Slaugytojai jaučiasi nesaugūs

Slaugytojai jaučiasi nesaugūs

Penktadienį Lietuvos slaugos specialistų organizacijos Klaipėdos universitete (KU) surengtoje respublikinėje konferencijoje nagrinėtos aktualios medicinos personalo saugumo darbe problemos.

Ypač nesaugūs yra slaugytojai, dirbantys psichiatrijos skyriuose ar specializuotose ligoninėse, dažnai nukenčiantys nuo agresyvių pacientų."Šiandien už grotų atsidūrė šiauliečiai slaugytojai, o rytoj galime atsidurti ir mes", - sakė Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos departamento ilgametė slaugytoja Nijolė Saulienė, pabrėždama tai, kokie pažeidžiami savo darbe yra slaugytojai, atsidūrę akis į akį su paciento agresija, sukelta ligos. Šalies slaugytojų bendruomenę sukrėtė incidentas Šiauliuose, kuomet buvo nuteisti keli slaugytojai už smurtavimą prieš pacientą, nors esą realūs faktai bylojo, jog buvo atvirkščiai - alkoholinio delyro (baltosios karštligės) būsenos pacientas pats puolė darbuotojus. Vienas iš nuteistųjų slaugytojų - gabus KU studentas, kuris rengiasi baigti magistrantūros studijas už grotų.

Smurto nemažėja

"Praėjusį mėnesį mūsų ligoninėje pacientas sumušė du darbuotojus: vienam buvo sulaužyta nosis, kitam nuskilo dantis. Turime kažką daryti, kad apsaugotume slaugytojus", - sakė N. Saulienė. Apie slaugytojų saugumo užtikrinimą konferencijoje kalbėjo KU Sveikatos fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas, dr. Natalija Istomina, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos vadovė Danutė Margelienė, Šiaulių psichiatrijos ligoninės medikai ir kt.

Pranešėjai kalbėjo, jog apie smurtą prieš slaugytojus Lietuvoje beveik nėra statistikos duomenų, nėra analizuojamos smurto darbe priežastys, metodai, užtikrinantys saugias darbo sąlygas susidūrus su agresyviu pacientų elgesiu, nėra reabilitacijos ar prevencijos programų. "Kad pagerėtų visuomenės sveikatos priežiūra, šalyje būtina į slaugos pokyčius pažvelgti itin atsakingai. Mažėja slaugytojų, didėja jų darbo krūvis, o saugios aplinkos stoka neužtikrina kokybiškos pacientų priežiūros bei sveikatos saugos. Deja, tenka pripažinti, kad šiandien slaugytojai jaučiasi nesaugūs", - sakė KU Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas.

Darbas - vienas iš pavojingųjų

Klaipėdos universitete buvo atliktas tyrimas, siekiant įvertinti slaugytojų, slaugančių sergančius priklausomybės ligomis, patiriamą smurtą. Tyrime dalyvavo 98 psichikos sveikatos slaugytojos. Tyrimas parodė, kad net 46 proc. 20-25 m. slaugytojų patyrė emocinį smurtą per pirmuosius savo darbo metus. Remiantis šiuo tyrimu buvo nustatyta, kad žodinę agresiją patyrė 80 proc. slaugytojų, beveik 48 proc. slaugytojų patyrė įžeidinėjimus, 45 proc. - žeminimus, 28 - tyčiojimąsi, 19 proc. - priekabiavimą, 2 proc. - izoliaciją. Slaugytojų konferencija priėmė rezoliuciją, kurioje, be kita ko, siūloma psichikos ligonių ir sergančiųjų alkoholine, toksikologine psichoze gydymą bei priežiūrą įtraukti į pavojingų darbų sąrašą ir valstybės lėšomis apdrausti medicinos personalą, dirbantį su šiais pacientais.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder