Kaista aistros dėl Dž.Asandžo

Kaista aistros dėl Dž.Asandžo

Tik parašėme apie „WikiLeaks“ įkūrėjo Džuliano Asandžo (Julian Assange) baimes dėl savo gyvybės, kai viešumoje pasirodė informacija, kad septynerius metus Ekvadoro ambasadoje Londone gyvenęs publicistas išduotas Anglijos policijai.

Pastarasis įvykis sukėlė nemažą susidomėjimą.

Atėjo laikas

Leidinio „The Guardian“ teigimu, Dž.Asandžo ir Ekvadoro diplomatų santykiai laikui bėgant vis labiau prastėjo - kovą jis liko be interneto, jam buvo uždrausta priiminėti lankytojus. Netrukus pasirodė ir Ekvadoro prezidento Lenino Moreno pareiškimas, kad bėglys nuolat pažeidinėjo gyvenimo ambasadoje susitarimus.

Praėjusių metų liepą lankydamasis Londone Ekvadoro prezidentas susitarė, kad jo šalis nebeteiks prieglobsčio publicistui, o pastarosiomis dienomis pasigirdo gandai, kad anglai, nepaisant ankstesnių pažadų, Dž.Asandžą išduos JAV.

Reaguodamas į juos, L.Moreno savo paskyroje socialiniame tinkle suskubo pasiteisinti, kad su Didžiosios Britanijos vyriausybe raštiškai buvo susitarta, jog JAV publicistas nebus išduotas. Komentuodamas situaciją JAV vadovas Donaldas Trampas (Donald Trump) pareiškė, kad nieko nežino nei apie „WikiLeaks“, nei apie Dž.Asandžo areštą.

Nepaisant pasiteisinimų, internautai Ekvadoro veiksmus pasmerkė: „Ekvadoras neteisėtai nutraukė prieglobsčio teikimą Dž.Asandžui ir taip pažeidė tarptautinę teisę. Policija jį suėmė ambasados pastate.“ ir „Demokratijos“ ranka smaugia žodžio laisvę.“

Jokių garantijų

Švedų žurnalistas Johanesas Valstriomas (Johannes Wahlström) taip pat suabejojo L.Moreno teiginiais: „Anglų pretenzijos abejotinos: Dž.Asandžas neatvyko į teismą byloje, kurios nebėra. Užtat JAV jau vyksta teismai prieš „WikiLeaks“ publikacijas.

Čelsė Mening (Chelsea Manning) atsisakė duoti parodymus ir be teismo vėl buvo įkišta į kalėjimą. Procesas vyksta uždarame kariniame teisme netoli pagrindinio CŽV štabo. Kaltinamieji ten net negali patys pasirinkti advokatų. Tai - ne teismas, o piktas pokštas. O kalbant apie britų garantijas, tai jų niekas nematė. Tegul Leninas pirma jas parodo!“

Sulaikytas ir bičiulis

Buvęs JAV Nacionalinės saugumo agentūros darbuotojas Edvardas Snoudenas (Edward Snowden) Dž.Asandžui Vašingtono mestus kaltinimus pavadino „silpnais“. Publicistas kaltinamas suokalbiu su Č.Mening tikslu išvogti ir paviešinti slaptus valstybinius dokumentus. „Kaltinimų silpnumas kelia nuostabą.

Teiginiai, kad jis talkino „nulaužiant“ slaptažodį, kai jie (Asandžas ir lytį pakeitęs bei Čelse tapęs buvęs kariškis) rengė visuotinai pagarsėjusį reportažą, kartojami beveik dešimtmetį“, - savo paskyroje pabrėžė E.Snoudenas.

Kaistant aistroms Ekvadore, kaip teigiama, buvo sulaikytas artimas Dž.Asandžo bičiulis. Nyderlandų pilietis, kurio vardas nepranešamas, buvo sulaikytas Kito oro uoste. Teigiama, kad šis asmuo, palaikęs artimus santykius su buvusiu Ekvadoro Užsienio reikalų ministru Rikardo Patinju (Ricardo Patino), planavo bėgti į Japoniją.

Ekvadoro VRM vadovė Marija Paula Romo (Maria Paula Romo) patikslino, kad „WikiLeaks“ darbuotojas ir du rusų programišiai, kurių pavardės taip pat slepiamos, mėgino destabilizuoti Ekvadoro vyriausybės veiklą, praneša „Associated Press“. Tolesnį suimtųjų likimą turėtų spręsti šalies teismas.

Brangus išlaikytinis

Ekvadoro išlaidos, susijusios su „WikiLeaks“ įkūrėjo buvimu šalies ambasadoje Londone, viršijo 6 mln. dolerių. Tai ketvirtadienį pranešė Ekvadoro užsienio reikalų ministras Chosė Valensija (Josė Valencia).

„Ekvadoras skyrė 5 mln. 817 tūkst. dolerių Dž.Asandžo saugumui užtikrinti ir beveik 400 tūkstančių medicinos išlaidoms, maistui bei drabužių valymui“, - sakė šalies parlamente ministras, kurį cituoja laikraštis „El Comercio“.

Kaip pareiškė ministras, dar 300 tūkstančių dolerių Ekvadoras išleido, rūpindamasis teisine pagalba Dž.Asandžui. Anot ministro, „WikiLeaks“ įkūrėjas pradėjo mokėti už savo išlaikymą tik nuo 2018 metų gruodžio 1 d.

Sulaikytas po septynerių metų

Londono policijos pareigūnai ketvirtadienio rytą sulaikė Dž.Asandžą Ekvadoro ambasadoje, kur jis praleido pastaruosius septynerius metus. Anksčiau tą pačią dieną Ekvadoro valdžia nusprendė atimti jam diplomatinio prieglobsčio statusą. Didžiosios Britanijos policija atvyko į diplomatinės atstovybės pastatą Ekvadoro ambasadoriaus kvietimu.

2012 metais Dž.Asandžas paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl kaltinimų prievarta ir išžaginimu. Dž.Asandžas labiausiai bijojo, kad Švedija deportuos jį į JAV, kur, kaip anksčiau teigė žiniasklaida, australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder