Jei dar negirdėjote, tai savaitgalį anapus Atlanto vyko „Oskarų“ teikimo ceremonija ir geriausio filmo kategorijoje triumfavo „Parazitas“. Šis Pietų Korėjos filmas verčia susimąstyti. Šiek tiek atskleisiu siužetą - vargingos, rūsyje gyvenančios šeimos nariai apgaule įsidarbina turtingoje šeimoje. Lyg ir viskas aišku - būtent jie yra parazitai, nes geresnio gyvenimo siekia apgaule, bet, žiūrint filmą, neapleidžia jausmas, kad ne mažiau parazitų knibžda visuomenės viršūnėlėse.
Filmo veiksmą būtų nesunku perkelti į bet kurią valstybę, taip pat ir į Lietuvą. Visur iškyla tas pats klausimas - kas yra baisesni parazitai? Kur jie veisiasi - visuomenės apačiose ar viršūnėse? Blogiausia, kad atsakymas neguodžia, parazitai veisiasi visur. Kokybiško gyvenimo išlepintas ekonomistas, savimi patenkintas politikas ar išpuikęs influenceris gali besti pirštu į apačias. Štai jie, parazitai - neturintys išsilavinimo ir kompetencijų, gaunantys, geriausiu atveju, mininalią algą, o blogiausiu - pašalpas.
Tačiau tie, kurie tūno apačiose, gali besti pirštu atgal. Jiems parazitu atrodys iš kavos tirščių buriantis ekonomistas ir apie valstybės mechanizmą nieko nenutuokiantis politikas. O influenceris - parazitas kvadratu, nes apskritai nesuprantama, už ką jis gauna pinigus. Taigi, kuris parazitas baisesnis? Tas, kuris minta iš pašalpos, ar tas, kuris tūkstančius gauna „iš oro“?
Atsakymai į šį klausimą gali būti skirtingi, bet vienas dalykas man abejonių nekelia - parazitams ir virtuvėje, ir visuomenėje neverta jaustis saugiai. Dar šiek tiek atskleisiu scenarijų - nukenčia ir varginga šeima, ir turtinga. Pasiturintys parazitai gali sau sakyti, kad taip būna tik filmuose, o realiame gyvenime jie saugūs ir vis gilėjanti visuomenės atskirtis jiems niekuo negresia. Tikrai? Prisiminkite kelias pavardes - Leninas, Hitleris, Mao Dzedunas. Prisiminkite, kad viskas gali greitai apsiversti aukštyn kojomis.
Rašyti komentarą