Klaipėdos ir aplinkinių rajonų balsuotojai stebino itin menku aktyvumu. Nors Lietuvos mastu balsavo per 38 proc. rinkėjų, tačiau uostamiestyje prie balsadėžių pasirodė tik beveik 26 proc., o rajone - 26,6 proc. gyventojų.
"Nedidelis rinkėjų aktyvumas gali būti paaiškintas, viena vertus, pasyvumu, o kita vertus, sena politologine teorija, kad jeigu rinkėjai neina balsuoti, tai jie viskuo yra patenkinti", - BNS sakė Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Politologijos katedros vedėjas Saulius Šiliauskas.
Kortų neatskleidžia
Liberalų sąjūdis Klaipėdoje ne tik iškovojo daugiausia mandatų, bet ir 75 proc. balsavusių rinkėjų valia meru buvo išrinktas liberalas Vytautas Grubliauskas, įveikęs konservatorę Agnę Bilotaitę. Pastaroji savivaldos rinkimuose iškovojo Klaipėdos miesto tarybos narės mandatą, tačiau jau anksčiau viešai pareiškė, kad jo atsisakys, nes esą iš anksto deklaravo, kad ji kandidatuoja tik į Klaipėdos mero postą.
Antrą kadenciją iš eilės mero pareigas eisiantis V. Grubliauskas džiaugėsi rinkėjų palaikymu, tačiau atsargiai šnekėjo apie galimus koalicijos partnerius bei postų paskirstymą.
"Frakcija renkasi rytoj, o darbotvarkėje - spektras klausimų, tarp kurių - ir koalicijos formavimas", - vakar sakė V. Grubliauskas.
Esą šiuo metu aišku tiek, kad koalicijos partneriu galėtų tapti Rusų aljansas, su kuriuo liberalai kartu dirba jau 15 metų.
S. Šiliauskas BNS tvirtino neatmetantis galimybės, kad prie valdančiosios koalicijos uostamiestyje prisidės partija "Tvarka ir teisingumas".
V. Grubliauskas išliko paslaptingas ir dėl galimų kandidatų į administracijos direktoriaus postą.
"Neabejoju, kad Liberalų sąjūdis turės ne vieną kandidatą į šią poziciją, bet šiandien apie tai dar nenorėčiau šnekėti", - pabrėžė meras, pridūręs, jog šis klausimas bus sprendžiamas tik po koalicijos sudarymo, bendros programos parengimo ir išsprendus kitus klausimus.
"Vakarų ekspreso" šaltinių teigimu, realiausi pretendentai vadovauti Savivaldybės administracijai yra buvęs mero patarėjas, Klaipėdos regiono savivaldybių asociacijos vykdomasis direktorius Simonas Gentvilas, vicemeras Artūras Šulcas, dabartinė Savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė, jos pavaduotoja Alina Velykienė ir VĮ "Regitra" Klaipėdos filialo vadovas Saulius Budinas.
Beje, V. Grubliauskui tiesioginiuose rinkimuose iškovojus ne tik mero postą, bet ir šiai pareigybei priklausantį miesto Tarybos mandatą, Liberalų sąjūdžio frakciją sudarys 12 žmonių. Dėl to į Tarybą turėtų patekti anksčiau 12-a sąraše po reitingavimo buvusi Lina Skrupskelienė. Tačiau galutinis tiek šios partijos, tiek ir kitų partijų mandatų savininkų sąrašas paaiškės ne anksčiau kaip ketvirtadienį, kai kelių partijų reikalavimu bus perskaičiuoti visi uostamiesčio biuleteniai.
VERSIJOS. Anot politologų, nedidelis rinkėjų aktyvumas gali būti paaiškintas, viena vertus, pasyvumu, o kita vertus, sena politologine teorija, kad jeigu rinkėjai neina balsuoti, tai jie viskuo yra patenkinti. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.
Prašys perskaičiuoti
Klaipėdos rajone dėl mero posto kovojusiai Liberalų sąjūdžio kandidatei į merus sekmadienio naktis turėjo būti įtempta. Rinkėjų balsai ir palaikymas socialdemokratų kandidatui, dabartiniam merui Vaclovui Dačkauskui ir liberalei Audronei Balnionienei pasiskirstė tolygiai. Vis dėlto tik 113 balsų skirtumu A. Balnionienei teko nusileisti konkurentui, kuris rajonui vadovaus jau ketvirtą kadenciją.
Mere netapusi politikė šnekėjo, jog oponentams ir kitų partijų atstovams buvo didelė staigmena, kad liberalų kandidatė pateko į antrą mero rinkimų turą, tačiau rezultatai politikės nenustebino: dar prieš rinkimus ji prognozavusi, kad su socialdemokratų kandidatu bus konkuruojama "nedidelėse suminėse ribose".
"Kiekvienam norėtųsi, kad tos prognozės išsipildytų kitose ribose, ir tai yra žmogiška, bet džiugu, kad liberalų atėjimas privertė suklusti ir susirūpinti 3 partijas, kurios sudarė koaliciją", - tvirtino politikė, pridūrusi, jog rezultatą lėmė ir tai.
Esą socialdemokratai turėjo koalicijos partnerių - "tvarkiečių" ir konservatorių palaikymą, o liberalams teko kliautis tik savo jėgomis.
V. Balnionienė pabrėžė, kad dėl "šventos ramybės" bus prašoma perskaičiuoti balsus. Politikė įsitikinusi, kad taip pat būtų pasielgęs ir V. Dačkauskas.
Liberalų kandidatę stebino tai, kad rajone sugadintų biuletenių skaičius buvo didesnis nei Lietuvos vidurkis. Lietuvos mastu šis skaičius siekė 1,35 proc., o rajone suskaičiuota 1,59 proc. sugadintų balsavimo lapelių. Politikei taip pat įtarimų kyla ir žvelgiant į balsavimo paštu rezultatus. Esą vertinant bendrą rinkėjų skaičių ir palaikymą kitam kandidatui, ypač kaimiškose vietovėse, kyla įvairių minčių.
"Vis dėlto negaliu nei neigti, nei teigti, kad kažkaip buvo pakeista balsuotojų kryptis, nes tai tik mano pamąstymai žvelgiant į rezultatų lenteles. Dabar tik galima perskaičiuoti balsus", - akcentavo politikė.
V. Balnionienė pridūrė, jog nesijaudina dėl to, kad teks dirbti opozicijoje.
"Ne pirmą kadenciją žadantiems rajono judėjimą į priekį bei geresnio gyvenimo perspektyvas priminsime, kad pažadus reikia tesėti", - tvirtino V. Balnionienė.
Jos nuomone, Taryboje pavyks vaisingai dirbti, nes esminis aspektas yra žmonės, o ne partinės ideologijos.
Anuliuos rezultatus?
Šilutėje kiek daugiau nei 55 proc. rinkėjų palaikymo sulaukęs partijos "Tvarka ir teisingumas" kandidatas Vytautas Laurinaitis iškovojo mero kėdę. Vis dėlto viltis dar gali sužibti ir Lietuvos laisvės sąjungos kandidatui Arvydui Jakui.
Aiškėja, kad rezultatai Šilutėje gali būti anuliuoti, nes šiuo metu savivaldybėje atliekami ikiteisminiai tyrimai dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo, taip pat kyla įtarimų dėl išankstinio balsavimo rezultatų.
"Yra padaryti pažeidimai dėl rinkimų banderolių, nebuvo pakankamai apskaitos. Po to buvo padarytas patikrinimas, aptiktas 450 banderolių trūkumas, bet biuletenių skaičius rodo, kad nėra dingusių. Yra įtarimų, kad galėjo būti perklijuojami vokai, tokius įtarimus reiškia kai kurie tos rinkimų apygardos rinkimų komisijos nariai. Ir yra keletas rinkėjų papirkimo atvejų, kur policija yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą", - BNS tvirtino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Šiuo metu galimus pažeidimus tiria speciali VRK grupė, tačiau dėl pažeidimų turi būti apsispręsta per šią savaitę, nes jau sekmadienį bus tvirtinami galutiniai rinkimų rezultatai.
Informacija
Antrajame tiesioginių merų rinkimų ture pozicijas išlaikė anksčiau Kretingos rajono savivaldybės tarybai vadovavęs konservatorius Juozas Mažeika. Jis surinko beveik 60 proc. rinkėjų balsų. Likę balsai atiteko socialdemokratui Virginijui Domarkui.
Rašyti komentarą