O kur dar artėjantis švenčių maratonas, kai tikrai sunku atsispirti patiekalų gausybei ir virškinimo sistemai tenka neįprastas krūvis! Visa tai sukelia virškinamojo trakto organų negalavimus ir pavojų, kad sutriks kepenų ir tulžies pūslės funkcija.
Kepenys - tai žmogaus organas, kuris dalyvauja virškinant ir skaidant viską, ką suvalgome ar išgeriame. Jos taip pat yra svarbiausias medikamentų metabolizme dalyvaujantis organas. Todėl dažnai vartojami įvairūs vaistai (paracetamolis, antibiotikai, citostatikai, kontraceptikai ir kiti) gali sukelti įvairius kepenų funkcijos sutrikimus - kepenų nepakankamumą, ūminį ir lėtinį hepatitą, cholestazinį sindromą, o piktnaudžiavimas alkoholiu - toksinį hepatitą.
Atgaivinti, apsaugoti kepenis, aktyvinti kepenų ir jų fermentų veiklą galima ir natūraliomis priemonėmis. Pasitarus su gydytoju, kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu dėl kepenų ir tulžies pūslės ligų, gali būti vartojami fitoterapiniai preparatai, skirti kepenų ir tulžies pūslės ligų prevencijai bei gydymui. Fitoterapiniai preparatai gaminami iš augalinių žaliavų, kurios plačiai vartojamos nuo senų laikų, o dabar jų veiksmingumas patvirtintas ir klinikiniais tyrimais. Žinoma, kad svarbiausi vaistiniai augalai:
palaikantys kepenų funkciją - margainių vaisiai (Silybi mariani fructus), artišokų lapai (Cynarae folium), kraujažolių žolė (Millefolii herba) ir kiti;
palaikantys tulžies pūslės ir jos latakų funkciją: artišokų lapai (Cynarae folium),pipirmėčių lapai (Menthae piperitae folium), šlamučių žiedai (Helichrysi flos),karčiųjų kiečių žolė (Absinthii herba), kiaulpienių šaknys (Taraxaci officinalis radix), kalendrų vaisiai (Coriandri fructus) ir kiti.
Margainių vaisiai dažniausiai vartojami gydant toksines kepenų ligas, atsiradusias dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, apsinuodijus, vartojant kepenims kenksmingus vaistus. Taip pat tinka esant lėtiniam kepenų uždegimui, sukeltam virusinių infekcijų. Ypač tinka kaip priešnuodis apsinuodijus musmirėmis. Minėtiems sutrikimams šalinti taip pat vartojami artišokų lapai, be to, jie gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, didindami medžiagų apykaitos procese atsiradusių produktų išsiskyrimą kartu su tulžies pūslės skysčiais. Tulžį varantys vaistiniai augalai (kiaulpienės, pipirmėtės, kartieji kiečiai (pelynai), artišokai) skatina tulžies išsiskyrimą, užkerta kelią tulžies pūslės akmenų susidarymui.
Vis dėlto vartoti pavienius vaistinius augalus reikia atsargiai, pasitarus su gydytoju. Vertėtų atminti, kad kepenys ir tulžies pūslė yra glaudžiai susijusios - kepenis veikiantys vaistiniai augalai turi poveikį tulžies pūslės funkcijai ir atvirkščiai. O juos vartojant kartu su kitomis augalinėmis žaliavomis, renkantis specialistų sukurtus, subalansuotus mišinius, galima gerokai efektyviau padėti organizmui atkurti sutrikusią kepenų, tulžies pūslės ir latakų veiklą.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"
Rašyti komentarą