Tadas Mineikis: "Esu gamtininkas iš prigimties"

Tadas Mineikis: "Esu gamtininkas iš prigimties"

Beveik prieš 30 metų T. Mineikis pradėjo domėtis smulkiais naminiais paukšteliais - kanarėlėmis ir banguotosiomis papūgėlėmis.

"Anuomet tai nebuvo labai paplitę. Tada mieste veikė tik viena zooparduotuvė. Daugiausia turguje gyvūnėliais prekiauta ir mainytasi.

Pirmuosius paukštelius gavau dovanų iš pažįstamų. Vėliau paukščiais mainydavomės - poruojant, svarbiausia, kad paukšteliai nebūtų giminingi.

Kadangi jau iš anksčiau turėjau patirties su gyvūnais, rūpinausi paukščiais, pasikliaudamas savo žiniomis. Niekuomet nieko neklausiau, darydavau, kiek pats sugebėdavau. Kažkiek, aišku, skaičiau knygų, bet daugiausia tai iš tavęs paties eina - turi jausti. Parašyti yra lengva, o padaryti pagal tai - sunkiau...

Dabar gyvūnų mėgėjų yra labai mažai likę. Anksčiau daugiausia prekiauta turguose, o dabar - parduotuvėse, tad daug gyvūnėlių - sau, ne parduoti - augina beveik vien tik tie, kuriems tai tikrai yra prie širdies", - kalbėjo pašnekovas.

Neįsivaizduoja paukščių ligos

Šiuo metu vyriškio namuose gyvena apie 25 paukščius: banguotosios papūgėlės ir kanarėlės, taip pat zebriniai amadinai bei baltosios nimfos. Ponas Tadas sakė, jog turi numylėtinių, kurių nė už ką neparduotų, į jokį kitą paukštį neiškeistų.

"Jų negali be žmogaus palikti, kiekvieną dieną reikia juos "aptarnauti". Jei man kas atsitiktų ir paguldytų į ligoninę, būtų blogai, - sakė pensininkas. - Visąlaik turiu galvoje - jei atsitiktų man nelaimė, paliks paukšteliai."

Anot pono Tado, jo žmona Veronika nėra tokia didelė gyvūnų mylėtoja kaip jis pats, tačiau, prireikus pagalbos, visada padeda. "Kita vertus, prie dviejų auklių vaikas gali alkanas palikt, - juokavo pašnekovas. - Tad daugiausia pats paukšteliais rūpinuosi."

Rūpesčių netrūksta, bet jie šeimininkui malonūs. Anot pašnekovo, tinka paukštelius lesinti dukart per dieną, o knygose dažniausiai nurodoma lesalo norma vienam paukšteliui - arbatinis šaukštelis - yra tik minimumas.

"Čia jau lygiai kaip mums, taip ir paukščiams - skurdas. Juk paukštis irgi nori geresnį grūdelį išsirinkti. Turi sočiai juos maitint," - patarė T. Mineikis.

Pasak jo, lesalas, kuriuo prekiaujama parduotuvėse, turi pakankamai papildų, vitaminų. Tadas sakėsi žiemą būtinai prie įprasto paukščių sauso lesalo pridedantis morkų, kiaušinių, virtų ryžių; vasarą - dar ir žalumynų. "Labai rūpinuosi, kad maistas būtų kuo geresnis, kruopštumas daug reiškia", - kalbėjo T. Mineikis.

Šis kruopštumas duoda rezultatų - pašnekovas prisipažino neįsivaizduojąs paukščių ligos. "Niekad nesusidūriau ir esu įsitikinęs, jog visos paukštelių bėdos - dėl prastos priežiūros. Tarkime, nepakeičia vandens tris dienas iš eilės - kas tada išeina?.. Prižiūrint paukštelius, svarbu higieniškumas, tvarkingumas."

Žiemą ponas Tadas narvelius sustato kambaryje, o vasarą - įstiklintame balkone. Nakčiai narvelių paklodėmis nedengia. Kartais išleidžia paukščius paskraidyti po kambarį, tačiau tai, pasak jo, nebūtina - svarbiau, jog narvelis būtų pakankamai erdvus, stovėtų šviesioje vietoje - kad paukštelis nesijaustų it įkalintas. "Nedera paukščio narvelio po stalu laikyti", - sakė T. Mineikis.

Jis pasakojo narvelius meistravęs ir pats: iš medžio ir vielos.

"Paukščiai savęs neapgaudinėja"

Natūralioje aplinkoje kanarėlės ir papūgėlės gyvena 2-3 metus. Nelaisvėje - 3-4 kartus ilgiau - net iki 10 metų. Poravimosi metu du paukščiai paprastai išperi 5-6 paukščiukus.

Bene daugiausia triukšmo kelia giesmininkės kanarėlės. Tačiau šeimininkas sako per šitiek metų įpratęs prie giesmių, jos jam netrukdančios. "Bet kai ateina svečias, stebisi, kaip čia gieda", - kalbėjo ponas Tadas. Paukščiai, sako jis, aktyvesni popiet.

Paprastai čiulbuonėlių patinai laikomi atskirai nuo patelių. "Kiekvienas patinas turi savo balsą, o girdėdamas kitą patiną giedant, ima jį mėgdžioti ir išmoksta daugiau", - aiškino pašnekovas.

Gyvūnų mylėtojas teigė, jog paukštelių savo nuožiūra nesuporuosi - partnerį paukštis išsirenka pats. "Paukštelis savęs neapgaudinėja, jei jam kitas nepatinka, niekaip negali pasirinkimo paveikti", - kalbėjo T. Mineikis.

Jo namuose gyvena ir baltutėlis angoros katinas Princas. Jis sveria gerus 8 kilogramus. "Labai protingas ir klusnus. Nei paukščių, nei jūros kiaulyčių neliečia - įpratęs nuo mažens. Pasakai jam - "katukai, negalima" - šito pakanka", - sakė T. Mineikis. Senelių aplankyti ateinantys proanūkiai nenuobodžiauja. "Paprašo parodyti, kas naujo, kas įdomesnio, - nusišypso pašnekovas. - Nusivedu, parodau. Ir mano paties diena šitaip prasideda: atsikėlęs paukštelius palesinu, pagirdau, pasižiūriu, ar niekam nieko netrūksta."

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder