Futbolo sirgalių svajonė - ranka pasiekiama
Futbolo sirgalių svajonė - ranka pasiekiama

Ką gi, pasaulio futbolo čempionatas atkeliauja ir į Klaipėdą. Būtent taip ir panašiai vietos futbolo gerbėjai kalba nuo tada, kai paskelbta, jog 2018 metais didžiausias planetoje futbolo renginys vyks Rusijoje.

Futbolo gerbėjai beveik teisūs, apsirinka viso labo tik apie pusantro šimto kilometrų - tiek skiria Klaipėdą ir Kaliningradą, kuriame turėtų vykti kelios 2018-ųjų pasaulio čempionato rungtynės.

Nors šio renginio laukti reikia dar beveik dešimtmetį, tačiau apie Kaliningradą Lietuvoje jau dabar vis dažniau užsimenama ne tik kaip apie kraštą, kur galima įsigyti pigesnių degalų, degtinės ar cigarečių.

Iš tiesų, pasaulio futbolo čempionatas dar niekada nevyko taip arti Lietuvos ir Klaipėdos. Ačiū Tarptautinei futbolo federacijai (FIFA).

Šansus savo akimis išvysti kiekvieno futbolo mėgėjo svajone vadinamą renginį turės daugiau nei įprastai lietuvių: juk šiemet turnyras vyko Pietų Afrikos Respublikoje, 2014-aisiais vyks Brazilijoje, o kelionės į šiuos kraštus - ne kiekvieno Lietuvos piliečio kišenei.

O 2018 metais viskas bus daug paprasčiau: papusryčiavus Klaipėdoje, pietauti jau bus galima prie stadiono, kuriame vyks pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Žinoma, jeigu nebus eilių pasienio postuose. Vakarienei - keli alaus bokalai patogiai įsitaisius tribūnoje. Jeigu nebus kur nakvoti - galima grįžti atgal į Klaipėdą ir po poros valandų jau miegoti savo lovoje.

2018 metais tai tikrai bus įmanoma. Jeigu tik neišsipildys Majų kalendoriaus pranašystės, jog 2012-aisiais ateis šio pasaulio pabaiga.

Ruošėsi iš anksto

Kaliningradas - vienas iš 13 Rusijos miestų, kuriuose vyks pasaulio futbolo čempionato varžybos. Vietos valdžia šiam renginiui pradėjo ruoštis dar 2009-aisiais, kai Rusija pateikė paraišką FIFA organizuoti čempionatą 2018 arba 2022 metais.

Tuomet apie tai dar niekas net pasvajoti nedrįso - esą ši šalis nepajėgi nurungti tokios kandidatės kaip gilias futbolo tradicijas bei infrastruktūrą turinčią Angliją, Ispaniją su Portugalija bei pajėgas sujungusias Olandiją ir Belgiją.

Tačiau po FIFA sprendimo gruodžio 2-ąją vietiniai apie pasiruošimą kalba drąsiai ir atvirai.

Kaliningrade iki 2017 metų planuojama pastatyti per 45 tūkst. vietų stadioną šalia Priegliaus upės, 15 minučių kelio nuo miesto centro. Projekto vizualizacijoje šis statinys savo išvaizda šiek tiek primena Miunchene esantį "Allianz" stadioną.

"Aišku viena - kaliningradiečiai išvys pogrupio varžybas, tačiau visai įmanoma, kad mūsų mieste vyks ir atkrintamieji mačai: ketvirtfinalis arba aštuntfinalis. Kaliningradas sparčiai vejasi Europą ir yra idealus miestas tokiam renginiui, iš čia patogu nuskristi į Maskvą ir Sankt Peterburgą", - vietos spaudai pasakojo iš Kaliningrado kilęs FIFA tarptautinės kategorijos teisėjas Aleksandras Gvardis.

Išankstiniais skaičiavimais, stadionas kainuos apie 210 mln. JAV dolerių, didžiules sumas planuojama išleisti naujų viešbučių statyboms, transporto infrastruktūros gerinimui, aplinkos tvarkymui bei Chrabrovo oro uosto rekonstrukcijai.

"Investicijos didelės, tačiau visa tai liks mūsų vaikams ir anūkams", - sakė dabartinis Kaliningrado srities gubernatorius Nikolajus Cukanovas.


Gubernatorius žaidė futbolą

Klaipėdos futbolo mokykla (FM) artimai bendrauja su kolegomis iš Kaliningrado ir dažnai ten svečiuojasi.

Antanas Adomynas, Klaipėdos FM direktorius, sako, kad po gruodžio 2-osios Kaliningrade dar nebuvo ir nežino, kokios nuotaikos ten vyrauja FIFA paskelbus džiaugsmingą šiam kraštui žinią.

"Viskas realu, laiko yra, bus pinigų - bus ir čempionatas, be to, daug kas priklauso nuo šeimininko. Kaliningrade futbolas mylimas, ten visai kitas lygmuo nei pas mus. Žinau, kad buvęs gubernatorius Georgijus Bosas pats kiekvieną savaitgalį žaisdavo futbolą kartu su mokyklos direktoriumi. Tai - ne tik graži tradicija, bet ir galimybė neoficialioje aplinkoje spręsti reikalus", - pasakojo A. Adomynas.

Tiems, kurie netiki, jog Kaliningrade šiai sporto šakai negailima dėmesio ir lėšų, derėtų žinoti, kad vietos futbolo mokyklos auklėtiniai į varžybas kituose Rusijos miestuose skraido lėktuvais.

"Į futbolą ten - visai kitoks požiūris nei pas mus. Mums iki jų toli", - sakė A. Adomynas.

Laukia daug darbų

Jeigu pasaulio futbolo čempionatą reikėtų surengti kitais metais, jis Rusijoje tikrai neįvyktų. Turnyro rungtynės bus žaidžiamos 16-oje stadionų, o šiandien tokio lygio varžyboms šioje didžiulėje šalyje tinka tik vienintelis Maskvos "Lužniki", kitus teks rekonstruoti arba pastatyti naujus.

"Taip, šiandien mūsų infrastruktūra yra toli nuo puikios būklės, bet rytoj - ačiū pasaulio čempionatui - ji tokia bus", - užsienio žurnalistams apie padėtį Rusijoje pasakojo buvęs FIFA viceprezidentas Viačeslavas Koloskovas.

Pirminiais apskaičiavimais, pasiruošimas čempionatui Rusijai kainuos apie 50 milijardų JAV dolerių.

Būsimoji turnyro organizatorė FIFA įsipareigojo suteikti įvairių garantijų, tarp jų - saugumo, darbo leidimų, prekybos ir vizų. Visa tai pažadėjo ne kas kitas, o tikruoju Rusijos valdovu vadinamas premjeras Vladimiras Putinas.

Rusams įgyvendinant pažadus prireiks ne tik pinigų, nemažai darbo teks ir politikams: ypač opus yra vizų klausimas, dėl kurio jau seniai derisi ne tik Lietuva, bet ir Europos Sąjunga, o kur dar visas likęs pasaulis.

2018 metų čempionato organizacinio komiteto nariai yra užsiminę, kad į Rusiją be vizos galės įvažiuoti bet kuris pasaulio asmuo, turintis bilietą į pirmenybių rungtynes.

"Dabar sunku kažką pasakyti, iki 2018-ųjų dar daug laiko. Tai neturėtų būti tik Lietuvos ir Rusijos susitarimas, o kompleksinis sprendimas. Be to, mūsų kaimynai iki čempionato gali įsitraukti į Šengeno erdvę", - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

Informacija

Rusijos miestai, kuriuose vyks 2018 metų pasaulio čempionatas:
Maskva (4 stadionai - "Lužniki", "Spartak", "Dinamo", Maskvos apskrities stadionas)
Sankt Peterburgas
Kaliningradas
Sočis
Rostovas prie Dono
Krasnodaras
Jaroslavlis
Nižnyj Novgorodas
Kazanė
Saranskas
Samara
Jekaterinburgas
Volgogradas

Sidebar placeholder