Karas Ukrainoje: „The New York Times" skelbia, kad daugėja vengiančiųjų mobilizacijos

Karas Ukrainoje. 2022-ųjų vasario 24 d. Rusija, neapsiribojusi Donecko ir Luhansko liaudies respublikų įsteigimu ir Krymo aneksija, užpuolė Ukrainą. Sekite naujausių įvykių kroniką kartu su didžiausiu Vakarų Lietuvoje naujienų portalu VE.lt.

Atnaujinta 08:23 val.

The New York Times: Ukrainoje daugėja vengiančiųjų mobilizacijos

Bijodami, kad šaukimas į kariuomenę yra vienintelis bilietas į kruviną tranšėjų karą, vyrai dienas leidžia sėdėdami namuose.

Kol Rusijos kariai žengia palei fronto liniją, Ukrainos kariuomenė desperatiškai bando papildyti savo karo nualintas pajėgas, pradėdama plataus masto mobilizacijos kampaniją, paremtą naujais įstatymais.

Tai teigiama dienraščio "The New York Times" straipsnyje.

Pažymima, kad nors daugelis ukrainiečių vyrų atsiliepė į šaukimą, kai kurie bandė jo išvengti.

"Dar prieš paskutinę mobilizaciją tūkstančiai vyrų paliko šalį, kad išvengtų tarnybos, kai kurie jų perplaukė Ukrainą nuo Rumunijos skiriančią upę.

Dabar, kai pareigūnai šukuoja šalies miestus, kad pašauktų šaukiamojo amžiaus vyrus, kuriems dabar yra nuo 25 iki 60 metų, daugelis vyrų,... slepiasi, bijodami, kad šaukimas į kariuomenę yra vienintelis bilietas į fronto liniją", - rašoma leidinyje.

Žiniasklaida rašo, kad neaišku, kiek vyrų slepiasi, tačiau didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Kijevas ir Lvovas, socialinės žiniasklaidos grupės, kurios įspėja apie šauktinių judėjimą, turi dešimtis tūkstančių narių.

Tuo pat metu karo analitikai sako, kad Ukrainos kariams dažnai trūksta tinkamo apmokymo, todėl Kijevui sunku išlaikyti pozicijas, nes jie greitai siunčiami į mūšį, kad kompensuotų kovinius nuostolius.

"Papildomų karių poreikis išryškėjo praėjusios vasaros pabaigoje, kai Ukrainos kontrpuolimas nepavyko, o Rusijos pajėgos suintensyvino puolimą", - rašoma leidinio išvadose.

Nuo gegužės 18 d. Ukrainoje įsigaliojo naujas mobilizacijos įstatymas, pagal kurį visi karo prievolininkai - vyrai, kuriems yra 18-60 metų, ir moterys, turinčios medicininę specialybę, privalo atnaujinti savo karinės registracijos duomenis.

Tai galima padaryti apsilankius TPC ir SP, administracinių paslaugų centruose arba naudojantis programėle "Reserve+".

Lenkija dėl masinės Rusijos atakos pakėlė į orą naikintuvus: sprogimai aidėjo Lvove ir Zaporožėje

Birželio 20 d. Rusijos pajėgos visoje fronto linijoje įvykdė 96 atakas. Daugiausia ugnies buvo sutelkta Pokrovsko sektoriuje, skelbia naujienų agentūra „Ukrinform“, cituodama Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Pabrėžiama, kad Ukraina sėkmingai laikosi gynybos linijoje.

JAV ketvirtadienį išreiškė didelį susirūpinimą dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimo nusiųsti Šiaurės Korėjai ginklų ir perspėjo, kad toks žingsnis gali destabilizuoti Korėjos pusiasalį.

Pentagono atstovas spaudai oro pajėgų generolas majoras Patrickas Ryderis pareiškė, kad Ukraina gali JAV tiekiamais ginklais smogti Rusijos pajėgoms bet kur Rusijoje, o ne tik pasienio su Ukrainos Charkivo sritimi teritorijoje.

„Reuters“ pranešime sakoma, kad P. Ryderis žurnalistams sakė, jog JAV politika nepasikeitė, tačiau Ukrainos ginklų panaudojimas prieš Rusijos kariuomenę nėra ribojamas tik teritorija kitoje sienos pusėje ties Charkivo sritimi.

Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino vizitas Pchenjane yra nerimą keliantis ženklas, kad kuriamas NATO ir visiems Vakarams atvirai priešiškas branduolinis aljansas. Apie tai rašo „The Times“.

Leidinio autorius pažymi, kad Šiaurės Korėjos sviedinių tiekimas agresyvios Rusijos armijos reikmėms Ukrainoje yra tik pusė šio aljanso keliamų problemų. Kita pusė yra tai, ką Šiaurės Korėja gauna mainais iš Rusijos.

Rusijos okupacinės pajėgos pagrindinius kovinius veiksmus planuoja vykdyti rytų kryptimi – ten įsibrovėliai dislokavo parengtus rezervus. Tuo pačiu metu kai kurie daliniai nebuvo naudojami kovose, o buvo išsidėstę už pagrindinio Ukrainos ginklais pasiekiamos zonos.

Analitikai: Rusija padidino spaudimą Toreckui

Okupantai iš Rusijos padidino spaudimą Torecko miestui, esančiam Donecko srities Bachmuto rajone.

Kaip rašo „DeepState“ analitikai, pastarosiomis dienomis Severnoje kaimo vietovė (Toreckos miesto bendruomenė) tapo nauja itin karšta vieta. „Tiksli gynybos nesėkmės priežastis vis dar nežinoma.

Birželio 21 d. pabaigoje okupantai vis dar veržėsi gatve, lygiagrečia geležinkeliui“, – rašoma pranešime.

Rusai užėmė Šumių kaimą, siurblinę ir 1 sąvartyną. Jie taip pat buvo pastebėti prie 2 sąvartyno; dabar toje vietovėje vyksta susišaudymo mūšiai.

Analitikai teigia, kad įsibrovėliai galėtų pasitraukti papildomų rezervų, kad galėtų remti savo taktinę sėkmę. „Tikslas akivaizdus – užimti Torecką“, – pridūrė jie.

Rusija naktį atakavo Ukrainą raketomis ir bepiločiais orlaiviais, buvo smūgių į infrastruktūrą

Rusija naktį atakavo Ukrainą raketomis ir bepiločiais orlaiviais, buvo smūgių į energetikos infrastruktūrą, praneša unian.net.

„Ukrenergo“ teigimu, buvo atakuoti perdavimo sistemos operatoriaus įrenginiai Zaporožės ir Lvovo regionuose. Per išpuolį buvo apgadinta įranga. Zaporožėje buvo sužeisti du energetikai, kurie buvo nuvežti į ligoninę.

Taip pat, anot Energetikos ministerijos, apšaudymo metu rytiniame regione buvo išjungta oro linija, dėl ko sumažėjo generuojančio įrenginio apkrova.

Lenkija dėl Ukrainos atakos vėl pakėlė lėktuvus. „Šalies pietrytiniame regione triukšmo lygis gali padidėti dėl Lenkijos ir sąjungininkų orlaivių darbo mūsų oro erdvėje pradžios“, – sakoma Operatyvinės vadovybės pranešime.

Nyderlandai pristatys Ukrainai dar vieną oro gynybos sistemą „Patriot“

Nyderlandų gynybos ministrė Kajsa Ollongren penktadienį paskelbė, kad Nyderlandai ir dar viena šalis suteiks Ukrainai papildomą oro gynybos sistemą „Patriot“, pranešė Nyderlandų naujienų agentūra ANP.

K. Ollongren antrosios šalies neįvardijo, tačiau pridūrė, kad ji pati netrukus turėtų pranešti apie šiuos planus.

Po to, kai vieną sistemą Ukrainai perdavė Rumunija, Nyderlandai antrąją sistemą „Patriot“ Kyjivui pristatys šią savaitę.

Gegužės gale Nyderlandų vyriausybė paskelbė suteiksianti Ukrainai zenitinę sistemą, kuri bus surinkta iš įvairių dalių, taip pat parūpinsianti „pagrindinius elementus“.

K. Ollongren paragino šalis partneres Europoje taip pat suteikti dalių, iš kurių būtų formuojama Ukrainos oro gynybos sistema.

Ukrainai būtina oro gynyba, nes tai vienintelis būdas apsisaugoti nuo nesibaigiančių Rusijos atakų.

The Guardian: Charkovą nuo rusų bombų apsaugos naikintuvai F-16 

Nyderlandų karinių oro pajėgų vadas generolas Arnu Stollmannas tikisi, kad šią vasarą į dangų virš Ukrainos pakils naikintuvai F-16, rašo "The Guardian".

Ukraina mano, kad lėktuvai apsaugos Charkovą nuo Rusijos valdomų aviacinių bombų (GAB).

"Maždaug šią vasarą viskas išsidėstys vienoje linijoje", - pareiškė jis.

Leidinys primena, kad Belgija, Danija, Nyderlandai ir Norvegija pažadėjo suteikti Ukrainai apie 80 JAV pagamintų naikintuvų F-16. Šios įrangos Ukrainos pajėgos prašo jau daugiau nei metus. Tačiau lėktuvų pakėlimo į orą programa sutriko dėl vėluojančio pristatymo ir mokymo.

Pasak generolo, pilotų ir antžeminio personalo mokymo skraidyti lėktuvais procesas nebuvo lengvas.

"Reikia mokyti ne tik pilotus, technikai ir techninės priežiūros personalas taip pat turi būti nuodugniai instruktuojami. Mes rengiame išsamius techninės pagalbos mokymus, kad jie galėtų veiksmingai prižiūrėti orlaivius. Taigi viskas turi sutapti", - sakė jis.

Nyderlandų gynybos ministrė Kajsa Ollongren taip pat sakė, kad pirmieji lėktuvai Ukrainai turėtų būti pristatyti šią vasarą, ir atrėmė kritiką dėl vėlavimo, pasigirdus pranešimams, kad Kijevas nusivylęs pilotų mokymo tempu:

"F-16 yra tikrai daug sudėtingesni nei sistemos, kurias Ukrainos karinės oro pajėgos naudojo iki šiol... Negalima tiesiog praleisti kelių žingsnių, reikia pereiti visus proceso etapus, tačiau mes taip pat norime juos pristatyti kuo greičiau."

Pabrėžiama, kad Ukraina jau kelis mėnesius laukia, kada galės pradėti naudoti naikintuvus, ir tikisi, kad jų įvedimas pakeis karo dinamiką, priversdamas Rusiją imtis konservatyvesnės taktikos atakuojant arčiau sienos esančias teritorijas.

"Rusai bus priversti pakeisti savo taktiką. Mes galėsime efektyviau smogti jų lėktuvams ir raketoms, o jiems bus labai sunku toliau naudoti valdomas UAB bombas, kurias jie turi paleisti 50-70 kilometrų atstumu", - sakė aviacijos ekspertas, buvęs Ukrainos karo lakūnas Anatolijus Chrapčinskis.

Daugybė Ukrainos šaltinių teigia, kad F-16 lėktuvai ypač saugos Charkovą nuo šių bombų.

Tyrimų centro "Rusi" aviacijos analitikas Justinas Bronkas mano, kad tinkamas laikas dislokuoti F-16 yra "rizikos įvertinimas ir laiko parinkimas".

"Tikiuosi, kad tai bus padaryta tada, kai jie bus taktiškai ir operatyviai pasirengę, pilotai ir antžeminė įgula, o ne remiantis tuo, kad "reikalai klostosi blogai, mums reikia politinės pergalės"."

Dienraštis "The Guardian" rašo, kad "F-16" yra reikšmingas patobulinimas, palyginti su dabartiniu Ukrainos oro laivynu, kurį sudaro MiG-29, Su-24 ir Su-25, kurie yra smarkiai pertekliniai ir apgadinti.

"Palyginti su MiG-29, Su-27 ir Su-25, F-16 gali nešti didesnę kovinę apkrovą ir prilygsta Ukrainos taktinio bombonešio Su-24 galiai.

Be to, F-16 turi galingesnę radiolokacinę sistemą, kuri galėtų padėti sušvelninti radarų trūkumus, su kuriais Kijevas susidūrė karo metu", - teigiama leidinyje. - F-16 paprastai būna patogesni pilotams, nes turi intuityvų valdymą ir ekranus, leidžiančius pilotams laikyti galvą iškeltą aukštyn."

ekrano nuotr.

Ukraina smogė į Rusijos teritoriją – tam panaudojo ypatingą savos gamybos ginklą

Ukraina nusitaikė į naftos saugyklas Rusijos Rostovo sritije, kuri ribojasi su žemynine Ukrainos dalimi, ir Krasnodaro regione, kurį su Krymu jungia svarbus tiltas.

Kijevo pajėgos, smogdamos Krasnodarui, „antrą kartą“ prieš antžeminį taikinį Rusijoje panaudojo savos gamybos raketas „Neptun“, trečiadienį pranešė JAV analitinis centras Karo studijų institutas (ISW).

Antradienį Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad jos priešlėktuvinė gynyba per praėjusią dieną numušė valdomą raketą „Neptun“ kartu su 24 ukrainiečių bepiločiais orlaiviais, tačiau daugiau komentarų nepateikė.

Ukrainos dronai atakavo du objektus Azovo mieste, esančiame į pietvakarius nuo Rostovo prie Dono upės ir netoli Azovo jūros, pranešė Rusijos nepriklausomas leidinys „Astra“. Pasak leidinio, vienas dronas pataikė į naftos rezervuarą ir sukėlė gaisrą vienoje saugykloje. „Astra“ pridūrė, kad kitame objekte bepilotis orlaivis pataikė į tuščią cisterną ir ją iš dalies sunaikino.

Rostovo srities gubernatorius Vasilijus Golubevas sakė, kad po dronų atakos Azovo mieste užsidegė neįvardytas skaičius naftos rezervuarų.

Atskirame pareiškime bendrovė „Astra“ nurodė, kad ukrainiečių raketos „Neptun“ pataikė į naftos terminalą Krasnodare. Ukrainos naujienų leidinys „Suspilne“ pranešė, kad „Neptun“ raketos buvo panaudotos Krasnadoro srityje, remdamasis anoniminiais šaltiniais Ukrainos kariniame jūrų laivyne.

Gegužės pabaigoje Ukraina pranešė, kad panaudojo šias raketas smogdama Rusijos naftos terminalui Kaukazo regione, priklausančiame Rusijos Krasnodaro kraštui į rytus nuo aneksuoto Krymo pusiasalio.

Raketos „Neptun“ buvo sukurtos kaip priešlaivinės raketos, tačiau dar 2023 metų balandį Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad Ukraina modifikavo savo priešlaivines raketas „Neptun“, kad jos galėtų atakuoti antžeminius taikinius.

Teigiama, kad Ukraina į „Neptun“ raketas įdiegė GPS nukreipimo sistemą, kuri nukreipia raketą į iš anksto nustatytą vietą.

Priartėjus prie taikinio įsijungia raketos infraraudonųjų spindulių nukreipimo galvutė. Ji ieško taikinio, jį atpažįsta ir užsifiksuoja naudodama iš anksto įkeltą vaizdą.

Anonimu likęs Ukrainos gynybos ministerijos pareigūnas teigė, kad modifikuotos „Neptun“ veikimo nuotolis yra apie 400 km, o naudingoji apkrova – apie 350 kg.

ekrano nuotr.

Parengta pagal „Newsweek“ ir „Defense Express“.

Zaporižios regione pradėtos statyti „požeminės mokyklos“

Zaporižios regione prasidėjo „požeminių mokyklų“ – slėptuvių statyba.

Apie tai platformoje „Telegram“ pranešė Zaporižios regiono karinės administracijos vadovas Ivanas Fedorovas.

„Sušaukiau posėdį, kad aptartume „požeminių mokyklų“ – slėptuvių statybą. Mūsų visų tikslas yra suteikti 50 000 Zaporižios regiono mokinių galimybę mokytis ne nuotoliniu būdu. Įgyvendindami šį (projektą) bendradarbiaujame su miesto valdžia“, – rašoma pranešime.

Atsižvelgdama į visus pafrontėje esančius rizikos veiksnius, Zaporižios regiono gynybos taryba nusprendė, kad visas ugdymo procesas turėtų vykti slėptuvėse. Statybos jau yra pradėtos penkiose vietovėse.

„Šiandien atlikau Sičio kolegijos specializuotosios mokyklos slėptuvės statybų apžiūrą. Darbai pradėti prieš daugiau nei savaitę. Tikimės, kad darbas mokykloje vyks dvejomis pamainomis, o joje galės mokytis 1 000 moksleivių. Statybų kaina viršija 112 mln. grivinų.

Objektą planuojama perduoti eksploatacijai ketvirtajame 2024 m. ketvirtyje. Tai sudėtingas projektas. Zaporižioje dar niekada nebuvo mėginama įgyvendinti tokį didelį projektą per tokį trumpą laiką. Tačiau dedame visas pastangas, kad šį projektą užbaigtume kaip galima greičiau ir kokybiškiau“, – rašė I. Fedorovas.

Pranešama, kad rusai artilerijos sviediniais apšaudė komercinius pastatus ir gyvenamuosius namus Nikolio rajone.

ES susitarė dėl naujo sankcijų Rusijai paketo

Europos Sąjungos (ES) šalys susitarė dėl naujų sankcijų Rusijai, ketvirtadienį pranešė blokui šiuo metu pirmininkaujanti Belgija.

„Šis paketas numato naujas tikslines priemones ir maksimaliai padidina esamų sankcijų poveikį panaikindamas spragas“, – sakoma tinkle „X“ paskelbtame įraše.

Pranešimas: per rusų ataką Ukrainoje apgadinta elektrinė

Per naujausią raketinę ir dronų ataką, nukreiptą prieš Ukrainos energetikos objektus, praėjusią naktį Ukrainoje buvo apgadinta viena iš elektrinių, ketvirtadienį pranešė jėgainės operatorius.

Pastaraisiais mėnesiais rusų tikslingai vykdyti smūgiai pakirto Ukrainos elektros gamybos pajėgumus ir privertė valdžią periodiškai išjungti elektros tiekimą bei importuoti atsargas iš svetur.

„Dar viena sunki naktis Ukrainos energetikos pramonei. Rusai atakavo vieną iš bendrovės DTEK šiluminių elektros stočių“, – teigiama bendrovės pranešime, kuriame taip pat nurodoma, kad per išpuolį buvo padaryta „rimta žala“, sužeisti trys darbuotojai.

Bendrovė pranešė, kad tai buvo jau septintas „masinis“ išpuolis prieš Ukrainos elektrines per pastaruosius tris mėnesius.

Ukrainos nacionalinių tinklų operatorė „Ukrenergo“ pirmiau ketvirtadienį pranešė, kad praėjusią naktį įvykdytas „masinis civilinės energetikos infrastruktūros puolimas“.

„Įranga ir infrastruktūra apgadinta Vinycios, Dnipropetrovsko, Donecko, Kyjivo regionuose“, –pridūrė ji, nors žalos mastai vis dar „nustatinėjami“.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis yra sakęs, kad dėl tokių antpuolių elektros gamybos apimtys karo draskomoje šalyje per metus sumažėjo perpus, paragindamas sąjungininkes suteikti daugiau oro gynybos sistemų gyvybiškai svarbiai infrastruktūrai apsaugoti.

Ukrainos ginkluotosios oro pajėgos pranešė, kad Rusija paleido devynias raketas ir 27 Irano gamybos kovinius dronus, o oro gynybos sistemos numušė juos visus, išskyrus keturias raketas.

„Buvo užpulti kritiniai infrastruktūros objektai. Pagrindinė atakos kryptis buvo Ukrainos rytai, ypač Dnipropetrovsko regionas“, – teigiama karinių oro pajėgų pranešime. Dnipropetrovskas yra vienas iš regionų, kuriame DTEK vykdo savo veiklą.

Ginkluotosios oro pajėgos taip pat pranešė, kad oro gynybos sistemos suveikė ir Zaporižios, Donecko, Chersono, Charkivo, Kyjivo bei kituose regionuose.

Juodojoje jūroje ir Azovo jūroje dislokuoti keturi sparnuotosiomis raketomis ginkluoti rusų karo laivai

Juodojoje jūroje Rusija yra dislokavusi du karo laivus, vienas iš jų yra ginkluotas sparnuotosiomis raketomis „Kalibr“ ir vienu metu gali paleisti keturių raketų salvę, platformoje „Telegram“ pranešė Ukrainos karinis jūrų laivynas.

Azovo jūroje budi aštuoni priešų karo laivai, trys iš jų – ginkluoti raketomis „Kalibr“, vienu metu galintys paleisti iki 24 raketų salvę.

Viduržemio jūroje šiuo metu budi vienas raketomis „Kalibr“ ginkluotas rusų karinis laivas, galintis paleisti aštuonių raketų salvę.

Ukrainos karinio jūrų laivyno atstovas Dmytro Pletenčiukas yra pranešęs, kad Rusija Azovo jūroje vykdo karines pratybas.

Ukrainoje per pastarąją parą sunaikinta dar 1 170 rusų karių

Laikotarpiu nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. birželio 20 d. Ukrainoje sunaikinta arba išvesta iš rikiuotės iš viso apie 530 920 rusų okupantų, iš jų 1 170 – vien per pastarąją parą.

Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Be to, Ukrainos gynėjai sunaikino 7 987 priešo tankus (+3 per pastarąją parą), 15 337 šarvuotąsias kovos mašinas (+18), 14 052 artilerijos sistemas (+45), 1 105 raketų paleidimo sistemas (+1), 859 oro gynybos sistemas (+2), 359 karo lėktuvus, 326 sraigtasparnius, 11 260 nepilotuojamų orlaivių (+39), 2 298 sparnuotąsias raketas (+1), 28 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 19 134 transporto priemones (+56), 2 357 specialiosios įrangos vienetus (+2).

Duomenys apie priešų nuostolius nuolat tikslinami.

Rusija pranešė, kad per Ukrainos bepiločių orlaivių puolimą žuvo moteris

Naktį Ukraina paleido daugybę bepiločių orlaivių į naftos saugyklas Rusijoje, žuvo viena moteris, ketvirtadienį pranešė regiono gubernatorius.

Tarp nukentėjusių vietų buvo Kubanės Slavjansko miestas pietiniame Krasnodaro regione, ten žuvo moteris, pranešė gubernatorius Venjaminas Kondratjevas.

Naktį Ukrainos oro gynyba perėmė 5 rusų paleistas raketas ir 27 dronus

Naktį į ketvirtadienį Rusija puolė Ukrainą panaudojusi 9 iš oro ir žemės paleidžiamas raketas ir 27 dronus „Shahed“, „Telegram“ susirašinėjimo programėlėje pranešė Ukrainos karinių oro pajėgų vadas Mykola Oleščiukas.

Keturios sparnuotosios raketos Kh-101/Kh-555 buvo paleistos iš strateginių bombonešių Tu-95 MS iš oro erdvės virš Kaspijos jūros, trys „Iskander-M“ balistinės raketos buvo paleistos iš Rusijos Voronežo srities, dvi valdomos raketos Kh-59 atlėkė iš oro erdvės virš Azovo jūros. 27 dronai „Shahed-131/136“ buvo paleisti iš Rusijos Primorsko-Achtarsko.

M. Oleščiukas sakė, kad taikiniai buvo ypatingos svarbos infrastruktūros objektai. Daugiausia taikytasi į Rytų Ukrainą, ypač Dnipropetrovsko sritį. Priešo ataką atmušė naikintuvai, priešlėktuvinių raketų daliniai ir karinių oro pajėgų elektroninės kovos daliniai bei mobiliosios Ukrainos gynybos pajėgų ugnies grupės, sakė jis.

Ukrainos gynėjai sunaikino 32 raketas ir bepiločius orlaivius, įskaitant keturias sparnuotąsias raketas Kh-101/Kh-555, vieną valdomą raketą Kh-59 ir 27 dronus „Shahed-131/136“. Ukrainos oro gynybos pajėgos dirbo Dnipropetrovsko, Zaporižios, Donecko, Mykolajivo, Chersono, Charkivo, Kyjivo, Čerkasų, Poltavos ir Vinycios srityse.

Rusijos ataka pataikė į ypatingos svarbos infrastruktūros objektą Vinicos srityje

Kaip pranešė srities gubernatorius Serhijus Borzovas, birželio 20 d. naktį Vinicos srityje nukentėjo ypatingos svarbos infrastruktūros objektas. Nukentėjusiųjų nebuvo.

Į įvykio vietą buvo išsiųstos avarinės brigados.

Oro pavojus regione tęsėsi daugiau nei tris valandas.

Per naktinę Rusijos ataką Ukrainos energetikos infrastruktūra buvo pažeista keturiuose regionuose

Per naktį Rusijos surengtą puolimą keturiuose Ukrainos regionuose buvo pažeista civilinė energetikos infrastruktūra, „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos tinklo operatorė „Ukrenergo“.

Pranešime sakoma, kad Rusija surengė naują didžiulę nepilotuojamų orlaivių ataką prieš Ukrainos civilinę energetikos infrastruktūrą. Per smūgius buvo pažeisti energetikos infrastruktūros objektai Vinycios, Dnipropetrovsko, Donecko ir Kyjivo srityse.

Ukrainos oro gynyba numušė visus Kyjivą atakavusius dronus

Naktį Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė visus dronus „Shahed“, kuriais rusai puolė Kyjivą, „Telegram“ kanale pranešė miesto karinė administracija.

Pirminiais duomenimis, priešai paleido dronus iš pietų, jie skrido per Mykolajivo, Kirovohrado, Dnipropetrovsko, Poltavos, Černihivo sritis ir mėgino pulti Kyjivą iš šiaurės rytų, sakoma pranešime.

Ukrainos oro gynybos daliniai sunaikino visus prie sostinės artėjančius priešo taikinius.

Dronai puolė naftos perdirbimo gamyklą Rusijos Krasnodaro srityje

Rusijos žiniasklaida pranešė, kad dronai puolė Afipskio naftos perdirbimo gamyklą Krasnodaro srityje.

Enemo kaimo Adigėjoje ir Afipskio kaimo Krasnodaro srityje gyventojai pranešė apie sprogimus ir gaisrus. Kubanės operatyvinė būstinė teigė, kad „pranešimai apie gaisrą Afipskio naftos perdirbimo gamykloje yra nepatikimi“.

„Telegram“ kanalas „Astra“ paskelbė gaisro naftos perdirbimo gamykloje vaizdo įrašą ir nurodė, kad valdžia apie tai tyli.

Rusija prie Krymo tilto rikiuoja daugiau apsauginių baržų ir stato prieplaukas

Rusai gerokai padidino apsauginių baržų skaičių Kerčės sąsiauryje.

„krymo vėjas“ stebėjimo grupės „Telegram“ kanale duomenimis, apsauginių baržų skaičius išaugo pusantro karto, o po Krymo tiltu atsirado prieplaukų. Dabar Kerčės užtvaroje jau yra 21 barža.

„Gegužės 22 d. prasidėjo penkių prieplaukų statyba tilto papėdėje – dviejuose Tuzlos salos ir Tuzlos nerijos krantuose nuo Rusijos. 2024 m. birželio 16 d. ilgiausias iš molų buvo apie 190 metrų, o mažiausias – beveik 80 metrų“, – pažymi kanalas.

Rusijos vyriausybės kritikui V. Kara-Murzai sugriežtintos kalėjimo sąlygos

Rusijos vyriausybės kritikas Vladimiras Kara-Murza buvo perkeltas į kamerą Sibiro griežtojo režimo kolonijoje, kur pusę metų praleis griežtesnėmis sąlygomis, trečiadienį pranešė buvęs jo advokatas.

Oficiali to priežastis – jis kelioms sekundėms patraukė rankas nuo nugaros, kad pagal reikalavimus nusiimtų kepurę, feisbuke rašė V. Kara-Murzai daugelį metų atstovavęs Vadimas Prochorovas.

V. Prochorovas pabėgo iš Rusijos, tačiau palaiko ryšį su V. Kara-Murza.

Antradienį ta pati bausmė buvo skirta ir artimam kalėjime mirusio opozicijos aktyvisto Aleksejaus Navalno bendražygiui Iljai Jašinui.

Kalėjimų administracija dažnai baudžia jai neįtikusius nuteistuosius, ypač politinius kalinius, perkeldama juos į tokias kameras.

Gyvenimo sąlygos jose yra itin griežtos. Kameroje labai ankšta, ryte atsikėlus lovoje gulėti draudžiama, kasdienių pasivaikščiojimų laikas kieme yra ribojamas.

Be to, kas pusę metų leidžiama tik trumpam susitikti su artimaisiais ir tai tik gavus administracijos leidimą.

V. Kara-Murza 2023 m. balandį už valstybės išdavimą buvo nuteistas kalėti 25 metus.

Tarptautinė bendruomenė jį laiko politiniu kaliniu. Jis ne vienerius metus kritikavo Rusijos prezidento Vladimiro Putino politiką ir karą Ukrainoje.

Po keleto pasikėsinimų jį nunuodyti, 42-erių metų vyriškio sveikata smarkiai pašlijo.

Kova su rusų „supergalia“: paaiškino, ko pirmiausia imsis F-16

Ukrainoje vykstant plataus masto karui vakarietiški naikintuvai F-16, kuriuos pažadėjo atsiųsti sąjungininkai, pirmiausia „skris numušti Rusijos bombonešių ir tik tada bombarduos savo teritoriją“.

„Pagrindinė „rusų supergalia“ yra tai, kuo jie dabar labiausiai erzina ukrainiečius, ir kieno dėka jie vis dar veržiasi prie Pokrovsko“, – sakė karo ekspertas, buvęs kuopos vadas. iš bataliono „Aidar“, Jevgenijus Dykijus komentare unian.net.

„Būtent šie oro smūgiai valdomomis bombomis nuskrenda 70–90 kilometrų. Tai yra, jų lėktuvai gali mesti šias bombas nepatekę į mūsų oro gynybos aprėpties zoną. Tai dabar yra mūsų pagrindinė problema visoje fronto linijoje, be to, tai yra fronto miestų problema“, – sakė analitikas.

Pašnekovas pridūrė, kad „F-16 pasirodymas pirmiausia turėtų išspręsti šią problemą“. J. Dykijaus teigimu, Ukrainos pusė tokią Vakarų paramą turėtų gauti „po poros mėnesių“.

Rusija gali padidinti spaudimą kai kuriose srityse: ekspertas numatė, ko tikėtis iš priešo

Rusijos okupacinės pajėgos pagrindinius kovinius veiksmus planuoja vykdyti rytų kryptimi – ten įsibrovėliai dislokavo parengtus rezervus. Tuo pačiu metu kai kurie daliniai nebuvo naudojami kovose, o buvo išsidėstę už pagrindinio Ukrainos ginklais pasiekiamos zonos.

Apie tai per „24 kanalą“ kalbėjo karinis ekspertas, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atsargos pulkininkas ir instruktorius lakūnas Romanas Svitanas. Anot jo, rusai kaupia rezervus visame rytiniame fronte.

„Pradedant nuo Staromajorsko, Vremevskio iškilimo, Vuhledaro, Donecko, Gorlovkos, Bachmuto. Toliau Lisičansko sritis iki Kupjansko. Daugiau nei 200 kilometrų fronto. Tai nėra didelio masto operacija. Rusai dabar dislokuoti fragmentais 7,10 kilometrų išilgai fronto pločio nuo Staromajorsko iki Kupjansko“, – pabrėžė jis.

R. Svitanas prognozuoja, kad artimiausiu metu priešas padidins spaudimą kai kuriose srityse. Pagrindinis įsibrovėlių uždavinys išlieka pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines sienas. Pažymima, kad Luhansko frontu rusai bandys pasiekti kairįjį Oskolo rezervuaro krantą.

„Tai yra, Kupjansko kryptis, Borovaja ir Limanas yra puolami. Iš tiesų, tai yra vadinamoji Rusijos vasaros karinė kampanija, kur jie bando judėti. Šia kryptimi jie dirbs kelis mėnesius. Lygiagrečiai su tuo jie bandys plėtoti, tarkime, operatyvines operacijas, nukreipdami mūsų dalinius kituose fronto sektoriuose“, – sako R. Svitanas.

Anot jo, tam priešas gali panaudoti kairįjį Dniepro krantą, Zaporožės kryptį Rabotynę, Vasiljevkos srityje ir ypač Charkovo kryptį, kur vyksta kovos.

„The Times“ įspėja apie „ypač baisų“ susitarimą tarp V. Putinas ir Šiaurės Korėjos diktatoriaus: Vakarams – labai bloga žinia

Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino vizitas Pchenjane yra nerimą keliantis ženklas, kad kuriamas NATO ir visiems Vakarams atvirai priešiškas branduolinis aljansas. Apie tai rašo „The Times“.

Leidinio autorius pažymi, kad Šiaurės Korėjos sviedinių tiekimas agresyvios Rusijos armijos reikmėms Ukrainoje yra tik pusė šio aljanso keliamų problemų. Kita pusė yra tai, ką Šiaurės Korėja gauna mainais iš Rusijos.

„Labai mažai tikėtina, kad Kim Jong Unas taip dosniai sutiktų Putiną vien dėl maisto ir degalų pažado. Kim Jong Unas nori pažangių ryšių sistemų, branduolinių povandeninių laivų technologijų, karinių palydovų technologijų ir pažangių tarpžemyninių balistinių raketų technologijų“, – sakė Vašingtono strateginių studijų centro analitikas ir tarptautinių santykių ekspertas Victoras Cha.

Kaip pažymi „The Times“, padėti Pchenjanui tobulinti iš povandeninių laivų paleidžiamų balistinių raketų programą yra „ypač baisu“, nes prireikus Kim Jong Unas galėtų netikėtai smogti įprastomis ar branduolinėmis galvutėmis.

Be to, turėdamas tokius ginklus, jis garantuoja sau galimybę surengti galingą atsakomąjį smūgį, jei Šiaurės Korėjos kariniai pajėgumai vietoje bus sunaikinti.

Nors daugelis analitikų teigia, kad naujai sukurtas Maskvos ir Pchenjano aljansas erzina Pekiną, publikacijos autorius primena, kad Kinija išlieka pagrindine Šiaurės Korėjos prekybos partnere, todėl už bausmę gali bet kada nutraukti kuro ir maisto tiekimą korėjiečiams. Bet tai neįvyksta.

„Putino ir Kimo kalbos apie iššūkį Amerikos hegemonijai atitinka Pekino žinią – kad Amerikos šimtmetis baigėsi ir jos vietą užima nauja galia. Žinia subtili.

Xi turi per daug malonės, kad nepasakytų atvirai „apie jo vadovaujamą ir Rusijos, Šiaurės Korėjos ir Irano remiamo naujo itin galingo bloko egzistavimą“. Bet jam to nereikia – šią savaitę Pchenjane Kimas ir Putinas tai padarė už jį“, – rašo „The Times“.

Po vizito Šiaurės Korėjoje V. Putinas atvyko į Vietnamą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Šiaurės Korėjoje susitikęs su Kim Jong Unu, su valstybiniu vizitu atvyko į Hanojų, pranešė Rusijos prezidentūra.

V. Putinas Vietnamo sostinėje lankosi generalinio sekretoriaus Nguyenu Phu Trongo kvietimu. Į Hanojų po dvi dienas trukusio vizito Šiaurės Korėjoje jis atvyko trečiadienį vakare.

Ketvirtadienį Rusijos vadovas dalyvaus prezidentūroje vyksiančioje sutikimo ceremonijoje, po kurios prasidės dvišalės diskusijos su Komunistų partijos lyderiu N. Trongu. Jis taip pat susitiks su Vietnamo ministru pirmininku Phamu Minh Chinhu ir Rusijoje studijavusiais vietnamiečiais. Be to, V. Putinas dalyvaus ir valstybiniame bankete.

Nuo tarptautinės bendruomenės atskirtas V. Putinas mėgina užsitikrinti likusių Rusijos sąjungininkių paramą. Kol kas neaišku, kokios naudos Vietnamas tikisi iš V. Putino, kuriam dėl Ukrainoje įvykdytų nusikaltimų vis dar galioja Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas arešto orderis, vizito.

Komentuotojai teigia, kad trumpas V. Putino turnė po Vietnamą ir Šiaurės Korėją turi tiek praktinę, tiek simbolinę reikšmę.

„V. Putino kelionė į Vietnamą pagyvins visapusišką šių šalių strateginį bendradarbiavimą ir sustiprins ekonominius santykius, prisiimant įsipareigojimų prekybos ir investicijų srityje bei nustatant rublio ir dongo valiutos keitimo mechanizmą, kuris bus taikomas atsiskaitant už prekes ir paslaugas“, – paaiškino Australijos Naujojo Pietų Velso universiteto politikos profesorius emeritas ir Vietnamo ekspertas Carlas Thayeris.

Hanojuje V. Putinas apsistos prancūzams priklausančiame viešbutyje „Sofitel Metropole“. Iki jam atvykstant užsakomuoju skrydžiu buvo atskraidinti limuzinai, kuriais V. Putinas važinės savo vizito metu.

Kada Rusija gali panaudoti branduolinį ginklą: "The Telegraph" įvardija tris veiksnius, galinčius turėti įtakos V. Putino sprendimui

Ekrano nuotr.

Per pastarąsias kelias savaites Vakarų šalys suteikė Ukrainai leidimą naudoti NATO klasės ginklus smūgiams į taikinius Rusijos Federacijos teritorijoje. 

Rusija atsakė tariamais branduoliniais grasinimais - buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas pagrasino Vašingtonui, Paryžiui ir Londonui branduoliniu sunaikinimu, jei NATO šalys dislokuos karius Ukrainoje.

Rusijos branduoliniai grasinimai sukėlė dvi priešingas reakcijas Vakaruose. Apie tai "The Telegraph" skiltyje rašo Samuelis Ramani, Oksfordo universiteto mokslininkas, besispecializuojantis tarptautinių santykių srityje.

Pirmoji - Rusijos branduolinius grasinimus reikėtų lengvai atmesti kaip tuščias kalbas. Šis argumentas grindžiamas teiginiu, kad Rusija žino, jog branduolinio ginklo panaudojimas išprovokuotų plataus masto NATO konvencinį puolimą prieš jos pajėgas Ukrainoje arba atsakomąjį branduolinį smūgį.

Antrasis argumentas yra tas, kad Rusija gali būti linkusi panaudoti branduolinius ginklus, jei NATO per daug eskaluotų savo veiksmus.

Nerimaujant dėl "eskalacijos rizikos" buvo atidėtas tankų ir naikintuvų pristatymas Ukrainai ir apribotos Ukrainos galimybės smogti Rusijos karinei infrastruktūrai.

Abu argumentai yra klaidingi.

Egzistuoja realūs scenarijai, pagal kuriuos Rusija gali panaudoti taktinius branduolinius ginklus Ukrainoje arba, kas yra daug mažiau tikėtina, prieš NATO šalį. Ir - kas labai svarbu - Rusijos sprendimas nepriklausys nuo Vakarų elgesio, pažymi ekspertas.

"Mano nuomone, nors Kremlius ir pasinaudos Vakarų parama Ukrainai kaip pretekstu branduolinei eskalacijai, panašiai kaip Rusija pasinaudojo NATO plėtra, kad pateisintų įsiveržimą į Ukrainą 2022 m. vasarį, Vakarų parama jos neskatins.

Vietoj to Vladimiro Putino sprendimą paspausti branduolinį mygtuką greičiausiai lems trys veiksniai", - aiškina Ramani.

Pirmasis veiksnys

Pirmasis veiksnys yra tai, kaip V. Putinas mato situacijos raidą Ukrainos fronte. 

Vyrauja nuomonė, kad Rusija svarstys galimybę panaudoti branduolinį ginklą tik tada, kai atsidurs ties pralaimėjimo Ukrainoje riba.

 Spekuliacijos dėl Rusijos branduolinio ginklo panaudojimo kulminaciją pasiekė 2022 m. pabaigoje, kai gyvosios jėgos trūkumas padėjo Ukrainai pasiekti pergales Charkove ir Chersone.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis neseniai pareiškė, kad Rusija gali apsvarstyti galimybę taktiškai panaudoti branduolinį ginklą, jei patirs "katastrofišką pralaimėjimą".

"Ši logika nebūtinai yra tiksli. Rusijoje vis dažniau pasigirsta įtakingų balsų, teigiančių, kad taktinių branduolinių ginklų panaudojimas galėtų priversti Ukrainą ir Vakarus kapituliuoti. 

Jei Rusija gaus papildomų pajamų per didele kaina, ji gali laikyti branduolinę eskalaciją mažesne blogybe prieš daugiametį išsekimo karą", - aiškina ekspertas.

Antrasis veiksnys

Rusijos vidaus politinis stabilumas. Ultranacionalistai, pasisakantys už totalinį karą, išlieka didžiausia grėsme Putinui.

Jie jau pastūmėjo diktatorių V. Putiną į masinį šaukimą į kariuomenę ir didelio masto smūgius civilinei infrastruktūrai, todėl galima įsivaizduoti, kad šis lobizmas gali priversti jį panaudoti branduolinį ginklą.

Trečiasis veiksnys

Tai Kinijos atlaidus požiūris. Kadangi Kinija nori apriboti branduolinių povandeninių laivų atsiradimą Indostano regione ir atgrasyti Šiaurės Korėją nuo sekimo Rusijos pavyzdžiu, Pekinas nuolat ragino V. Putiną susilaikyti nuo branduolinių ginklų naudojimo.

Jei Kinija bus įtraukta į didelį konfliktą Indostane, tikėtina, kad Taivanas gali pakeisti savo apskaičiavimus. O esant kitiems dviem veiksniams, V. Putinas galėtų uždegti žalią šviesą branduoliniam smūgiui.

"Kadangi Rusijos branduolinė logika nėra iš prigimties agresyvi, Vakarai turėtų nebijoti suteikti Ukrainai ginklų ir veiksmų laisvės, kurių jai reikia karui laimėti. Leisti Rusijai įgyti daugiau teritorijos ir priversti Putiną manyti, kad NATO kapituliuos branduolinio smūgio akivaizdoje, yra blogiausias galimas rezultatas Vakarams ir Ukrainai", - apibendrino Samuelis Ramani.

Organizatorių nuotr.

Ukraina atsisveikino su ginkluotųjų oro pajėgų asu ir vienu iš „Kijevo vaiduoklių“

Antradienį raudonmedžio karstas su vieno iš garsiųjų „Kijevo vaiduoklių“ – leitenanto pulkininko Valentino Korenčiuko palaikais ant jo bendražygių pečių iš Kyjivo Šventojo Mykolo vienuolyno katedros Ukrainos sostinės gatvėmis iškeliavo į amžinojo atilsio vietą Maidano aikštėje.

V. Korenčiukas kariuomenėje buvo žinomas „Bitininko“ pravarde ir tarnavo 40-ojoje taktinėje aviacijos brigadoje, kur skraidė sovietmečiu sukonstruotu naikintuvu „MiG-29“.

Karinių oro pajėgų pranešime, kuriame buvo patvirtinta aso žūtis mūšio metu, jis buvo šlovinamas kaip šalies „geriausias pilotas“.

V. Korenčiukas skraidė nuo pat pirmos Rusijos invazijos dienos ir per savo karjerą numušė dešimtį taikinių, tarp jų – rusų bombonešį, teigiama oro pajėgų pranešime.

Daugelis iš jo laidotuvėse dalyvavusių gedinčiųjų ant rankovės turėjo po antsiuvą, kuriame juodos spalvos fone buvo pavaizduota balta kaukolė su užrašu „Kyjivo vaiduoklis“.

Pirmosiomis 2022 m. vasarį prasidėjusios Rusijos invazijos dienomis socialiniuose tinkluose buvo karštligiškai sekami vadinamojo „Kyjivo vaiduoklio“ – naikintuvo lakūno, neva numušusio šešis rusų karo lėktuvus – nuotykiai.

Socialinių tinklų vartotojai spėliojo, kas gi galėtų būti ši naujoji Ukrainos ikona.

Kurį laiką šiuo vardu buvo tituluojamas leitenantas pulkininkas Viačeslavas Jerko, tarnavęs toje pačioje aviacijos brigadoje, kaip V. Korenčiukas.

V. Jerko žuvo pirmąją karo dieną, o po trijų mėnesių jam buvo suteiktas Ukrainos didvyrio medalis – aukščiausias šalies apdovanojimas.

Po to garsiojo fantomo mantiją apsisiausti atėjo eilė kitam jo būrio nariui – majorui Stepanui Tarabalkai.

Tačiau po S. Tarabalkos žūties 2022 m. kovo 13 d. kariuomenė nusprendė išsklaidyti tiek žmonių spėliones, tiek patį mitą.

Tiesą sakant, Ukrainos padangių asas niekada nė neegzistavo.

„Kijevo vaiduoklis yra Ukrainiečių sukurta legenda“, – 2022 m. balandžio 30 d. paaiškino kariuomenė.

Ukrainiečių pareigūnas: rusų prioritetas – Charkovo kryptis

Rusijos pajėgos prioritetu laikė Charkovo kryptį – ten nuolat dislokuojami okupantų rezervai, teigia trečiosios šturmo brigados vado pavaduotojas Maksimas Žorinas.

Anot jo, Ukrainos kariai kariai šia kryptimi sulaiko gausesnes priešo pajėgas.

„Yra daugybė rusų, kartais jie bando prisidengti reljefu, bet amžinai lieka jo dalimi. Rusai šią kryptį įvardijo kaip vieną iš prioritetinių puolimo krypčių, todėl čia perkelia šviežias pajėgas“, – pažymėjo M. Žorinas.

Jis pažymėjo, kad 3-ioji specialioji brigada neseniai likvidavo daugiau kaip tūkstantį okupantų. Tai yra orientacinis rezultatas vertinant Rusijos pajėgų koncentraciją, rašo UNIAN.

Rusija skelbia, neva per Ukrainos atakas Donecko mieste žuvo du žmonės

Donecko mieste Rytų Ukrainoje nuo ukrainiečių artilerijos ugnies žuvo vyras ir moteris, pranešė Rusijos paskirtas miesto meras Aleksejus Kulemzinas. Dar su žmonės, įskaitant vaiką, buvo sunkiai sužeisti, pridūrė Maskvos paskirtas Donecko regiono vadovas Denisas Pušilinas, kuriuo remiasi agentūra „Reuters“.

Rusija perkėlė savo dalinius nuo Suomijos sienos į Ukrainą

Rusija didžiąją dalį savo sausumos pajėgų, kurios prieš tai buvo dislokuotos netoli Suomijos, perkėlė į Ukrainą, pranešė suomių visuomeninis transliuotojas „Yle“, remdamasis neįvardijamu šaltiniu Suomijos karinėje žvalgyboje.

Šis pranešimas prieštarauja ankstesniems Rusijos pareiškimams apie savo dalinių stiprinimą netoli Suomijos sienos, kuris esą yra reakcija į Šiaurės šalies įstojimą į NATO.

„Vidutiniškai 80 proc. įrangos ir karių perkeltą į karą Ukrainoje“, – sakė žvalgybos šaltinis stočiai „Yle“.

Kijevas: Rusija po „tylos“ ėmė intensyviau pulti vieną pafrontės miestą

Rusų pajėgos ėmė rengti intensyvesnes atakas netoli Torecko – pafrontės miesto rytų Ukrainoje, kuriame pastaraisiais kovų mėnesiais buvo santykinai ramu, trečiadienį pranešė oficialūs asmenys ir naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Priešui karių ir ginklų skaičiumi nusileidžiančioms ukrainiečių pajėgoms sunkiai sekėsi išlaikyti fronto liniją rytiniame Donecko regione, kuris, anot Kremliaus, priklauso Rusijai.

Per antradienį vakare surengtą spaudos konferenciją Ukrainos kariuomenės atstovai sakė, kad Rusija pradėjo „intensyviau“ pulti Torecko apylinkes ir „vienu metu pradėjo penkias puolimo operacijas“, kurių taikiniu yra netoli miesto esantys kaimai ir gyvenvietės.

Kariuomenės analitikai pranešė, kad rusai pasistūmėjo pirmyn link Torecko, kuriame iki karo gyveno maždaug 32 000 žmonių.

Rusijos gynybos ministerija trečiadienį taip pat pranešė, kad jos pajėgos „pagerino“ savo pozicijas netoli Torecko.

Maskvos kariuomenė pastaraisiais mėnesiais perėmė iniciatyvą mūšio lauke į savo rankas ir pasistūmėjo pirmyn į šiaurę ir į pietus nuo Torecko, tačiau fronto linija netoli šio kalnakasių miesto iš esmės išliko santykinai stabili.

Ukrainos kariuomenės teigimu, intensyvesnės rusų atakos prasidėjo „po ilgesnį laiką trukusios tylos“.

CNN: NATO viduje – aršios diskusijos dėl Ukrainos narystės Aljanse

Ruošiantis 75-ąjam NATO aukščiausiojo lygio susitikimui Vašingtone kelios pagrindinės Ukrainos sąjungininkės, įskaitant JAV ir JK, aktyviai tariasi dėl įsipareigojimų, įtvirtins Ukrainos narystę Aljanse. Tačiau, valstybės nesutaria dėl įsipareigojimo formuluotės tvirtumo, praneša CNN.

Anot žurnalistų, Jungtinės Valstijos susiduria su kelių Europos šalių kritika dėl to, kad Vašingtonas nenori žengti taip toli, kaip norėtų kai kurios senojo žemyno valstybės, ypač tos, kurios yra netoli sienos su Rusija.

JAV ir Vokietijos pareigūnai pasiūlė, kad kitą mėnesį vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime Aljansas įsipareigotų, jog Ukraina turi „tiltą“ į narystę NATO, tačiau tai nėra „negrįžtamas kelias NATO link“, kaip balandį sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Esu įsitikinęs, kad mes turėsime formuluotę, kuri teigs, kad Ukraina taps Aljanso nare. Aiški formuluotė dabar yra aptariama tarp sąjungininkų“, – antradienį spaudos konferencijoje tvirtino J. Stoltenbergas.

Leidinyje pažymima, kad dėl Ukrainos stojimo į NATO lemiamą reikšmę turės galutinė įsipareigojimų formuluotė. Artimiausiomis dienomis sąjungininkai aptars, o po to atidžiai išnagrinės šias formuluotes, nes jose pasauliui, o ypač Rusijai, bus išdėstytos Ukrainos perspektyvos NATO.

„Per Vašingtono aukščiausiojo lygio susitikimą mes imsimės konkrečių veiksmų, kad priartintume Ukrainą prie NATO ir užtikrintume, kad būtų nutiestas tvirtas ir gerai apšviestas tiltas į narystę“, – aiškino JAV valstybės sekretorius Antonijus Blinkenas.

Formuluotės problemos

Paklaustas dėl šių diskusijų aukšto rango JAV pareigūnas CNN sakė, kad Joe Bideno administracijos pareigūnai nemano, kad „negrįžtamo kelio“ formuluotei pritars visas Aljansas, o ypač – Vengrija.

Tuo tarpu, susilaukęs kritikos iš kai kurių Europos valstybių, Vašingtonas mano esąs arti bendro konsensuso, kuris leistų su visais sąjungininkais pasiekti bendrą sprendimą dėl šios formuluotės, rašo CNN.

Kai kurios NATO narės nenori vartoti kalbos apie Ukrainos „negrįžtamą stojimą“ į NATO, nes šalis dar turi įgyvendinti visas būtinas demokratines ir antikorupcines reformas. Iki aukščiausiojo lygio susitikimo likus maždaug mėnesiui, ši tema tebėra pagrindinis įtampos taškas dabartiniuose pokalbiuose.

„Dauguma Vidurio Europos šalių yra nusivylusios J. Bideno administracijos dviprasmiškumu ir delsimu apibrėžiant konkretų Ukrainos kelią“, – CNN aiškino vienas Vidurio Europos diplomatas.

J. Bideno administracija gyrė neseniai pasirašytą 10 metų gynybos paktą su Ukraina, kuris vadinamas „tiltu į galimą Ukrainos narystę NATO aljanse“. Tačiau daugeliui europiečių to nepakanka.

„Žinoma, mes būtume už „negrįžtamumą“, – CNN aiškino antras Europos diplomatas.

Kitas Europos diplomatas, kurio atstovaujam šalis yra agresyvesnė Ukrainos narystės atžvilgiu, sakė, kad Europos sąjungininkai tiesiogiai bandė paveikti Baltuosius rūmus, kad Ukrainos kelias būtų kuo aiškesnis.

„Mes instinktyviai jaučiame, kad reikia nutiesti naują kelią. Reikėtų atkreipti dėmesį į greitą narystės Ukrainai suteikimą“, – CNN aiškino jis.

Balandžio mėnesį J. Stoltenbergas Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui patvirtino, kad „darbas, kurį dabar atliekame, nukreipia jus (Ukrainą – red. past.) negrįžtamu keliu į narystę NATO“.

Vis dėlto visuotinai pripažįstama, kad nuo praėjusių metų susitikimo Vilniuje, kuomet sąjungininkai pareiškė, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“, Aljanso pozicija šiuo klausimu turėjo pasikeisti.

Tuomet Aljanso narės paskelbė, kad atleis Ukrainą nuo narystės veiksmų plano reikalavimo, o tai palengvintų jos stojimą į NATO. Tačiau, sąjungininkės vis dėlto atsisakė nurodyti, kiek laiko tai gali užtrukti.

V. Zelenskis dėl to supyko. Tai, kad jam nebuvo pasiūlytas narystės grafikas politikas pavadino „beprecedenčiu ir absurdišku“ atveju

Praėjusią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad taikos derybos su Ukraina prasidės tik tuo atveju, jei Kijevas oficialiai atsisakys NATO siekių.

„Kai tik Kijevas pareikš, kad yra pasirengęs tokiam sprendimui, – penktadienį sakė V. Putinas. – mes iš karto, tiesiogine to žodžio prasme tą pačią minutę, gausime įsakymą nutraukti ugnį ir pradėti derybas.“

Partizanai: okupantai rengiasi Ukrainos karių išsilaipinimui Kryme

Rusų kariuomenė laikinai okupuotame Kryme rengiasi Ukrainos karių desantui.

Apie tai platformoje „Telegram“ pranešė partizaninis judėjimas „ATEŠ“.

„Rusijos ginkluotosios pajėgos rengiasi Ukrainos karių išsilaipinimui Kryme. Vienas judėjimo „ATEŠ“ agentas atliko Jevpatorijos žvalgybą ir aptiko naujų ugnies taškų, kurių skaičius yra ženkliai išaugęs. Be to, aktyviai modernizuojamos ir stiprinamos senos pozicijos, o tai savo ruožtu reiškia, kad rusų ginkluotosios pajėgos šiame fronte rengiasi blogiausiam scenarijui“, – teigiama partizanų pranešime.

Pastebėtina, kad rusų 68-ojo atskirojo jūrų inžinierių būrio kariai, dalyvaujantys įrenginėjant įtvirtinimus ir rezervines pozicijas, vis dažniau kalba apie tai, kad pusiasalyje Ukraina gali naudoti naikintuvus „F-16“ ir raketas.

Pranešama, kad partizanai Kryme pastebėjo aktyvų rusų karių judėjimą.

Organizatorių nuotr.

VE.lt, Moscow Times, BNS, ELTA, unian.net 

Gemius

Sidebar placeholder