Mėnulis

Naujas tyrimas: Žemės elektronai gali suformuoti vandenį Mėnulyje

Atlikus tyrimą nustatyta, kad didelės energijos elektronai Žemės plazmoje gali sudaryti palankias sąlygas vandens susidarymui Mėnulio paviršiuje. 

Išvadas žurnale "Nature Astronomy" paskelbė Havajų universiteto Manoa mieste mokslininko vadovaujama tyrėjų grupė, remdamasi Indijos Mėnulio zondo "Chandrayaan-1", veikusio nuo 2008 m. spalio iki 2009 m. rugpjūčio, duomenimis, pranešė "Newsweek".

Duomenys parodė, kad Žemės elektronai gali prisidėti prie Mėnulio atmosferos poveikio procesų, sakoma tyrime.

Žemę supa jėgos laukas, vadinamas magnetosfera, kuris saugo ją nuo griaunančios Saulės spinduliuotės. Šį jėgų lauką į išorę stumia ir jo formą keičia Saulės vėjas - įkrautų dalelių gūsis.

Tai sudaro ilgą uodegą naktinėje Žemės pusėje. Šią uodegą sudaro didelės energijos elektronai ir jonai, kurių šaltinis yra Saulės vėjas ir mūsų planeta.

Šis Saulės vėjas pasiekia Mėnulio paviršių ir jį apsupa. Mokslininkai mano, kad vėjo atnešti elektronai yra vienas pirmųjų būdų, kaip Mėnulyje susiformavo vanduo.

"Tai yra natūrali laboratorija Mėnulio paviršiaus vandens susidarymui tirti. Kai Mėnulis yra už magnetosferos uodegos, jo paviršių "bombarduoja" Saulės vėjas.

Magnetosferos uodegos viduje Saulės vėjo protonų beveik nėra, todėl buvo tikimasi, kad vandens susidarymas sumažės beveik iki nulio, - sako pagrindinis tyrimo autorius Shuai Li, Vandenynų ir žemės mokslų mokyklos Manoa (SOEST) mokslinis bendradarbis."

Supratimas, kiek vandens yra Mėnulio paviršiuje, padeda astronomams suprasti, kaip Mėnulis evoliucionavo ir formavosi.

Vanduo taip pat galėtų būti vertingas išteklius būsimoms žmonių kosminėms misijoms, nes galėtų jas išlaikyti ilgą laiką. Kada nors ateityje dėl jo Mėnulis galėtų tapti tinkamas gyventi žmonėms.

Šis naujas atradimas galėtų padėti paaiškinti vandens ledo, anksčiau rasto tamsiosios Mėnulio pusės srityse, kilmę.

"Mano nuostabai, nuotolinio stebėjimo stebėjimai parodė, kad vandens susidarymas Žemės magnetosferos uodegoje beveik sutampa su laiku, kai Mėnulis buvo už Žemės magnetosferos uodegos ribų", - sakė Lee.

"Tai rodo, kad magnetosferos uodegoje gali vykti papildomi vandens formavimosi procesai arba atsirasti nauji vandens šaltiniai, kurie nėra tiesiogiai susiję su Saulės vėjo protonų implantacija.

Visų pirma, didelės energijos elektronų emisija turi tokį patį poveikį kaip ir Saulės vėjo protonai", - pridūrė jis.

Ar Mėnulyje yra vandens - naujienos

Anksčiau astronomai Mėnulio pietiniame ir šiauriniame ašigaliuose pastebėjo sričių su ledu. Vandens ledas į paviršių iškyla daugelyje vietų netoli Mėnulio šiaurės ir pietų ašigalių, kurie nuolat yra šešėlyje ir niekada nėra kaitinami Saulės spindulių.

Pasak mokslininkų, jos vieną dieną galėtų tapti vandens šaltiniu astronautams iš Žemės.

Vėliau NASA mokslininkai pirmą kartą patvirtino, kad vandens yra saulės apšviestoje Mėnulio pusėje.

Vanduo gali pasiskirstyti visame Žemės palydovo paviršiuje ir neapsiriboja tik šaltomis, šešėlyje esančiomis jo pusėmis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder