Baltų vienybės diena paminėta chorinės muzikos koncertais Liepojoje ir Klaipėdoje

Muzika neturi sienų. Tai patvirtino paskutinį rugsėjo savaitgalį įvykę chorinės muzikos koncertai dviejuose susigiminiavusiuose miestuose – Liepojoje ir Klaipėdoje. Baltų vienybės dienos proga, kuri Latvijoje ir Lietuvoje minima nuo 2000-ųjų metų, aštuoni latvių ir lietuvių chorai surengė bendrus koncertus.

Latvijos ir Lietuvos seimai Baltų vienybės diena paskelbė rugsėjo 22-ąją, minint 1236 m. įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į popiežiaus Grigaliaus IX paskelbtą kryžiaus žygį išsiruošusį Kalavijuočių ordiną.

Tokie chorinės muzikos koncertai surengti jau nebe pirmą kartą. Šiemet juose dainavo Liepojos liaudies meno ir kultūros centro mišrus choras „Intis“ (Klaipėdoje – moterų grupė) ir Liepojos universiteto merginų choras „Atbalss“ (chorų meno vadovė Ilze Valce), Rygos kamerinis choras „Austrums“ (tik Liepojoje, meno vadovas Arijs Škepats), Vilniaus universiteto merginų choras „Virgo“ ir mišrus choras „Gaudeamus“ (chorų meno vadovė Rasa Gelgotienė), Vytauto Didžiojo universiteto mišrus choras „Ave Vita“ (meno vadovas Kastytis Barisas), Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mišrus choras „Neris“ (meno vadovas Tomas Lapinskas) ir Klaipėdos žvejų rūmų moterų choras „Dangė“ (meno vadovė Judita Kiaulakytė).

Abiejuose koncertuose su mažais pakeitimais buvo atlikti tie patys latvių ir lietuvių autorių kūriniai, o programa padalinta į keturis muzikinius blokus, kuriuose dainavo jungtiniai chorai – Latvijos chorai, merginų ir moterų chorai, Lietuvos universitetų mišrūs chorai ir visi koncertuose dalyvaujantys chorai – beveik 200 dainininkų scenoje vienu metu. Muzikinius numerius jungė jautrūs ir įtaigūs skaitovų tekstai.

Liepojoje koncertas (rugsėjo 24 d.) vyko vienoje geriausių modernių koncertų salių ne tik Latvijoje, bet ir visoje Europoje „Lielais Dzintars“. Šis pastatas ir 1 010 vietų koncertų salė – tai tikras architektūros šedevras, suteikiantis galimybę ir atlikėjams, ir klausytojams mėgautis muzika. Vos per dvejus metus (2013-2015) pastatyta salė gavo daugybę architektūrinių bei akustikos apdovanojimų visame pasaulyje.„Nepaprastai džiugu, jog lietuvių chorai turi galimybę koncertuoti šioje prestižinėje salėje“, - kalbėjo Vilniaus universiteto chorų vadovė R. Gelgotienė. „O mus apima nuoširdus pavydas liepojiečiams, turintiems tokio lygio kultūrinį centrą...“ - po koncerto Liepojoje sakė Klaipėdos žvejų rūmų moterų choro „Dangė“ dainininkės.

Klaipėdoje Baltų vienybės dienai skirtas koncertas vyko Žvejų rūmuose (rugsėjo 25 d.). Čia belieka pridurti, kad Žvejų rūmų scena iki šiol lieka viena didžiausių Lietuvoje, o klaipėdiečiai tikisi, kad ir pastatas po renovacijos taps išskirtiniu miesto kultūriniu objektu.

Šventiniuose koncertuose chorai atliko latvių kompozitorių R. Jermakso, S. Mencės, J. Jančevskio, L. Jēkabsonės, lietuvių autorių Vytauto V. Barkausko, S. Petreikio, V. Kernagio, L. Adomaičio ir kt. kūrinius, aranžuotas latvių ir lietuvių liaudies dainas. Itin galingai skambėjo jungtinio finalinio choro atliekamos R. Tigulso „Ryto ir vakaro daina“ ir J. Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“.

„Klausytojų aplodismentai Liepojoje ir Klaipėdoje parodė, jog chorinis menas yra reikalingas, gyvas ir uždegantis žmonių širdis. 200 choristų balsų jėga geba sujungti, suvienyti, sujaudinti ir priminti bendrą mūsų šalių istoriją, liaudies dainų melodika ir tekstai atskleidžia baltų šalių giminystę bei etninį artumą. Dainų švenčių tradicijos puoselėjimas Lietuvos ir Latvijos chorams padeda parengti bendras įspūdingas programas – juk visi kartu mokame ne tik vieni kitų himnus, bet ir populiarias abiejų tautų dainas.“ (R. Gelgotienė)

„Džiaugiamės priimdami svečius mūsų „Didžiajame gintare“ ir galimybe dainuoti Klaipėdoje. Latvijos ir Lietuvos chorvedžių bendradarbiavimas duoda puikių vaisių. Tai labai svarbu, tobulinant bendras veiklas, populiarinant mūsų tautų chorinio dainavimo tradicijas, keliant chorų profesionalumo lygį.“ (I. Valce)

Po Baltų vienybės dienos koncerto Klaipėdoje jo dalyviai dalijosi įspūdžiais.

„Savaitgalį turėjome galimybę suvienyti jėgas su kitais chorais, pajausti bendrystę muzikoje, viename ritme. Džiugu, kad minima tokia šventė - Baltų vienybės diena, ypač turint omenyje dabartinį politinį kontekstą – vienybės mums visiems labai reikia. Koncertuose jautėsi tikra šventės nuotaika! Pradedant nuo muilo burbulų, baigiant ovacijomis ir publikos prašymais pakartoti kūrinius dar nesibaigus koncertui. Buvo labai gera!“ (Eglė Čiurlytė, choras „Ave Vita“)

„Turėjau didelį malonumą dalyvauti tokiame nuostabiame koncerte su nepakartojamais žmonėmis. Išmokau daug gražių lietuviškų dainų. Mano Klaipėdos „šeima" stebėjo pasirodymą ir įvertino pačiais aukščiausiais balais. Tikiuosi dar turėsiu galimybę dalyvauti tokiuose projektuose ateityje. Ačiū visiems!“ (Guanhua Bi, Kinija)

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder