Donaldo Trumpo priešiškumas NATO ir santykiai su Rusija siekia 1987 metus
(5)Kodėl?
Šiame, atrodytų, vėlyvame žaidimo etape, kai D. Trumpas užsitikrino trečiąją respublikonų prezidento nominaciją, kyla pagunda gūžtelėti pečiais ir judėti toliau.
Jis jau seniai laikosi keistų pažiūrų dėl Jungtinių Valstijų gynybinių sąjungų, taip pat dėl Amerikos institucijų teisingumo ir teisėtumo, ypač savo susirūpinimu "suklastotais rinkimais ir "Amerikos skerdynėmis".
Tai akivaizdu. Be to, neturime patenkinamų atsakymų.
Tačiau kas būtų, jei stabtelėtume ir iš naujo užduotume šį klausimą su didesniu rimtumu ir intencija?
Kada tiksliai Donaldas Trumpas pirmą kartą išreiškė pažiūras, kurių naujausia apraiška buvo jo kvietimas Rusijos Federacijai "daryti ką tik nori" mūsų tariamai nemokantiems mokesčių sąjungininkams?
Dauguma tų, kurie kreipia dėmesį į tokius dalykus, žino atsakymą: D. Trumpas pirmą kartą ir drąsiausiai tokias pažiūras pareiškė 1987 m. rugsėjį, kai didžiausiuose laikraščiuose išspausdino viso puslapio skelbimus, kuriuose užsipuolė JAV sąjungininkus, kad šie nepadengia sąžiningos mūsų bendros gynybos dalies.
"Kodėl šios šalys nesumoka Jungtinėms Valstijoms už žmonių gyvybes ir milijardus dolerių, kuriuos prarandame gindami jų interesus?" - provokuojančiai klausiama skelbime.
Vis dėlto iki 1987 m. rugsėjo vieninteliai paskelbti D. Trumpo komentarai apie JAV užsienio politiką apibūdino jo norą derėtis su Sovietų Sąjunga dėl branduolinio nusiginklavimo susitarimo.
Reklama neturėjo nieko bendra su nusiginklavimu. Tema buvo visiškai pasikeitusi.
Kas atsitiko?
Stebėtinai mažai žmonių žino, kad D. Trumpas į pirmąją iš keturių kelionių į Rusiją vyko mažiau nei prieš du mėnesius iki šio liūdnai pagarsėjusio viso puslapio skelbimo patalpinimo.
Keliaudamas į Maskvą Sovietų Sąjungos ambasadoriaus Jurijaus Dubinino kvietimu privačiu lėktuvu, lydimas "dviejų rusų pulkininkų" (jo žodžiai), D. Trumpas teigė, kad susitiks su Komunistų partijos generaliniu sekretoriumi Michailu Gorbačiovu.
Šis tikėtasis susitikimas neįvyko.
Per pokalbių laidų ir kalbų laviną, kuri sekė ateinančius dvejus metus, D. Trumpas naudojosi kiekviena proga grįžti prie tos pačios temos.
Tipiškame pareiškime D. Trumpas 1988 m. Lehigh universiteto absolventų klasei paskelbė: "Mūsų draugai uždirba milijardus dolerių ir atima iš mūsų orumą".
Ši žinia puikiai atitiko tuometines KGB kalbėjimo nuostatas.
1990 m. pasaulis keitėsi. Trampas, kaip ir KGB informatoriai, tarp kurių buvo ir jaunas KGB pulkininkas leitenantas, vardu Vladimiras Putinas, bet kitaip nei beveik visi kiti Vakaruose, nusivylė Gorbačiovu.
Duodamas interviu žurnalui "Playboy" jis numatė artėjantį Sovietų Sąjungos žlugimą: "Visi požymiai rodo, kad ten netrukus įvyks revoliucija: demonstracijos ir piketai. Rusija nekontroliuojama, ir vadovybė tai žino.
Tai mano problema su Gorbačiovu. Nepakankamai tvirta ranka."
Vis dėlto ten, kur Gorbačiovui pritrūko D. Trumpo dominavimo hierarchijoje, kiti neįvardyti sovietai nusipelnė jo susižavėjimo.
"Playboy" paklaustas apie "aukščiausio lygio sovietų pareigūnus", su kuriais jis buvo susitikęs "derėtis dėl galimų verslo sandorių... be nekilnojamojo turto sandorio", jis atsakė: "Apskritai šie vyrukai yra daug kietesni ir protingesni už mūsų atstovus".
"Šioje šalyje turime tokių pat protingų žmonių, bet, deja, jie nėra išrinkti pareigūnai", - pridūrė jis.
D. Trumpas grįžo į Rusiją 1996, 2007 m. ir garsiai nuskambėjo 2013 m., kai rengė "Mis Visata" konkursą.
Jo vaikai, Donaldas jaunesnysis ir Ivanka, į pirmąją iš savo kelionių į Rusiją leidosi 2006 m.
2007 m. D. Trumpas nusiuntė V. Putinui laišką, kuriame išraiškingai pasveikino Rusijos vadovą, kai šis buvo paskelbtas "Time" metų žmogumi.
"Kaip tikriausiai girdėjote, esu didelis jūsų gerbėjas!" - sušuko jis.
Kiekviena iš šių kelionių buvo susijusi su tariamu tikslu išžvalgyti vietas viešbučiui, kuris, nepaisant 30 metų trukusių sandorių meistro pastangų ir epistolinių paklusnumo apraiškų, taip ir nebuvo įgyvendintas.
Toliau sekanti istorija yra labiau pažįstama.
Nors Trumpui akivaizdžiai nepavyko investuoti į Rusiją, Rusijai nepavyko investuoti į Trumpą.
Iki 2014 m. Erikas Trumpas autoriui Džeimsui Dodsonui pareiškė: "Mes nepasikliaujame Amerikos bankais...
Visą mums reikalingą finansavimą gauname iš Rusijos", toliau teigdamas, kad "mes nuolat ten vykstame".
Po trejų metų, tėvui tapus prezidentu, Erikas Trumpas griežtai paneigė šią citatą.
Donaldas Trumpas gali būti pavojingas, bet jis nėra nepastovus.
Kalbant apie jo pastangas pakenkti NATO aljansui, D. Trumpo žinia yra nuosekli jau daugiau nei 36 metus, nuo pat jo pirmojo (bet ne paskutinio) vizito į Maskvą.
Philipas E. Auerswaldas yra Džordžo Masono universiteto Šaro politikos ir vyriausybės mokyklos (Schar School for Policy and Government) viešosios politikos profesorius.
Šaltinis: thehill.com
Rašyti komentarą