Didingasis A. Dvoržako "Requiem" - Laisvės gynėjų dieną

Didingasis A. Dvoržako "Requiem" - Laisvės gynėjų dieną

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) rengiasi neeiliniam proginiam koncertui. Sausio 13-ąją, sekmadienį, minint Laisvės gynėjų dieną, bus atliekamas didingas klasikos šedevras - Antonino Dvoržako "Requiem".

Sausio 13-osios vakarą teatro scenoje susiburs įspūdingos atlikėjų pajėgos - LNOBT simfoninis orkestras, Kauno valstybinis ir LNOBT chorai bei keturi skirtingų kartų Lietuvos operos solistai: Sigutė Stonytė, Jovita Vaškevičiūtė, Kristianas Benediktas (Vaidas Vyšniauskas) ir Liudas Norvaišas (bosas). Diriguos LNOBT muzikos vadovas Robertas Šervenikas.

Pasak operos solistės S. Stonytės, "kiekvieną kartą išdainuojant žodį "requiem", mumyse iškyla labai gilios asociacijos, susijusios su Lietuva, jos skausmu, netektimis, bet kartu šiame "Requiem" yra šviesos. Tai nuostabi muzika - viltis į ateitį".

A. Dvoržako "Requiem" - nedažnai atliekamas, o šįkart jį pirmą kartą dainuos Kristiano Benedikto sceniniu vardu prisistatantis lietuvių tenoras V. Vyšniauskas ir mecosopranas Jovita Vaškevičiūtė. Operos primadona S. Stonytė A. Dvoržako "Requiem" yra dainavusi 1993 m., kai LNOBT šis kūrinys buvo parengtas kaip sceninis pastatymas, režisuojant Jonui Vaitkui. L. Norvaišas taip pat yra žinomas didelės formos vokalinių simfoninių kūrinių boso partijos atlikėjas.

Iškilmingam ir tauriam Laisvės gynėjų dienos paminėjimui Nacionalinėje operos scenoje neatsitiktinai pasirinktas čekų muzikos klasiko A. Dvoržako "Requiem" - tai vienos iš plačiausiai žinomų koncertinių gedulingųjų mišių. Dieviško grožio muzikos garsais išsiliejančios skausmo ir paguodos, tikėjimo ir gailestingumo prasmės, reiškiamos senojo gedulingųjų mišių teksto lotynų kalba. Didingam dviejų dalių veikalui būdingas ir tam tikras teatrališkumas.

Giliai tikintis kompozitorius savąjį "Requiem" sukūrė 1890 m. viešėdamas Anglijoje. Per visą XIX amžių britai kvietėsi garsius Europos kompozitorius ilgėliau paviešėti ir sukurti išskirtinių kūrinių. Kadangi anglų chorinio giedojimo kultūra buvo ir iki šiol išlieka labai išplėtota ir aukšto lygio, A. Dvoržakas savo "Requiem" daug dėmesio skyrė chorui.

Atliekant šį opusą LNOBT bus pasitelkti net du kolektyvai - teatro choras ir bene pagrindinis koncertinis choras Lietuvoje - Kauno valstybinis choras. Tokios gausios atlikėjų pajėgos LNOBT scenoje suburiamos tik išskirtinėmis progomis - šiedu chorai joje dainavo 2012-ųjų kovą atliekant Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) "Requiem" su Violeta Urmana.

Solistams kompozitorius skyrė itin melodingas partijas, tačiau "Requiem" netrūksta ir galingo, A. Dvoržakui būdingo simfoninės muzikos gaivalo.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder