Sugadinti gyvenimą gali natūrali organizmo reakcija

Sugadinti gyvenimą gali natūrali organizmo reakcija

Mūsų organizmas reaguoja į daugybę išorinių ir vidinių dirgiklių, cheminių reakcijų. Į vienas jų reaguojame palankiai, tačiau kitos gali sugadinti gyvenimą. Viena iš tokių reakcijų – prakaitavimas.

Paskatino smalsumas

„Su labai didelėmis prakaitavimo problemomis niekada nesusidūriau, tačiau, kaip ir visi, aš prakaituoju, ypač vasarą. Norisi dėvėti šviesius drabužius, tačiau dažnai rinkdavausi tamsesnius, kad nesimatytų prakaito žymių – nieko nėra bjauriau už šlapias dėmes pažastyse“, – sako žurnalistė, radijo, televizijos bei renginių vedėja Skaiva Jasevičiūtė.

Skaiva prisimena, kad pirmąjį kartą į medikus kreipėsi prieš kelerius metus. Išmėginti botulino injekcijas ją privertė smalsumas: „Mėgstu išbandyti naujoves. Tai – trumpa procedūra. Iš pradžių bijojau, kad labai skaudės, tačiau paaiškėjo, kad ne. Mes, moterys, dėl grožio iškenčiam skausmingesnių dalykų.“

Maždaug aštuonis mėnesius pažastys visuomet buvo sausos, todėl galėjo dėvėti kokius norėjo drabužius ir net bėgioti, kiek norėjo, prakaitas injekcijos vietose tiesiog išnyko. Vėliau pažastys vėl ėmė prakaituoti, tik mažiau. Tuomet, atėjus dar vienam šiltajam metų sezonui, Skaiva pakartojo procedūrą.

Skaiva dalyvauja šunų parodose, o ten tenka daugiau nei įprastai judėti, pabėgioti, ir nėra gražu, kai suknelės pažastys sudrėksta. Tai dar viena priežastis, kuri ją paskatino išbandyti botulino injekcijas.

Moteris tikina, jog atlikti injekcijas visuomet renkasi patyrusį gydytoją specialistą: „Niekuomet procedūros nedaryčiau pas bet ką. Tai mano kūnas! Gal sutaupyčiau keliasdešimt eurų, tačiau ar gausiu tikėtą rezultatą? Aš su tokiais dalykais nejuokauju“, – sako Skaiva.

Kiekvienas ypatingas

Prakaituodamas organizmas reguliuoja vidaus temperatūrą – per odoje esančias liaukas su išsiskiriančiu prakaitu ne tik pašalinamas šilumos perteklius, bet ir dalis medžiagų apykaitos produktų.

„Prakaitas yra atsakas į intensyvų fizinį krūvį, šilumą ar emocinį stresą“, – sako „Clinicus Klaipėda“ gydytoja dermatovenerologė Agnė Bagdonė. Kiekvienas žmogus prakaituoja skirtingai, prakaito gausa priklauso nuo prakaito liaukų kiekio ir aktyvumo. Moterys turi daugiau prakaito liaukų, tačiau vyrų liaukos yra gerokai aktyvesnės, todėl jie prakaituoja gausiau.

Prakaito liaukų yra visame žmogaus kūne, išskyrus išorinius lyties organus, lūpas ir išorinius ausies paviršius. Jos veikia ne visos iš karto. Kai karšta, pirmiausia prakaituoti ima kakta, veidas, vėliau – likusios kūno dalys, galiausiai – delnai ir padai. Kadangi prakaitavimą reguliuoja simpatinė ir parasimpatinė nervų sistemos, todėl, esant nervinei įtampai, ima prakaituoti delnai ir padai.

Paprastai nedirbdamas žmogus per parą vėsioje aplinkoje išprakaituoja iki 500 ml prakaito. Tačiau medicinos istorijoje yra fiksuota atvejų, kai žmogus per parą išskyrė net 10 litrų prakaito! Paveldimumas, maistas, pavyzdžiui, aštrūs, karšti patiekalai, alkoholis, taip pat vaistai gali paveikti prakaito išsiskyrimą, kartais net sukelti pernelyg didelį prakaitavimą – hiperhidrozę.

Gyvybei nepavojinga, bet...

Nuo hiperhidrozės tikrai nemirsite, tačiau ji kelia daug ir kartais net lemtingų nepatogumų. Kas norės bendrauti su moterimi, kurios pažastyse juoduoja prakaito dėmės, ar paduoti ranką verslininkui šlapiais delnais?

Beje, prakaitas neturi kvapo! Kai jis pasiekia odos paviršių, ima sąveikauti su ten esančiomis bakterijomis, jos ir skleidžia kvapą. Taigi, nemalonus kvapas rodo, kad žmogus per retai prausiasi, nenaudoja dezodorantų ar antiperspirantų.

Hiperhidrozė gali būti ir ligos požymis. Jei gausiai prakaituojant pakyla kūno temperatūra, mažėja svoris, skauda krūtinę, kankina dusulys ar greitas širdies plakimas, reikėtų suskubti kreiptis į gydytoją. Daugiau prakaituojama ir esant menopauzei.

Gali tekti keisti profesiją

Hiperhidrozė dažniausiai prasideda jaunystėje ir, jeigu negydysite, tęsis visą gyvenimą. Tai reiškia, kad visi jūsų rūbai bus dėmėti, negalėsite užsivilkti šviesių palaidinukių, tad net karštą dieną turėsite vilkėti švarką ir mažiausiai dukart per dieną praustis duše. Būna, kad tiems, kuriuos vargina hiperhidrozė, tenka šalintis kitų žmonių, o kai kuriems, pavyzdžiui, muzikantams, net keisti profesiją.

Kaip suprasti, kad prakaitavimas tapo nenormalus? Dermatovenerologė A. Bagdonė sako, jog normalu, jei prakaituojate, kai šilta, sportuojate, karščiuojate ar esate susinervinę, supykę, sudirgę arba išsigandę. Tačiau nenormalu, jei prakaitas skiriasi ilsintis, kai nuolat reikia sausinti rankas, kai, esant normaliai lauko temperatūrai, iš pažastų, per nugarą ar smilkinius teka prakaitas.

„Dėl gausaus prakaitavimo oda gali tapti balta ir minkšta, tuomet didėja galimybė užsikrėsti bakterine ar grybeline infekcija“, – pastebi gydytoja.

 

Kaip gelbėtis?

Norėdami sumažinti prakaitavimą ir jo kvapą, visų pirma, turėtumėte praustis po dušu bent du kartus per dieną. Dėvėkite nevaržančius judesių natūralaus pluošto drabužius ir avalynę. Reguliariai šalinkite pažastų plaukelius, gerkite pakankamai mineralinio vandens, valgykite daugiau žuvies, daržovių bei vaisių ir venkite alkoholio bei gėrimų su kofeinu, riebaus, aštraus maisto.

Jei gausus prakaitavimas tebevargina, jei jaučiate diskomfortą dėl nuolatos šlapiuojančių pažastų, yra įvairių prakaitavimo gydymo būdų. Vienas iš jų – botulino injekcijos.

„Tai paprastas, efektyvus ir modernus būdas prakaitavimui stabdyti, – teigia gydytoja A. Bagdonė. – Botulino toksinas yra Clostridium botulinum bakterijų baltymas. Maži jo kiekiai suleidžiami į problemines vietas. Įrodyta, kad šios injekcijos reikšmingai sumažina prakaito išsiskyrimą.“

Botulino toksino dozė priklauso nuo prakaitavimo gausumo ir prakaitavimo zonos dydžio, o procedūra užtrunka apie pusvalandį. Ji neskausminga. Paprastai gydymas pradeda veikti 3–4 parą, ir poveikis išlieka apytikriai 48 savaites. Vėliau procedūrą rekomenduojama kartoti. 

„Labai svarbu, kad pakartotinis gydymas nebūtų dažnesnis, nei rekomenduojama, t.y. kas tris mėnesius. Injekcijas turėtų atlikti tik gydytojas specialistas“, – tvirtina gydytoja.

Gydytoja teigia, jog nereikia bijoti, kad botulino injekcijos visai sustabdys prakaitavimą, kadangi prakaitas išsiskiria per visame kūne esančias liaukas.

Svarbu, kad dieną, kai bus atliekama procedūra, būtumėte sveiki ir kad vietose, kur bus leidžiamos botulino injekcijos, nebūtų infekcijos. Botulino injekcijomis nerekomenduojama gydyti vaikų iki 18 metų.

DYS-LT-000437

Paruošta 2020 birželio mėn.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder