Žemės ašis pasislinko 80 cm: mokslininkai nustatė pagrindinę priežastį

(3)

Naujausio tyrimo duomenimis, Žemės ašis pasislinko 31,5 colio (beveik 80 cm), o pagrindine priežastimi įvardijama žmogaus veikla. Klimato kaitos tyrėjai padarė išvadą, kad būtent per didelis žmonių požeminio vandens naudojimas daro didelę įtaką planetos masės persiskirstymui, keičia jos sukimosi kryptį ir prisideda prie jūros lygio kilimo. Apie tai rašo „Daily Express“.

Kaip žmogaus veikla keičia planetą

Atliekant tyrimus buvo labai svarbus 1993-2010 m. laikotarpis. Per šį laikotarpį dėl masinio maždaug 2150 gigatonų požeminio vandens išsiurbimo Žemės sukimosi ašis pasislinko maždaug 4,36 cm per metus. Dėl to vidutiniškai 0,24 colio (apie 6 mm) pakilo ir jūros lygis.

Pagrindinis tyrimo autorius, Seulo nacionalinio universiteto geofizikas Ki-Won Seo, sakė:

„Žemės sukimosi ašigalis iš tiesų keičiasi daug labiau, nei buvo galima tikėtis. Mūsų tyrimas rodo, kad iš su klimatu susijusių veiksnių didžiausią įtaką šiam procesui turi požeminio vandens persiskirstymas.“

Ledynų tirpimo ir vandens persiskirstymo vaidmuo

Sukimosi ašies poslinkis priklauso nuo pasaulinio Žemės masės pasiskirstymo. Pagrindiniai veiksniai yra tirpstantys ledynai poliariniuose regionuose, ypač Grenlandijoje ir Antarktidoje. Tirpstant ledynams, vanduo juda arčiau ekvatoriaus, todėl keičiasi planetos masės balansas ir provokuojamas ašies pasvirimas.

Tačiau tyrime pabrėžiama, kad būtent požeminio vandens siurbimo vaidmuo šiame procese yra nepakankamai įvertintas. Drėkinimui ir vartojimui naudojamas vanduo nebegrįžta į tuos pačius telkinius, o pasiskirsto po visą planetos paviršių, taip padidindamas poveikį Žemės sukimosi pokyčiams.

Visuotinės vietinių veiksmų pasekmės

Šie pokyčiai rodo, kad tokie vietiniai veiksmai, kaip per didelis vandens išteklių naudojimas, gali turėti pasaulinių pasekmių. Mokslininkų teigimu, Žemės ašies pokyčių stebėjimas padeda geriau suprasti vandens išteklių pokyčius žemynų lygmeniu ir numatyti būsimus klimato iššūkius.

Primename, kad naujais JT Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos duomenimis, yra didelė tikimybė, kad iki 2100 m. temperatūra pakils 2,7 laipsnio. Pasekmės bus katastrofiškos.

Šaltinis: tsn.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder