Vyto Karaciejaus objektyve - LDK pilys

Vyto Karaciejaus objektyve - LDK pilys

Vakar Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos II aukšto fojė pristatyta fotomenininko Vyto Karaciejaus fotografijų paroda, veiksianti iki gruodžio 30 d. Taip turiningai menininkas pažymi besibaigiančius metus.

V. Karaciejaus parodoje eksponuojami 25 darbai. Šiemet vasarą jau buvo surengta jo retrospektyvinė paroda "Požiūris". Dabartinė paroda yra tarsi anos tęsinys, tačiau joje jau pristatomas visas meninių fotografijų ciklas.

Menininko fotografijose - jo paties pamąstymai apie Vakarų Baltarusijos pilių ateitį. "Kai pirmą kartą nuvažiavau į Baltarusiją, kai man parodė buvusias pilis, smarkiai nustebau, jų grožis mane labai sujaudino. Pasirodo, tai didžiulis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimas. Tokių pilių yra ir Lenkijoje, ir Ukrainoje, irgi būtų smagu nuvažiuoti", - kalbėjo parodos autorius.

Parodoje eksponuojamos, vaizdžiai tariant, sluoksniuotos fotografijos. Montažu fotografijose V. Karaciejus užsiima jau seniai, nuo 1978-1979 metų. "Šioje parodoje irgi yra tokia sluoksniuota fotografija. Atrodo, kad dulkes nuvalai nuo nuotraukos ir kažką pamatai. Asociacija su dulkių ar smėlio sluoksniu sukuria paslapties įspūdį", - kalbėjo V. Karaciejus.

Jo fotografijose ir buvusi Vytauto Didžiojo pilis Naugarduke, akmenys su balandžiais, atminimo saugotojais, didžiulis didikų Radvilų architektūrinis rezidencinis pilies ansamblis Nesvyžiuje (beje, V. Karaciejus yra jame nakvojęs ir patyręs neišdildomų įspūdžių), ir paslaptingi Sapiegų pilies griuvėsiai Alšėnuose, buvusi Sapiegų rezidencija Ružanoje, kreivos pilies liekanos, susitikimai Miro pilyje, Kamenecų bokštas ir kt.

"Tas patirtas stebuklo jausmas, kad Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė yra ne mitas, ne įspūdinga istorinė legenda, ne tik keli dažniausiai kartojami vardai ir kelios iš mokyklinių vadovėlių galvon įsirėžusios datos, o tikra istorinė realybė", - prisipažįsta parodos autorius.

"Labai džiaugiuosi Vyto energija, kūrybiškumu. Dabar jo ciklas praplėstas ir puikiai eksponuojamas. Šis jo darbas yra dvejopos svarbos. Viena - kūrėjo požiūris į svarbius Lietuvos istorijos dalykus, kita - istorinė tema. Puikiai žinome, kad kultūrinis paveldas tose vietose nyksta, nėra deramai prižiūrimas ir saugomas. Todėl jo darbas labai svarbus ir kaip laikmečio dokumentas, rodantis dabartinę mūsų didingos praeities situaciją. Smagu, kad Vytas ėmėsi tokio didelio darbo - važinėjo, fotografavo tas vietas, siekdamas išsaugoti vaizdinę atmintį", - sakė Darius Vaičekauskas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas.

EKSPONATAI. Vyto Karaciejaus darbuose toks įspūdis, kad nuvalius dulkes nuo nuotraukų kažkas pasirodo jose netikėto. Pasak autoriaus, tai sluoksniuotos fotografijos. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder