Kur dingsta prisiminimai?

Kur dingsta prisiminimai?

Kodėl maži vaikai tokius įvykius kaip gimtadienis prisimena tik kelias savaites ar mėnesius, o paskui prisiminimai dingsta? Ir kodėl mes apskritai užmirštame savo ankstyvąją vaikystę - ko gera, laimingiausią gyvenimo laikotarpį?

Kodėl neprisimename ankstyvos vaikystės?

Iki šiol specialistai manė, kad priežastis - naujų prisiminimų įrašymas ant jau esamų, taip pat stabilios atminties susiformavimas išmokus kalbėti. Tačiau nauji Kanados mokslininkų tyrimai rodo, kad viskas yra ne taip. Pasirodo, kad pirmaisiais gyvenimo metais smegenų atminties centre sparčiai augant ląstelėms, suardomi pagrindiniai esamų ląstelių ryšiai ir ten saugomi prisiminimai tampa nebeprieinami. Paprastai žmonės negali prisiminti, kas vyko iki antrųjų ar trečiųjų gyvenimo metų, ir labai miglotai prisimena gyvenimo įvykius nuo trejų iki septynerių metų. Detaliai prisiminti savo gyvenimą žmogus pradeda ūgtelėjęs ir būdamas suaugęs. Būtent tada prisiminimai tampa stabilūs. Pasak mokslininkų, kai kuriais atžvilgiais yra gerai, kad ankstyvos vaikystės neprisimename. Juk vaikystėje vaikas patiria daugybę stresų, kurie gali jį traumuoti visam likusiam gyvenimui. Todėl net geriau, kad vaikai geba užmiršti stiprius išgyvenimus jau po kelių dienų.

4 atminties tipai

Įsiminimo būdus psichologai vadina "klijais". Kai kas "klijuoja" akimis. Jie yra vadinami "ŽIŪROVAIS". Jiems daug lengviau suvokti ir įsiminti tai, ką patys matė. Kaip nustatyti, kad būtent šis atminties tipas - jūsų? Tarkime, mokydamiesi pastebite, kad medžiagą geriausiai suvokiate tyliai skaitydami. Arba, kartą apsilankę nepažįstamuose namuose, paskui galite tiksliai apibūdinti visas jų interjero detales. Šios rūšies atminties aukščiausia pakopa - fotografinė atmintis. Ją turintys žmonės kelias sekundes pažiūrėję į daiktą, raštą arba dokumentą gali jį atkurti su smulkiausiomis detalėmis, tarsi mintimis jį nukopijavę. Kita atmaina - asociatyvinė atmintis. Asociacijos - tai nematomi "kabliukai", sujungiantys tai, ką jau gerai atsimename, ir tai, ką reikia įtvirtinti.

Kita žmonių kategorija "klijuoja" ausimis. Jiems patinka garsai, žodžiams jie teikia didžiulę reikšmę. Kaip suprasti, ar jūs esate "KLAUSYTOJAS"? Įsitikinkite, kad lengviau įsimenate tai, ką girdite (paskaitą, pranešimą, paaiškinimus), ir tai, ką patys skaitote balsu.

Trečiojo tipo žmonės informaciją "klijuoja" tiesiogine prasme rankomis. Jie yra vadinami "MEISTRAIS". Jie geriausia mokosi praktiškai - penkias minutes "daryti" jiems yra svarbiau negu dvi valandas klausytis aiškinimų. Jūs tikrai esate "meistras", jei geriau įsimenate medžiagą atlikdami kokius nors veiksmus - užsirašydami, paišydami, čiupinėdami. Be to, jums turi būti lengva išmokti šokių judesius, jų seką, greitį, ritmą.

O ketvirtojo tipo žmonės - "UNIVERSALAI" su mišria atmintimi: girdimąja-motorine, regimąja-judėjimo, regimąja-girdimąja. Tokių žmonių yra dauguma ir šis atminties tipas yra vertingiausias, nes žmogaus veikla yra įvairiapusiška.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder