paliks", - nerimo neslėpė Aldona.
Nuovaža juoką sukėlė ir moters pažįstamam Justinui, kuris ja dažnai rūpinasi. Vyro teigimu, pirmiausia rangovai nuovažos daryti nenorėjo, esą "atnešė metalinius gelžgalius ir numetė". Jie sveria apie 15 kilogramų.
LAUKIMAS. Paaiškėjo, kad prie laiptinės sumontuota dabartinė nuovaža - laikina. Jau šiandien rangovai atvyksta montuoti naujos nuovažos, kuri buvo gaminama apie du mėnesius. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.
"Lauke įrengta nuovaža "ant juoko". Kas bus, kai žiemą pašals? Bandžiau nusileisti pats, neįmanoma. Bent jau būtų parodę projekto sąmatą. Galų gale sumontavo ir išvažiavo... Su vaikštyne įmanoma išeiti iš laiptinės, bet su vežimėliu... Kažkokia netvarka. Iki Naujųjų metų nespės, o kas toliau? Sakys, kad lėšų nebėra? Įdomu, kiek visa tai kainavo?" - retoriškai klausė vyriškis.
Įvykių seką patvirtino pati Aldona. Jos teigimu, darbus vykdyti atvykę rangovai iš pradžių siūlė jai nuovažas nusinešti. Tačiau tokia našta moteriai būtų buvusi per didelė, todėl darbininkai sunkias nuovažas sumontavo prie laiptų. Po atliktų darbų moteris nieko nelaukusi kreipėsi į Klaipėdos savivaldybę, tačiau iki šiol konkretaus atsakymo nesulaukė.
"Niekas neatėjo ir neapžiūrėjo. Taip statu, kad galvą galima nusisukti. Kaip taip galima iš žmogaus tyčiotis? Bijau leistis nuo tos nuovažos. Kartą vežimas kaip lėkė... Nereikia nė ledo. Manau, tikrai buvo galima įrengti nuovažą pro langą. Dabar aš tos nuovažos net nenaudoju, nes bijau", - sakė ji.
Pasak Aldonos, galimybė įrengti nuovažą pro langą buvo, tačiau rangovai ją atmetė dėl šiluminės trasos. "Pirmomis gruodžio dienomis jau turėjo atvažiuoti komisija ir viską patikrinti, bet pasakė, kad negali. Juk turėčiau pasirašyti, ar esu patenkinta darbu, bet nemačiau nei projekto, nieko. Darbų vadovė pasakė, kad visiems tinka, bet jums netinka... Nemačiau, kad Klaipėdoje dar būtų kažkas panašaus sumontuota. Keista, kad dar tos nuovažos niekas "nenusuko" ir nepavogė", - stebėjosi miestietė.
Darbai nebaigti
Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų poskyrio vyriausioji specialistė Sonata Bagdonienė "Vakarų ekspresui" patvirtino, kad moteris sulaukė paramos, pagal kurią laiptinėje turi būti sumontuota patogi nuovaža. Į tokią paramą pretenduoja asmenys, turintys judėjimo negalią.
"Pagal tam tikrus sutrikimus atliekami tam tikri darbai - gulintiems žmonėms, esantiems vežimėlyje ar judantiems kitomis techninėmis pagalbos priemonėmis. Šiuo atveju moteris juda vežimėliu. Ji pati finansiškai prie paramos prisidėti negali, o parama kiekvienam būstui yra limituota. Dėl to laiptinėje buvo pastatyti keltuvas ir nuovaža", - situaciją pasakojo S. Bagdonienė.
Tačiau, jos teigimu, moteris dėl nuovažos nerimauja be reikalo. "Kiek žinau, darbai dar nėra baigti. Rangovai darbus padarė, bet toks variantas moters netenkino. Dėl to dabar vyksta taisymo darbai. Galbūt moteriškei pritrūko kantrybės, bet mums situacija yra žinoma ir ją tikrai aptarėme su rangovu", - tikino specialistė.
Ji negalėjo pasakyti tikslios darbų pabaigos datos, kadangi viskas priklauso nuo rangovų. Tačiau viliamasi, kad nuovaža bus sutvarkyta iki Naujųjų metų.
"Neįgalius žmones galima suprasti, nes jie tos paramos laukia labai ilgai. Visi nori, kad darbai būtų atlikti kuo greičiau, bet viskas taip greitai nevyksta. Darbai tikrai bus koreguojami, kad viskas būtų kuo patogiau. Komisija atvažiuoja tik tada, kai rangovai atsižvelgia į visas pastebas ir baigia darbus", - tikino S. Bagdonienė.
Laikinas sprendimas
"Vakarų ekspresui" susisiekus su laiptinės nuovažos darbų vadove Danute Vaitkevičiene, paaiškėjo, kad prie laiptinės pritvirtinta nuovaža - tik laikinas sprendimas. Darbus atliekanti Telšių įmonė "Statela" naują nuovažą sumontuos šiandien, o jau trečiadienį tikimasi sulaukti komisijos ir Klaipėdos savivaldybės patvirtinimo.
[CITATA]
"Dar tebedirbame. Laiptinėje yra padaryta nuovaža - liftas. Lauke laikinai ant laiptų prisukta nuovaža su atrama. Tikroji nuovaža buvo gaminama apie du mėnesius, todėl viskas užtruko. Laikina nuovaža buvo padaryta tam, kad moteriškei būtų lengviau išvažiuoti iš laiptinės. Senoji nuovaža bus pašalinta iki sekmadienio, tačiau dabar ji darbams netrukdys. Naujoji nuovaža tikrai bus sumontuota per dieną", - neabejojo darbų vadovė.
Pasak jos, sumontuoti nuovažą pro langą iš tiesų nebuvo įmanoma.
"Yra šuliniai, kanalizacija. Tas takelis nuo lango būtų apie 70 metrų ilgio, bet jis būtų atsidūręs duobėje. Jeigu žiemą prisnigtų, kas tą takelį nuvalytų? Naujoji nuovaža moteriškei bus labai patogi", - sakė D. Vaitkevičienė.
Jos manymu, moteris su rangovais paprasčiausiai nesusikalbėjo. Darbų vadovė patikino, kad klaipėdietė šventes pasitiks su naujutėlaite saugia nuovaža.
Kaip gauti būsto pritaikymo paramą?
- Kiekvienas asmuo su negalia (jo atstovas), kurio judėjimo ir apsitarnavimo funkcijos sutrikusios ir kuris negali laisvai patekti į būstą ir jame judėti, gali kreiptis į gyvenamosios vietos Savivaldybę, pateikdamas Savivaldybės administracijai raštu laisvos formos prašymą pritaikyti būstą, kuriame jis gyvena. Būstas pritaikomas neįgaliesiems, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatyti specialieji poreikiai dėl judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų:
- labai ryškūs judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai - nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis;
- ryškūs judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai - nustatytas techninės pagalbos neįgaliesiems priemonių poreikis (aktyvaus tipo neįgaliojo vežimėlis; neįgaliojo vežimėlis, skirtas tetraplegikui; elektrinis vežimėlis, skuteris ar kito tipo neįgaliojo vėžimėlis);
- vidutiniai judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai - nustatytas kitas techninės pagalbos neįgaliesiems priemonių poreikis (vaikštynės, ramentai ir pan.).
Neįgaliųjų reikalų departamento informacija
Rašyti komentarą