Rusijoje mokslininkas dėl kaltinimų išdavyste nuteistas kalėti 14 metų

(1)

Antradienį Rusijos teismas 14-ai metų įkalino 77 metų mokslininką už išdavystę, jis buvo apkaltintas perdavęs Vokietijai ypač slaptus duomenis, susijusius su Rusijos hipergarsinių raketų programa.

Anatolijus Maslovas „buvo pripažintas kaltas dėl išdavystės (...) teismas skyrė 14 metų kalėjimo bausmę“, – sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame Rusijos Sankt Peterburgo miesto teismų spaudos tarnybos pranešime.

Pastaraisiais metais buvo suimti ir įkalinti keli hipergarso tyrimais užsiimantys žymūs Rusijos mokslininkai, apkaltinti pasidaliję valstybės paslaptimis su užsienio šalimis.

A. Maslovo byla buvo nagrinėjama uždarame posėdyje, nes laikoma „visiškai slapta“, priduriama pranešime. Tačiau apie bylą pranešė Rusijos žiniasklaida.

Per teismo posėdį praėjusią savaitę prieš paskelbiant nuosprendį A. Maslovas neigė kaltinimus. „Jis sakė nepadaręs nieko bloga ar neteisėta, paskyręs savo gyvenimą šeimai ir mokslui namuose (...) neperdavęs tariamos informacijos ir ji nėra valstybės paslaptis“, – citavo jo advokatą valstybinė naujienų agentūra TASS.

2022 m. birželį suimtas A. Maslovas specializavosi hipergarsiniuose tyrimuose – teorinėje srityje, turinčioje svarbų pritaikymą Rusijos pažangių raketų programoje. Jis buvo Rusijos mokslų akademijos Sibiro skyriaus Teorinės ir taikomosios mechanikos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas.

Nuo 2022 m. dėl įvairių kaltinimų išdavyste buvo suimti dar mažiausiai trys Novosibirsko mokslininkai, tarp jų ir centro, kuriame dirbo A. Maslovas, vadovas.

Antradienį vaizdo įraše iš teismo salės buvo matyti rusvą striukę, rožinius marškinius ir džinsus vilkėjęs A. Maslovas kaltinamiesiems skirtame stikliniame narve. Jo advokatai sakė, kad ilga bausmė kalėjime iš esmės prilygsta mirties nuosprendžiui. Jie dienraščiui „Kommersant“ sakė, kad anksčiau šiais metais kardomajame kalinime jį ištiko širdies smūgis, jam neteikiama derama medicinos priežiūra.

Advokatai taip pat sakė neturėję galimybės susipažinti su daugybe prieš jį panaudotų įrodymų, nes jie laikomi itin slaptais – tai įprastas Rusijos prokurorų ir teisėjų požiūris išdavystės ir šnipinėjimo bylose.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder