"Eurovizijos" nugalėtoja neįtiko tik Azerbaidžano valdžiai
"Eurovizijos" nugalėtoja neįtiko tik Azerbaidžano valdžiai

Šeštadienį Azerbaidžano sostinėje Baku paaiškėjo tarptautinio dainų konkurso nugalėtoja - ja tapo Švedijos atstovė Loreen su daina „Euphoria“. Iš Maroko berberų imigrantų šeimos kilusi atlikėja savo šalyje laikoma didvyre. Tačiau užsitraukė Azerbaidžano valdžios nemalonę.

Susitiko su opozicija

Autoritarinėje valstybėje vykęs konkursas neišvengė politinio atspalvio. Nors dalyvių buvo prašoma viešai vengti aptarinėti tokias temas, bet Švedijos atlikėja Loreen prieš konkursą dalyvavo susitikime su Azerbaidžano opozicijos aktyvistais ir su jais aptarė žmogaus teisių padėtį šalyje.

Šis su Švedijos ambasadoriaus Mikaelio Eriksono pagalba suorganizuotas susitikimas Azerbaidžane sulaukė prieštaringų vertinimų. Diplomatas buvo kaltinamas siekiu politizuoti „Eurovizijos“ dainų konkursą.

Cenzūra dalyviams

Po šio įvykio Azerbaidžano prezidento Ilhamo Alijevo politikos departamento vadovas Ali Hasanovas pasiskundė Europos transliuotojų sąjungai ir paragino uždrausti dalyviams susitikti su šaliai priešiškomis jėgomis.

Dainų konkurse vykusioje spaudos konferencijoje Švedijos atlikėjos Loryn naujienų agentūros žurnalistė paklausė apie jos susitikimą su Azerbaidžano opozicijos atstovais, tačiau vedėjai paragino į šį klausimą neatsakyti.

Azerbaidžano vyriausybė raštu pasižadėjo, kad bent jau „Eurovizijos“ svečiams galios nuomonės, žodžio ir spaudos laisvė. Tačiau per vietinę televiziją transliuotame spaudos konferencijos vaizdo įraše žurnalistės klausimas apie Loryn susitikimą su opozicijos atstovais į vietinę kalbą buvo išverstas tarsi klausimas apie tai, kaip dainininkė jautėsi scenoje.

Šalies didvyrė

Kad ir kaip būtų stengiamasi, „Eurovizijos“ konkursas iki šiol nesugeba atsikratyti politinio atspalvio. Kaimyninės šalys ir toliau sėkmingai balsuoja viena už kitą. Tiesa, nepaisant tokio šalių solidarumo, kai, pavyzdžiui, Balkanų šalys balsuoja viena už kitą, ar skandinavai taip pat palaiko savo kaimynus, laimėtojas vis dėlto išrenkamas vieningai visų Europos gyventojų. Šiais metais taip pat buvo įvertinta ne geografinė dalyvio padėtis, bet jo atliekama daina.

Iš Maroko berberų imigrantų šeimos kilusi 28-erių Švedijos atlikėja, kurios tikrasis vardas yra Lorine Zineb Noka Talhaoui, tapo penktąja „Eurovizijos“ laureate iš Švedijos.

Loreen po 11 metų pertraukos parvežė „Eurovizijos“ statulėlę savo šaliai. Švedijos žiniasklaidoje atlikėja prilyginama šalies didvyrei.

„Mes laukėme šio laimėjimo 11 metų ir pagaliau pelnėme pergalę, - džiaugėsi Švedijos delegacijos vadovas Kristeris Bjorkmanas. - Tačiau labiausiai didžiuojamės tuo, kad pasirodėme su tikrai puikia daina. Tai nėra vienas iš tų kūrinių, kuriuos jau esi girdėjęs milijoną kartų. Loreen daina yra kažkas unikalaus.“

Aplenkė didžiąsias šalis

Lietuvos atstovas Azerbaidžane Donatas Montvydas pateko į finalą ir jame užėmė 14 vietą. Dainininkas savo atliktu kūriniu „Love is Blind“ aplenkė tokias dideles šalis kaip Ukraina, Graikija, Prancūzija, Danija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Islandija.

„Eurovizijoje“ antrąją vietą užėmė Rusija, trečioji liko Serbija. Joms nusileido Azerbaidžanas, Albanija, Estija, Turkija, Vokietija, Italija, Ispanija, Moldova, Rumunija, Makedonija.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Sidebar placeholder