Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos muzikos skyriuje dvi savaites Lietuvos ir užsienio dailininkai, dalyvaujantys akvarelės plenere „Mažosios Lietuvos kultūrinio paveldo išsaugojimas ir identiteto stiprinimas“, dirbo su socialiai remtinais vaikais. Mažiesiems labai patiko ne tik piešti, bet ir bendrauti su Ariadna Čiurlionyte, garsiojo Lietuvos kompozitoriaus M. K. Čiurlionio dukterėčia, menininku Tomu Karkalu, svečiais iš Skandinavijos šalių, Latvijos, Estijos bei kt.
Smalsiems vaikučiams viskas buvo įdomu, nauja, nepatirta. Akvarelininkė Liisa Malkamo iš Suomijos teptuko galu nupiešė piešinį, užtepė akvarelę, o po to su servetėle nuėmė vandens perteklių. Dailininkė iš Norvegijos Toril Pallo Vaik mokė paišyti akvareliniais pieštukais. Vaikus labai sudomino Jolantos Vitkutės pamokos. Energinga ir žvali, ji noriai padėjo kiekvienam.
Muzikos skyrių papuošė daugybė ekspresyviai, kartais spontaniškai ar net valiūkiškai išlietos akvarelės. Bandytos įvairios technikos: berta ir druskos, naudota daug spalvų, vandens. „Šlapias fonas... Taip įdomiau. Juk gyvename prie jūros“, - aiškino jaunieji menininkai. Drąsesni smalsiai klausinėjo mokytojų patarimų, mažiau drąsūs tiesiog stengėsi klusniai vykdyti nurodymus.
Devynmetė klaipėdietė Liudvika dirbo ilgiau už visus. Jos darbelyje – pro langą atsiverianti gamta. „Kažkas mato per langą medį ir pievą...“, - teigė ji. Už originalų darbą buvo pagirta ir mergaitę į biblioteką atlydėjusi vyresnė sesuo Karolina (17 m.). jos piešinyje taip natūraliai žaliavo medis...
Lina Vaitkutė nupiešė linksmą lokiuką. Keturiolikmetė Monika Burblauskaitė neneigė, kad jos susidomėjimą projektu paskatino tai, kad jame dalyvaus gausybė menininkų.
Kiekvienas projekto ir plenero dalyvis paaukojo po vieną darbą labdaros aukcionui, kurį numatoma organizuoti per Kalėdas. Taip pat planuojama išleisti katalogą „Mažosios Lietuvos kultūrinio paveldo objektai Baltijos šalių akvarelėje“.
Projekto tikslai – kurti kartu
Plenero dalyviai ne tik piešė, tapė. Jie pabuvojo Adomo Brako dailės mokykloje, susipažino su 100 m. senumo dvaro interjeru, turėjo galimybę eskizuoti ir fotografuoti, aplankyti dailininkų studijas. Vaikai džiaugėsi galimybe susiburti draugėn, išmokti piešti, lieti spalvas, pasisemti patirties ir įgūdžių iš įgudusių meistrų. 34 kartą vykusiame plenere dalyvavo beveik keturiasdešimt žmonių.
Anot organizatorių, pagrindinis projekto tikslas yra suburti Baltijos regiono akvarelininkus kūrybinėje stovykloje, tęsti plenerų tradiciją Klaipėdoje ir kitose šalyse – Latvijoje, Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje. Kartu dailininkai tęsia ir pažintinė žygį per Baltijos regiono šalis, susipažindami su skirtingomis kultūromis, skleisdami įvairių kraštų akvarelės meno paslaptis, perduodant idėjas ir patirtį, vystant skirtingas akvarelės meno mokyklas. Taip pat svarbu įtraukti įvairių visuomenės ir tarptautinės bendruomenės grupių atstovus į Mažosios Lietuvos kultūrinio paveldo užfiksavimo ir išsaugojimo projektą.
2009 m. ruošiamas tarptautinis renginys Danijoje, o dar šį rudenį Lietuvos dailininkų sąjunga rengia didžiulę tarptautinę akvarelės parodą Kaune Žilinsko galerijoje. Klaipėdoje tokios tarptautinės akvarelės parodos buvo rengiamos 1997–2007 m.
Indrė Milkevičiūtė
Rašyti komentarą