Barzdos anatomija

Barzdos anatomija

Barzda - tai ne šiaip veido augalija, atsirandanti dėl tingėjimo skustis arba vyraujančios mados. Barzda turi gilią prasmę ir mokslinį pagrindą. Ir ne vieną. Visapusišką barzdos analizę pateikia Londono universiteto koledžo docentas primatologas Edrianas Barnetas (Adrian Barnett) žurnale "New Scientist".

Pirma: barzda yra akivaizdus vyro lytinės brandos požymis. Ji ima želti dėl androgenų - vyriškųjų hormonų, tarp kurių yra testosteronas, - biologinio veikimo.

Pasak barzdoto istoriko dr. Kristoferio Oldstouno-Mūro (Christopher Oldstone-Moore), dirbančio Valstybiniame Raito universitete Deitone (JAV), bet koks vyriškumo simbolis turi etinę ir politinę reikšmę, todėl "barzdų klausimas" visais laikais buvo reguliuojamas visuomenės.

"Tai, pavyzdžiui, paaiškina, kodėl 1976 m. JAV Aukščiausiasis Teismas išsaugojo teisę darbdaviams nustatyti, ar gali darbuotojai užsiželdinti barzdas", - sako istorikas.

Ragų ir uodegos analogas

Oksfordo universiteto evoliucinės psichologijos profesorius Robinas Danbaras (Robin Dunbar) atkreipia dėmesį, jog daugelis biologų evoliucionistų žmogaus veido želmenis laiko elnio ragų arba povo uodegos analogu. Barzda yra tai, kas šaukia: "Žiūrėkite - koks aš puikus patinas!"

Tačiau jeigu barzda yra seksualinis signalas, ją turi turėti ir kiti primatai.

"Taip ir yra, - sako dr. Džo Setčel (Jo Setchell), Didžiosios Britanijos Daramo universiteto antropologė. - Barzdą turi mūsų pusbroliai orangutanai ir tokie gana tolimi giminaičiai kaip Afrikos mandrilai ir markatos."

Per žmonijos istoriją mes nebuvome vienintelė hominidų rūšis. Dar prieš 40 000 metų gyvenome vienoje teritorijoje su kita rūšimi - neandertaliečiais.

"Vieniši homo sapiens liko, evoliucijos požiūriu, visai neseniai, - sako D. Setčel. - Taigi augalija ant veido atsirado, galimas dalykas, dėl to, kad būtų lengviau iš tolo pažinti kitos rūšies atstovą. Tokia dabar yra viena iš markatų barzdos funkcijų."

Įdomu tai, kad markatų, orangutanų, gorilų, šimpanzių patelės irgi turi barzdas!

Barzdotoji patelė

Barzdotos beždžionių patelės verčia susimąstyti, ar neturėjo kadaise barzdos ir mūsų rūšies patelės. "Galima daryti prielaidą, jog taip ir buvo, - žurnalui "New Scientist" sakė biologė evoliucionistė dr. Brenda Bredli (Brenda Bradley) iš Džordžo Vašingtono universiteto JAV. - Įdomu tik, kodėl vyrams barzda liko, o moterims - ne. Viena iš hipotezių - kad mūsų protėviams veido augmenija tapo seksualiniu signalu. Mūsų rūšies patelės labiau domėjosi tais patinais, kurie labiau apžėlę. Todėl palaipsniui jos prarado kūno plaukus, o vyrai - ne."

Jeigu barzda - tik banalus lytinės atrankos klausimas, mūsų rūšies patinui būtų augę plaukai ant viso veido. Bet taip neatsitiko.

Laukinis ar civilizuotas?

Mada auginti barzdą ateina ir vėl praeina. Nuo ko tai priklauso?

"Vakaruose didžiausios "barzdų bangos" kilo 2, 12, 16 ir 19 amžiais. Keitėsi jų fasonai. Nors barzda - individualus dalykas, esama ir bendrų bruožų. Vakarų kultūrose būdingos žandenos, kurios dar labiau pabrėžia vyro jėgą. Galbūt skutimasis šiuo atveju reiškia kontrolę?" - svarsto K. Oldstounas-Mūras.

Primatologas E. Barnetas teigia, jog graikų ir romėnų laikais nuskustas veidas reiškė civilizuotą žmogų. "Nesiskusdavo tik laukiniai, pavyzdžiui, gotai, vandalai arba vikingai - jiems barzdos augdavo laisvai. Karai tuomet būdavo "barzdoti", kitaip nei mūsų laikais, kai kariams draudžiama pernelyg apaugti plaukais."

Viduramžiais riteriai vėl ėmė želdintis barzdas kaip vyriškumo simbolius. Barzda taip pat asocijavosi su išmintimi. "Krikščionių bažnyčia nevienareikšmiškai žiūrėjo į šią problemą. Kanonų teisė reikalavo, kad dvasininkai ir vienuoliai būtų švariai nusiskutę, nes barzda kėlė asociacijas su gyvūnais, tačiau kai kurie popiežiai, ypač Klemensas V (1264-1314) portretuose vaizduojami ir su barzda, ir be jos. Barzda keldavo rimtumo, mąslumo įspūdį tad sunku būdavo atsisakyti galimybės susikurti tokį įvaizdį", - sako mokslininkas.

Medkirtys ir metroseksualas

Ar gali barzda ką nors papasakoti apie jos savininką?

Išorė - apgaulingas dalykas, tačiau vešli barzda - tai užuomina į nežabotą, siautėjantį vyriškumą. Kukli, prižiūrėta barzdelė byloja, jog žmogus dėmesingas detalėms, reiklus, organizuotas. Dailią barzdelę palaikyti labai sunku: tai reikalauja pastangų, sistemiškumo, planavimo. Galbūt tai ir yra raktas į paslaptį, kodėl moteris traukia barzdoti vyrai? Gali būti ir taip. Pasak K. Oldstouno-Mūro, šiuolaikiniame pasaulyje išvardytosios savybės labai vertinamos.

Istorikas priduria dar vieną dalyką. Barzdos galėjo grįžti dėl Vakarų feminizacijos. "Viktorijos laikų Britanijoje, kai ėmė dygti feminizmo daigeliai, barzda galėjo pasitarnauti vyrams tam, kad šie pabrėžtų savosios lyties jėgą. Manau, jog tai vyksta ir dabar. Šiandien madinga vadinamoji medkirčio barzda - tai savotiškas atkirtis metroseksualiems miesčionims."

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder