Skyrybų formatas keičiasi?

Skyrybų formatas keičiasi?

Šiandien modernėja ne tik vestuvių, bet ir skyrybų tradicijos. Buvę sutuoktiniai, manydami, jog išsiskyrimas - visai ne gyvenimo tragedija, vis dažniau renkasi taiką, draugystę ir todėl viešina bendras asmenukes, rengia vakarėlius. O jei peštynių vis dėlto neišvengta, tiesiog su humoru žvelgia į praeitį.

Vis dėlto psichologų manymu, švęsti skyrybas - tai arba makabriškas poelgis, arba pasidavimas rinkodaros triukams.

Atvirkščiai nei per vestuves

Suknelės deginimas, žiedų skaldymas, portreto plėšymas, pjaunamas tortas su nukirsta jaunavedžio galva... Tai - ne vudu ritualai, o tiesiog smagūs skyrybų vakarėlių akcentai, kuriais pasidalino klaipėdietis renginių vedėjas Aleksejus Neurovas. Jis kartu su žmona nusprendė tapti, ko gero, pirmaisiais uostamiestyje, o gal net ir visoje Lietuvoje, rengiančiais užsienyje populiarius skyrybų vakarėlius.

"Mums buvo labai smalsu pamėginti, kadangi vestuvėse ir taip viskas aišku, o skyrybų vakarėliuose repertuaras visuomet kitoks. Juk dar nėra aiškių tradicijų", - sakė pašnekovas, kuriam jau teko vesti 7 tokius renginius.

Viename jų esą dalyvavo abu sutuoktiniai. A. Neurovas dalinosi įspūdžiais: "Tarp vyro ir žmonos nebuvo pykčių dėl turto, tad skyrėsi draugiškai. Taigi, ir pačiame vakarėlyje vyravo teigiamos emocijos. Renginys priminė vestuves, tačiau tortas buvo pjaunamas ne pirmą, o paskutinį kartą, pora taip pat sušoko ne pirmą, o paskutinį šokį. Netgi buvo išnuomotas juodu kaspinu aprištas limuzinas."

 

 

TAIKIAI. Šis kadras - tai dainininkės Natalijos Bunkės kasdienybės dalelė. Su buvusiais sutuoktiniais ir antrosiomis jų pusėmis moteris bendrauja kaip su draugais. Asmeninio archyvo nuotr.

Sutuoktiniai taip pat mėgsta plaktukais skaldyti vestuvių žiedus, deginti santuokos liudijimus, grąžina vienas kitam jiems nepatikusias dovanas.

"Žodžiu, vakarėlio, kuriame dalyvauja ir vyras, ir žmona, esmė yra ta, kad jiedu išsiskirtų draugiškai", - tikino renginių vedėjas ir pridūrė, jog kartais būna ir taip, jog teigiamos emocijos ir įspūdžiai vėl sušildo sutuoktinių jausmus.

Kartais vakarėlį surengti nori tik vienas iš sutuoktinių ir tokiu būdu bando paniekinti savo antrąją pusę, išreikšti pyktį. Vieno tokio renginio, kuriame dalyvavo tik išsiskyrusi moteris ir būrys jos draugių, metu ši šaudė, paišė ant specialiai atspausto savo buvusio sutuoktinio plakato, galiausiai sudraskė jį. Taip pat degino savo vestuvinę suknelę.

"Kitąsyk teko vesti renginį, kurio kaltininkas buvo išsiskyręs vyriškis. Visą vakarą jis kalbėjo, kaip jam buvo blogai su žmona, tačiau mes viską pavertėme juokais. Vėliau vyras dalinosi mintimis, kokią moterį šįsyk norėtų rasti", - pasakojo renginių vedėjas.

NUOTRAUKA, kuria socialiniame tinkle "Facebook" pasidalinta per 35 tūkst. kartų, sulaužė nusistovėjusius skyrybų stereotipus ir įkvėpė kitus išsiskirti draugiškai.

Fotosesijos patyrė fiasko

Prieš kurį laiką knygų leidėjas ir fotografas Antanas Stanevičius buvo viešai paskelbęs apie naują skyrybų fotosesijų paslaugą. Tačiau šiandien jis sako, jog taip ir neatsirado nė vieno šia naujove susigundžiusio kliento.

Tokia idėja menininkui kilo tuomet, kai A. Stanevičius juokais kažkam pasakė neva fotografuojantis skyrybas.

"Po to ir galvoju: o kodėl gi ne? Juk skyrybų skaičius yra kone toks pats, koks ir vestuvių. O juk skyrybos taip pat yra labai svarbus gyvenimo įvykis", - sakė fotografas, tačiau jis taip ir nesulaukė nė vieno skambučio.

Vis dėlto pašnekovas šios minties į šalį numesti nežada ir pirmiesiems klientams skyrybų fotosesiją jis padarysiąs nemokamai.

Asmenukių bumas

Žymiai paprastesnis būdas įamžinti skyrybų akimirkas - telefonu darytos asmenukės. Tai - tiesiog žaibiškai plintanti mada JAV, Pietų Amerikoje, dabar ir Europoje. Su žyma "#divorceselfie" skyrybų asmenukės skelbiamos socialiniuose tinkluose "Facebook" bei "Instagram".

Viena populiariausių tapo nuotrauka, kurioje plačiai šypsosi kanadiečių pora šalia teismo rūmų. Ja veidaknygėje pasidalinta maždaug 35 tūkst. kartų. Nuotraukos autorė rašo: "Mes šypsomės dėl to, kad padarėme kai ką ypatingo... Mes garbingai ir apgalvotai užbaigėme santuoką. Ir tai mums padės tapti puikiais partneriais auginant vaikus."

Kita pora po asmenuke rašo: "Neverk dėl to, kad tai baigta. Šypsokis dėl to, jog tai įvyko."

Panašia asmenuke savo "Facebook" paskyroje pasidalino ir dainininkė Natalija Bunkė, patraukusi didelį žiniasklaidos ir visuomenės dėmesį. Nuotraukose ji smagiai leidžia laiką kartu su dabartiniu savo draugu krepšininku Vilmantu Diliu ir... dviem buvusiais vyrais Danieliumi Bunkumi, Deivydu Zvonkumi bei dabartinėmis jų gyvenimo draugėmis.

"Man tai nėra kažkas keisto. Nesvarbu, ar tai mano buvęs vyras, ar buvusi draugė, stengiuosi nepalikti priešų. Neigiamos emocijos dar niekam gyvenime nepadėjo, tad visad naudingiau ir geriau gyventi, kad ir kaip banaliai tai nuskambėtų, taikoje. Jeigu mylėjai žmogų, jis tau buvo brangus ir išsiskyrus jis neva tampa niekšu, manau, tai nelogiška ir neteisinga", - sakė dainininkė.

Jos manymu, žmogų reiktų ir toliau gerbti, o ne staiga apdrėbti purvais. Žinoma, tokius santykius po skyrybų pasiekti nėra lengva.

"Su Danieliumi mes turime sūnų ir kartu su savo antrosiomis pusėmis dažnai būname kartu, einame į vakarėlius, vieni pas kitus netgi nakvojame. Aš jį myliu kaip savo vaiko tėvą", - klostė N. Bunkė ir patikino, jog intriguojančiomis asmenukėmis ji tikrai nesivaikė madų ir nesistengė parodyti neva kitokį savo požiūrį.

Esą tai tebuvo spontaniškas poelgis, tiesiog pokštas. Kita vertus, pašnekovė neslepia, jog tai - akimirka iš jos kasdienybės.

Paklausta, kaip N. Bunkė vertinanti skyrybų vakarėlius bei fotosesijas, ši atsakė nemananti, kad tai - pati geriausia mintis. Nebent tai būtų daroma tiesiog dėl juoko. Vis dėlto ji prisiminė, jog grįžę iš teismo ir jau oficialiai išsiskyrę su Deivydu jie atsidarė butelį šampano ir tarsi simboliškai atšventė skyrybas.

"Rinkodaros triukas"

Klaipėdos universiteto Psichologijos katedros profesorė dr. Ramutė Čepienė tikino, jog draugiškai besiskiriančių sutuoktinių sutikti neteko - nebent tik neskandalingai tai darančių porų.

"Dažniausiai tai orūs, išmintingi žmonės, sugebantys pripažinti pralaimėjimą, savo santykių "bankrotą". Tačiau nereiktų manyti, kad jie neišgyvena neigiamų jausmų: gal išdavystės kartėlio, gal bevaisių pastangų žlugimo, savo bejėgiškumo, apmaudo, gailesčio sau dėl prarasto laiko, nerimo dėl vaikų ir artimųjų, nesmagumo prieš draugus ir taip toliau. Pralaimėjimo be panašių jausmų nebūna", - sakė pašnekovė.

Anot jos, rasti jėgų taikiai susitarti, nekelti ultimatyvių ir neįgyvendinamų reikalavimų, nežeminti kito, padaryti viską dėl vaikų gerovės - tai kelias į problemos sprendimą.

"Po tokių pastangų žmonės labiau gerbia save patį ir buvusį partnerį, o tai reiškia, kad po kelerių metų nuslopus neigiamiems jausmams galės ramiai ir net draugiškai bendrauti, jei to norės arba reikės", - tikino pašnekovė.

Profesorė mano, jog jei į skyrybas žvelgsime kaip į bankrotą, tai jį "atšvęsti" atrodytų makabriška. O į skyrybų vakarėlius bei fotosesijas ji žiūrinti kaip į renginių organizatorių verslo rinkodaros triuką.

"Žmonės, kurie ryžtasi "švęsti" skyrybas, dažniausiai yra savo neišsipildžiusios saviraiškos vergai, siekiantys bet kuria kaina parodyti savo išskirtinumą, išgarsėti. To paties, beje, jie dažnai siekia ir organizuodami "garsias", išreklamuotas vestuves, kurioms surengti kartais net ima paskolas ar greituosius kreditus. Po kelerių metų - vėl neregėtas, prašmatnus skyrybų vakarėlis. Apgailėtinas maskaradas. Manau, reikia nepaprastos žmogiškos stiprybės išsiskirti ramiai ir oriai, kuo mažiau kurstant aistras ir žeidžiant save bei artimuosius. Kam tas paskutinis valsas ar tortas? Juk ne mokyklinės išleistuvės! Jei dar norisi kartu šokti ir valgyti tortą, tai gal įmanoma ir kartu darniai sugyventi? O jei nebe, išsilaižykim žaizdas, kad lengviau būtų, apsilankykim pas psichoterapeutą, pakeiskim aplinką, nurimkim, juk dar reikia gyventi toliau", - dėstė R. Čepienė.

Skyrybos ir pas notarą

Beje, Teisingumo ministerija siūlo, kad tuo atveju, jei sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų, santuokos nutraukimo procedūrą abiem sutuoktiniams sutinkant galėtų atlikti notarai. Teisės aktų projektuose numatyta, kad notaras galėtų atidėti santuokos nutraukimo tvirtinimą iki 6 mėnesių, jeigu abu sutuoktiniai su tokia sąlyga sutinka.

Siūloma atsisakyti ir kitų teismams nebūdingų funkcijų: nebereikėtų kreiptis į teismą dėl leidimo parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį daiktą, kuris yra šeimos turtas, nereikėtų teismo leidimo pakeisti vedybų sutartį ir t. t.

"Jeigu šiems Teisingumo ministerijos pasiūlymams Seimas pritars, teismuose maždaug 8 procentais sumažėtų civilinių bylų krūvis, teisėjai daugiau laiko galėtų skirti sudėtingoms byloms, o pati teismų sistema dirbtų sparčiau ir efektyviau", - prieš savaitę sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Sociologinis tyrimas atskleidė, kad net 67 proc. apklaustųjų teigiamai vertina siūlymą santuokos nutraukimo funkciją, kai tarp besiskiriančiųjų nėra ginčų ir kai jie neturi nepilnamečių vaikų, perduoti notarams.

Tokioms įstatymų pataisoms pritarė Vyriausybė ir perdavė jas svarstyti Seimui.

"Skiriasi kas antra pora"

Dr. Ramutė ČEPIENĖ, Klaipėdos universiteto Psichologijos katedros profesorė

Skyrybų statistiką komentuojantys sociologai teigia, kad tiek sovietmečio, tiek šiandieninei Lietuvai būdingi aukšti skyrybų rodikliai. Pagal šiuos rodiklius - apie 10 tūkstančių skyrybų per metus - beveik pirmaujame Europos Sąjungoje.

Įdomią skyrybų statistiką komentuoja psichologas Mykolas Truncė. Lietuvoje skyrybų "pikas" užfiksuotas 1990 metais - 12 747 atvejai. Nuo 2010 metų nusistovėjo jau minėtas skaičius - apie 10 000 per metus (atitinkamai santuokų skaičius - 20 000). Išeitų, kad skiriasi kas antra pora. Tačiau nepamirškime, kad žmonės tuokiasi ir antrą, ir trečią, o kartais ir n-ąjį kartą. Po ištuokos be vieno iš tėvų lieka 7-8 tūkstančiai vaikų. Daugiausia moterų skiriasi būdamos 25-45 metų, t. y. darbingiausiame savo amžiaus periode. 89 procentai šių moterų skiriasi pirmą kartą, 10 procentų - antrą. Daugiausia išsituokia 10 ir daugiau metų kartu išgyvenusių porų (56 procentai). Apie tokias sakoma, kad neišlaikė laiko išbandymo, bet priežasčių būna įvairių.

Apie priežastis sociologai mėgsta kalbėti ir rašyti apibendrintai - tai socioekonominiai veiksniai: emancipacija, finansiniai sunkumai, emigracija, tėvų skyrybų įtaka ir kt. Už kiekvieno šio mokslinio termino slypi įvairi konkrečios poros ar šeimos situacija. Yra tipiškesni scenarijai, tačiau kiekvienas atvejis turi savotišką priešistorę, skirtingų charakterių veikėjus, kitokias aplinkybes, tačiau finalas tas pats - santuokos pabaiga.

Dar viena labai dažna skyrybų priežastis - neištikimybė. Tai nėra banalus reiškinys, kai vienas iš poros "nusuka į šoną". Neištikimybė labai įvairi: nuo atsitiktinio seksualinio nuotykio bendradarbių vakarėlyje iki desperatiško bandymo pabėgti nuo nepakeliamos santykių su sutuoktiniu rutinos ir susvetimėjimo bei atrasti taip trokštamą intymumą ir romantišką meilę. Vyrai ir moterys neištikimybę išbando, išgyvena ir vertina skirtingai.

Psichologai įvardija dar vieną priežastį - lengvabūdišką požiūrį į santuoką kaip į kažką lengvą ir paprastą. Iš tikrųjų santuoka - tai kasdieninės abipusiškos pastangos kurti savo gyvenimą ir santykius, auklėti vaikus, rūpintis buitimi, uždirbti pragyvenimui, paremti vienas kitą sunkumuose ir nesėkmėse bei nelaimėse, dalintis, suprasti, atleisti, užjausti... Vardinti galime dar ir dar. Ne visi, deja, pakelia šią atsakomybės naštą, ypač kai laukė iš santuokos tik malonaus pasibuvimo kartu, komforto ir savaime neblėstančios meilės.

"Pyktis niekur nedingsta"

Brolis Evaldas, vienuolis

Jeigu vestuvinės suknelės deginamas yra tarsi gestas, kuriuo žmogus nori užmiršti ar tiesiog paniekinti santuoką, reikia žinoti, jog tas pyktis niekur nedingsta ir galiausiai atsisuka į jį patį. Kiekvienas net ir netikintis žmogus, kuris nori gyventi ramybėje, turi stengtis savyje ugdyti tiek dvasinę, tiek fizinę taiką. Netgi jeigu likimas susiklosto taip, kad sutuoktiniai turi skirtis, tai padaryti reikia kiek įmanoma taikiai, gražiai ir pagarbiai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder