Diabetas, daugelyje pasaulio šalių įvardijamas kaip pandeminė liga, Lietuvoje plinta vis sparčiau, pusė pacientų gydosi neefektyviai, o du trečdaliai sergančiųjų net nežino, kad serga. Todėl pasaulinės diabeto dienos proga pirmą kartą mūsų šalyje visos su šia grėsminga liga susijusios grupės – gydytojai, pacientai ir farmacijos įmonių atstovai – paskelbė vienijantys pajėgas, kad užkirštų kelią jos plitimui, o sergančiąjam padėtų efektyviai ją valdyti. Pirmas šios iniciatyvos žingsnis – pradėtas vykdyti tyrimas, kurio metu bus nustatyti diabeto komplikacijų mąstai šalyje, išsiaiškinta, ar patys pacientai tinkamai valdo savo ligą, koks yra medikų požiūris apie diabeto valdymą ir komplikacijų profilaktiką.
2010 m. duomenimis pasaulyje buvo 285 mln. žmonių, sergančių diabetu, prognozuojama, kad iki 2030 m. šis skaičius pasieks net 438 mln. Tuo metu Lietuvoje nuo diabeto kenčia net 5 proc. gyventojų. Nors šiuo metu mūsų šalyje oficialiai užregistruota per 72 tūkst. diabetu sergančių žmonių, tačiau, specialistų teigimu, dar apie 70 tūkst. gyventojų serga šia klastinga liga, bet apie tai nežino. Tai reiškia, jog maždaug kas dvidešimtas žmogus Lietuvoje serga diabetu, o vyresnių nei 65 m. tarpe – kas antras žmogus. Net 95 proc. diabetu sergančių pacientų ligos pradžioje nejaučia jokių simptomų, taigi liga progresuoja toliau ir gali grėsti tokios komplikacijos kaip galūnių amputacija ar apakimas.
"Diabetas yra oficialiai pripažįstamas pandemine liga ir savo sunkumu prilyginamas tokiems susirgimams kaip vėžys ar širdies ligos. Jo padariniai ir komplikacijos gali būti labai skaudžios – apakimas, galūnių amputacija, širdies ir inkstų ligos. Diabetas įvardinimas "tylia", "sėlinančia" liga, nes neturi kokių nors išskirtinių simptomų, todėl pacientas daug metų gali nė neįtarti apie jo egzistavimą. Dėl šios priežasties diabetas Lietuvoje tampa praktiškai nevaldomas bei plinta vis sparčiau, kartu nusinešdamas vis daugiau žmonių gyvybių", – teigia Kauno Medicinos Universiteto Klinikų Endokrinologijos klinikos vadovas profesorius Gintautas Kazanavičius.
Kas 10 sekundžių nustatomi 2 nauji šios ligos atvejai ir miršta vienas žmogus, kas 30 sekundžių – dėl diabeto komplikacijų vienam žmogui amputuojama koja, o kasmet sergančiųjų ligas papildo 6 mln. žmonių, iš kurių 350 tūkst. miršta.
"Labai daug žmonių sunkias diabeto komplikacijas, kurios gali baigtis mirtimi, patiria vien dėl to, kad liga nediagnozuojama visai arba tai nepadaroma laiku. Nors diabeto negalima išgydyti, deramai rūpinantis savo sveikata, galima sumažinti jo naštą ir jį sukeliančius rizikos faktorius. Sergant diabetu, įmanoma gyventi kokybišką gyvenimą, tačiau labai svarbu tinkamai šią ligą valdyti. Todėl būtina, kad apie diabetą ir kovos su juo priemones visuomenė žinotų kuo daugiau", – teigia Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė.
Sergantieji diabetu Lietuvoje nesulaukia ir deramo valstybės dėmesio – Nacionalinė diabeto valdymo strategija praktiškai neveikia, o jos nuostatos įgyvendinamos vangiai. Be to, anot G. Kazanavičiaus, labai dažnai ir patys pacientai netinkamai kovoja su savo liga – svarbu ne tik vartoti būtinus vaistus, bet iš esmės keisti visą gyvenimo būdą – deramai maitintis bei didinti fizinį aktyvumą. Todėl būtina mokyti sergančiuosius diabetu įgyti ligos valdymo įgūdžių ir juos panaudoti – tai padėtų pacientams išvengti luošinančių komplikacijų. Deja Lietuvoje, diabetu sergančių žmonių švietimui valstybė neskiria finansavimo.
Minėto tyrimo, kurio metu bus renkami duomenys apie diabetą mūsų šalyje, rezultatai bus skelbiami leidinyje "Diabetas: slaptoji pandemija ir jos poveikis Lietuvai". Šiame leidinyje taip pat bus panaudota informacija, gauta iš Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, endokrinologų atliktų tyrimų. Leidinyje bus pateikta išsami informacija apie pačią ligą, specialistų rekomendacijos dėl jos valdymo – žinios, kurios aktualios ir reikalingos tiek pacientams, tiek gydytojams, tiek plačiajai visuomenei. Iniciatyvos autoriai tikisi, kad pirmas tokio tipo leidinys Lietuvoje taps pagrindu kuriant naują Nacionalinę diabeto valdymo strategiją ir ją tobulinant.
Rašyti komentarą