Penki karo baigties Ukrainoje scenarijai

Žinios iš mūšio lauko, diplomatiniai nesutarimai, pabėgėlių emocijos – visa tai gali tapti nebepakeliama, gali tapti sunku pagalvoti, kas bus ateityje. Naujienų portalas BBC pateikia penkis scenarijus, kaip galėtų pasibaigti karas Ukrainoje.

Trumpas karas

Pagal šį scenarijų Rusija eskaluotų savo karines operacijas. Visoje Ukrainoje vyktų daugiau beatodairiškų artilerijos ir raketų smūgių. Rusijos oro pajėgos, kurios iki šiol vaidino menką vaidmenį, pradėtų niokojančius oro antskrydžius.

Visą Ukrainą apimtų didelės kibernetinės atakos, nukreiptos į svarbiausią nacionalinę infrastruktūrą. Būtų atjungtas energijos tiekimas ir ryšių tinklai.

Tūkstančiai civilių mirtų.

Nepaisydamas drąsaus pasipriešinimo, Kijevas žlugtų per kelias dienas. Vyriausybę pakeistų promaskvietiškas marionetinis režimas. Prezidentas Voldymyras Zelenskis arba būtų nužudytas, arba pabėgtų į Vakarų

Ukrainą ar net į užsienį, kad galėtų sudaryti vyriausybę tremtyje. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbtų pergalę ir išvestų kai kurias pajėgas, Ukrainoje palikdamas tiek, kad pavyktų išlaikyti kontrolę.

Tūkstančiai pabėgėlių ir toliau bėgtų į Vakarus. Ukraina prisijungtų prie Baltarusijos kaip Maskvos klientė valstybė.

Toks rezultatas jokiu būdu nėra neįmanomas, bet priklausytų nuo kelių veiksnių pasikeitimo: geresnių Rusijos pajėgų pasirodymo, daugiau dislokuotų pajėgų ir blėstančios Ukrainos kovinės dvasios.

V. Putinas gali pasiekti režimo pasikeitimą Kijeve, tačiau bet kuri prorusiška vyriausybė būtų neteisėta, Ukrainoje nuolat kiltų protestai. Šis rezultatas būtų itin nestabilus.

Ilgas karas

Galbūt labiau tikėtina, kad tai peraugtų į užsitęsusį karą. Gali būti, kad Rusijos pajėgos užstrigs, joms trukdys žema moralė, prasta logistika ir netinkamas vadovavimas. Gali trukti ilgiau, kol Rusijos pajėgos užsitikrins tokius miestus kaip Kyjivas.

Prasidėtų ilga apgultis.

Ir net kai Rusijos pajėgos pasiektų tam tikrą Ukrainos miestą, joms gali būti sunku išlaikyti kontrolę.

Galimai Rusija negalėtų aprūpinti pakankamu skaičiumi karių, kad apimtų tokią didelę šalį. Ukrainos gynybinės pajėgos transformuotųsi į veiksmingą sukilimą, gerai motyvuotą ir remiamą vietos gyventojų. Vakarai ir toliau tiektų ginklus ir amuniciją.

Tada, galbūt po daugelio metų, galbūt su nauja vadovybe Maskvoje, Rusijos pajėgos galiausiai paliktų Ukrainą, nusilenkusios ir kruvinos, lygiai taip pat, kaip jų pirmtakai paliko Afganistaną 1989 m. po dešimtmečio kovos su islamistų maištininkais.

Europos karas

Ar gali būti, kad šis karas išsiplėstų ir už Ukrainos sienų? V. Putinas galėtų siekti atgauti daugiau buvusios Rusijos imperijos dalių, siųsdamas karius į buvusias sovietines respublikas, tokias kaip Moldova ir Gruzija, kurios nėra NATO narės.

V. Putinas galėtų paskelbti, kad Vakarų ginklų tiekimas Ukrainos pajėgoms yra agresijos aktas, reikalaujantis atsakomųjų veiksmų.

Jis galėtų grasinti išsiųsti karius į NATO priklausančias Baltijos valstybes, tokias kaip Lietuva, kad sukurtų sausumos koridorių su Kaliningradu.

Tai būtų labai pavojinga ir V. Putinas rizikuotų pradėti karą su NATO. Pagal karinio aljanso chartijos 5 straipsnį puolimas prieš vieną NATO narį yra puolimas visų. Tačiau V. Putinas galėtų rizikuoti, jei manytų, kad tai vienintelis būdas išgelbėti savo kaip vadovo kėdę.

Jei jis susidurtų su pralaimėjimu Ukrainoje, jam gali kilti pagunda toliau eskaluoti. Jau žinoma, kad Rusijos lyderis nori sulaužyti ilgalaikes tarptautines normas.

Ta pati logika gali būti taikoma naudojant branduolinį ginklą. Šią savaitę V. Putinas padidino savo branduolinių pajėgų parengties lygį. Dauguma analitikų abejoja, kad jos bus panaudotos, tačiau tai buvo priminimas, kad Rusijos doktrina mūšio lauke leidžia naudoti viską.

Diplomatinis sprendimas

„Dabar kalba ginklai, bet dialogo kelias visada turi likti atviras“, – sakė JT generalinis sekretorius António Guterresas. Žinoma, dialogas tęsiasi. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas telefonu kalbėjosi su V. Putinu. Rusijos ir Ukrainos pareigūnai taip pat buvo susitikę derėtis. Galbūt tai ir nedavė daug naudos, tačiau V. Putinas, atrodo, bent jau sutiko derėtis dėl galimybės nutraukti ugnį.

Pagrindinis klausimas, ką gali pasiūlyti Vakarai. Diplomatai sako, kad svarbu, jog Rusijos lyderis žinotų, ko gali prireikti, kad Vakarų sankcijos būtų panaikintos.

Nušalintas V. Putinas

O kaip pats V. Putinas? Pradėjęs invaziją, jis pareiškė: „Esame pasirengę bet kokiam rezultatui.“

Ar gali būti, kad jis prarado? Tai buvo neįsivaizduojama, tačiau pasaulis pastarosiomis dienomis itin pasikeitė. Londono Karališkojo koledžo karo studijų profesorius Lawrence'as Freedmanas šią savaitę rašė: „Tikėtina, kad Maskvoje režimas taip pat gali pasikeisti.“

V. Putinas siekia pražūtingo karo: tūkstančiai rusų kareivių žuvo, ekonominės sankcijos kandžiojasi, Rusijos prezidentas praranda visuomenės palaikymą, yra galima net liaudies revoliucijos grėsmė.

Opozicijai slopinti jis pasitelkia Rusijos vidaus saugumo pajėgas, tačiau tai apkarsta ir Rusijos karinio, politinio ir ekonominio elito nariai pradeda atsisukti prieš jį.

Vakarai aiškiai nurodo, kad, jei V. Putinas pasitrauks ir jį pakeis nuosaikesnis lyderis, Rusija sulauks kai kurių sankcijų panaikinimo ir normalių diplomatinių santykių atkūrimo.

Gali įvykti kruvinas rūmų perversmas ir V. Putinas išeitų.

Nors šiuo metu tai gali atrodyti mažai tikėtina, visgi, jei žmonės, kurie gavo pakankamai naudos iš V. Putino, nebetiki, kad jis gali apginti jų interesus, tai tampa visai realu.

Kad ir kaip bebūtų, šis Rusijos karas prieš Ukrainą pakeitė pasaulį. Rusijos santykiai su išoriniu pasauliu bus kitokie.

Pasikeis Europos požiūris į saugumą. Ir liberali, tarptautinėmis taisyklėmis pagrįsta tvarka turės būti pergalvota iš naujo.

Archyvų nuotr.

Skaitomiausi portalai

Sidebar placeholder