Pareigūnai ragina bėgti ir slėptis

Pareigūnai ragina bėgti ir slėptis

Valdžia nerado geresnio laiko pagąsdinti jau keliaujančius ar dar tik lagaminus namuose dedančius lietuvius. Artėjant vasaros atostogų pikui ir tik prasidėjus futbolo čempionatui, tarsi griaustinis iš giedro dangaus nugriaudėjo įspėjimas - reikia būti pasiruošus bet kuriuo momentu viską mesti ir bėgti slėptis.

Vidaus reikalų ir Užsienio reikalų ministerijos pristatė jau antrąjį vaizdo klipą, skirtą informuoti visuomenę apie terorizmo grėsmes bei didinti keliaujančių lietuvių budrumą. Jis parengtas bendradarbiaujant su Jungtinės Karalystės vyriausybės Kovos su terorizmu policija. Klipo pavadinimas konkretus: „Bėk. Slėpkis. Pranešk.“ Jame pateikiama informacija ir patarimai, kaip elgtis teroristinio akto ar ginkluoto užpuolimo atveju.

„Nepriklausomai nuo to, kad tokių užpuolimų tikimybė nėra didelė, kiekvienas turi žinoti esminius dalykus apie tai, kaip elgtis tokiais atvejais. Pagrindinių elgesio taisyklių žinojimas padės jaustis saugiau, o išties prireikus - geriau apsaugoti save ir kitą“, - neabejoja vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus Giedriaus Kazakevičiaus teigimu, tai labai aiškūs praktiniai patarimai, kurie gali praversti krizinėse situacijose - ką reikėtų daryti išgirdus šūvius ar pamačius ginkluotą užpuoliką, kaip elgtis ir kaip padėti kitiems, kaip bendradarbiauti su pareigūnais. Pamačius kažką įtartina skatinama nelikti abejingiems, o apie tai pranešti.

„Prasideda vasaros atostogų sezonas, todėl siekiame, kad mūsų piliečiai - keliaujantys, atostogaujantys užsienyje - būtų saugūs. Lietuviams užsienyje gali padėti 50 Lietuvos atstovybių, tačiau labai svarbu, jog ištikus nelaimei pats asmuo kuo greičiau imtųsi tinkamų veiksmų“, - tikino G.Kazakevičius.

Situaciją komentuoja rašytojas, psichologas Vytautas Čepas:

- Kadangi nenurodyta, kur konkrečiai keliaujant kyla tokios grėsmės, matyt, kalbama ir apie Lietuvą. Ruošiuosi važiuoti į Dzūkiją, tai dabar reikės pagalvoti, kur slėptis ir ką daryti, jei pamatysiu teroristus.

Tokius dalykus vertinu nedviprasmiškai - elementarus panikos sėjimas. Siekiama tai padaryti pagrindine mūsų problema. Absoliučios taikos sąlygomis, mus saugant milžino rankai, turiu galvoje NATO, nebėra kitų rūpesčių, tik apsaugoti savo gyvybes. Labai primena „sovietinius laikus“. Tada nuolat kuo nors gąsdindavo, o žmonės po to sakydavo, jog iškentės viską, svarbiausia, kad tik nebūtų karo. Ir dabar, kai trečdalis šalies gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, ubagiškai, valdžia sako, kad nieko negali padaryti, nes reikia su terorizmu kovoti. Politinio centro dėmesys nukreipiamas ne į realias problemas, kurias reikia kuo greičiau spręsti, o į šalutines, nuo mūsų visiškai nepriklausančias.

Juk žmonės labai imlūs blogoms naujienoms. Pasakyk, kad rytoj pensijas 100 procentų pakels, niekas nepatikės. O pranešk, jog sumažins 50 proc., pamatysi, kas bus. Yra panikos psichologija. Žinoma, kaip ją sukelti ir valdyti. Ispanija jau uždraudė flašmobus, nes tai susiję su triukšmu. Anksčiau, jį išgirdę visi eidavo pažiūrėti, kas vyksta, o dabar galvoja, jog teroro aktas, ir bėga ar slepiasi po stalais. Absurdas.

Atrodo, kad viskas lyg ir tvarkingai, lyg taip ir turi būti, bet tikrai ne laiku ir ne vietoje. Liepą prasidės vasaros atostogų ir kelionių pikas, prasidėjo pasaulio futbolo čempionatas. Apie tokius gresiančius pavojus žmonėms reikia aiškinti nuosekliai, išsamiai ir prevenciškai, o ne „viską mesk, bėk ir slėpkis“.

Mane tokie dalykai varo į neviltį. Juk aiškiai matomas didelis politinis užkratas. Matyt, yra tokių žmonių, kurie nori, kad įvyktų koks nors teroristinis aktas. Tada būtų galima reikalauti finansavimo, steigti biurus ir institucijas, rengti programas. Tą mes tikrai mokame daryti. Ateis ne tik pinigai, bet ir bus steigiami nauji etatai. O juk iš statutinių struktūrų žmonės į pensiją išeina labai jauni, jiems reikia darbo. Vien iš pensijos visų poreikių nepatenkinsi.

Nežinau, ko siekiama taip darant ir kur tas nudurnėjimas mus nuves. Žiūrint iš šalies, vis labiau matyti, kad visose mūsų valdžiose yra nemažai puspročių ar, geriausiu atveju, nežinančių ką daro.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder