Turgaus nakties scenarijų perrašė liūtis

Turgaus nakties scenarijų perrašė liūtis

Spalio 13-osios naktį kiekvienoje eklektiškoje Senojo Klaipėdos turgaus kertėje buvo pardavinėjami meno produktai, dalintasi gyva ir karšta kūrėjų dvasia ir net atsitiktinai užklydusius apėmė laukinis "draivas".

Tai buvo pirmykštė misterija, viduramžių turguje prasidėjusi su klounais, mimais, aktoriais, ugnies pūtikais bei muzikantais virtuozais.

Proveržis

"Užuot dejavę, kad nuolat stinga pinigų, menininkai atėjo parodyti, kokie jie yra stiprūs, kai susivienija, ir jų kūryba atsiskleidžia su didžiule gaivališka jėga. Renginys, pagimdytas menininkų nesitikinčių jokio honoraro, parodė, kad netrukus duris atversiantis "Kultūros fabrikas" "gamins" kokybišką produkciją", - sakė Klaipėdos ekonominės plėtros agentūros vadovė Raimonda Laužikienė, pasidžiaugusi, jog turgaus prekeiviai po darbo liko pasižiūrėti reginio, nes jie nedrįsta eiti į teatrą ar koncertų salę.

"Lietus musų scenarijų pakoregavo į gerąją pusę, iš tiesų oras buvo fantastiškas. Ekstremali situacija mums tapo iššūkiu ir tai išėjo į naudą. Bet svarbiausia, kad menininkų bendruomenė susibūrė. Reikia padėkoti verslininkams, susirinkusiuosius dykai pamaitinusiems karšta sriuba, alumi, E. Balsio gimnazijos moksleiviams, kurie šventėje smuikais grojo pirmieji, padarė šimtą ryškių žibintų ir apskritai pasirodė puikiai. O mes pasitikrinome, kuriais menininkais galima pasikliauti, su kuriais galima eiti į žvalgybą", - sakė Turgaus nakties režisierius, teatro pedagogas Valentinas Masalskis, kurio iniciatyva į teatralizuotą reginį atvyko didžioji dalis profesionalių Klaipėdos menininkų, kurių tikslas buvo sujudinti snūduriuojantį kultūrinio gyvenimo vandenyną.

Dainavo, šoko ir publika - ant prekystalių, teškeno balas, prie atsipalaidavusių piliečių lindo persirengėliai ir būrėjos, karikatūrų piešėjai. Labai daug žmonių pritraukė karštuolių grupė "Hit- Kick", kartais nustelbdavusi didžiuosius muzikos kolektyvus.

"Toks vaizdas, kad šio naktinio menininkų turgaus reikėjo, nes per šitokį lietų atėjo minia žmonių. Jeigu menas dažniau susilietų su komercija, tai kultūrai nereikėtų galvoti apie išgyvenimą. Šis procesas ir skirtas pamąstyti, ko žmonėms reikia, ko jie alksta - keistis mintimis, idėjomis, vyksmo stebėjimo. Jiems reikia reginių ir keistų dalykų - ne tų "šablonų", kuriuos matome televizijoje', - sakė menotyrininkas, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro vadovas Ignas Kazakevičius, prisidėjęs menine akcija, įkurdamas Mažųjų olandų kvartalą su savita simbolika, natiurmortais, skirtais vidurinės klasės vartotojui papuošti savo interjerą.

Profesionaliai sukurti virtuvės rakandai ir daiktai vėlgi parodė buities ir kultūros simbiozę.

Šventę prarijo minia

Kai kuriems miestelėnams akys virto iš orbitų dėl nuostabos: tarp prekystalių Klaipėdos koncertų salės kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus, griežė Mocarto kūrinius, ant pakylos it viesulas sukosi garsi šiuolaikinio šokio atlikėja Loreta Jodkaitė, pritariant būgnams ir Evelinos arijoms.

Senosios muzikos ir šokio ansamblis "Dolce musica" užliūliavo širdis senovine muzika, grojo Stasio Šimkaus koncervatorijos pučiamųjų orkestras. Klaipėdos "Brass" kvintetas ir Algio Kilio diksilendas, J. Kačinsko muzikos mokyklos birbynininkų ansamblis, dainos studija "Keberiokšt" pažėrė skirtingų briaunų muzikos perlų.

Net pasigirdo šventvagiškų minčių, esą, kam už tokius didelius pinigus rekonstruoti Dramos teatrą, kai rimti artistai gali teatrą rodyti aikštėse.

Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai unikalia vaidyba, misterišku spektakliu skelbė "Žinią", įpareigodami miestiečius nuolat stebinti savo pasirodymais ne tik teatrų salėse.

Jiems pritarė "Žaismingos muzikos orkestras". Kad visose Senojo turgaus prieigose išties nebuvo kur naktinei plaštakei nutūpti patikino menininkų "Žuvies akis" spektaklio "Aikštėje laisvų vietų nėra" ištrauka. Petro Lisausko vadovaujami šokėjai sušildė žmones šokiu "Kailiniai".

Nuobodžiauti neteko išrankiausiems meno gurmanams: gąsdino Klaipėdos lėlių teatro monstrai, šmaižiojo vienaračiai dviračiai, grimasas rodė Alekso Mažono mimų teatras "A", "Vydūnkės" artistai. Kas norėjo patinginiauti, stebeilijosi į dažus taškiusius "Gyvo piešimo" dailininkus. O kai kurie kolektyvai, nepasirodę ant scenos, muzikavo ir išdykavo "ne į temą".

Turgus ūžė iki vidurnakčio, o pusę pirmos nakties rengėjai baigė krautis savo spalvingą mantą. Miestelėnai skirstydamiesi gyvai aptarinėjo naująjį kūrybos reiškinį ir geru žodžiu atsiliepė apie režisierių Valentiną Masalskį, įsiveržusį į miesto erdvę su neramiomis, ugningomis, nuolat persikūnijančiomis "dūšiomis" - savo studentais.

Toje pačioje turgaus erdvėje ketinama rengti visus meno žanrus apimančius dvasios pokylius, kurie atvykusius stebins visus keturis metų laikus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder