Parke „pražydo“ papartis

Parke „pražydo“ papartis

Mažojo varpenio atradimas prieš pat Rasas prilygsta paparčio žiedo atradimui. Šis stebuklas įvyko Pajūrio regioniniame parke. TrečiadienįLietuvos botanikos specialistai patvirtino, kad iš tiesų pajūryje atrastas Europos Sąjungos mastu saugomas, itin retas, mažytis papartėlis - mažasis varpenis.

Augalą aptikęs Pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis vakar itin džiaugėsi: "Tai mini sensacija Lietuvos botanikos pasaulyje. Mažasis varpenis - vienas rečiausių, į raudonąją knygą įrašytų Lietuvos paparčių, ir itin retas bei saugomas augalas Europoje. Jeigu jis būtų atrastas ne parko teritorijoje, jo augimvietėje turėtų būti steigiamas draustinis, o kadangi atrastas parke - tai bus šiek tiek koreguojamas jo apsaugos reglamentas", - aiškino mažojo varpenio svarbą E. Paplauskis.

Mažasis varpenis, pasak vyr. ekologo, kažkada buvo užfiksuotas Žematijoje, tačiau iki šiol nebuvo žinoma, kad jis galėtų augti pajūryje. "Aptikau jį netikėtai, apžiūrinėdamas parko teritoriją. Tam, kad parke būtų palaikoma bioįvairovė, nuolat vykdomi gamtos tvarkymo darbai - šienaujama, kertami krūmai ir pan. Tad apžiūrinėjau, ką reikėtų daryti, ir atkreipiau dėmesį į mažyčius, vos kelių centimetrų dydžio, paparčių šeimos augalus, kurių anksčiau niekada nebuvau matęs", - pasakojo E. Paplauskis.

Kad įsitikintų, jog tikrai aptiko retą augalą, E. Paplauskis į augimvietę pasikvietė vieną iš Lietuvos botanikos korifėjų, biomedicinos mokslų daktarę Dalytę Matulevičiūtę. Ji ir dar keli šalies botanikai patvirtino, jog pajūryje prieš pat Kupolę kartu su kitais nuostabiais ir retais augalais suvešėjo mažasis varpenis.

"Ypač džiugu, kad parke mažasis varpenis auga ne vienetais, o dešimtimis grupelėse. Kodėl jis suvešėjo būtent šiais metais, ar pasirodys ir kitąmet - sunku pasakyti, augalų pasaulis sudėtingas ir paslaptingas", - sakė E. Paplauskis.

Pasaulyje skaičiuojama maždaug 250 paparčio rūšių, Lietuvoje auga 5 rūšių paparčiai. Beje, pernai toje vietoje, kur šiemet išdygo retoji rūšis, buvo pridygę kitų papartėlių, vienalapių driežlielių, liaudyje vadinamų uošvės liežuviais.

Mažasis varpenis - vos 2 cm dydžio papartėlis - milijonus metų skaičiuojantis, sporomis besidauginantis augalas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder